VetBilgi

Muhabbet Kuşlarında İshale Ne İyi Gelir?Muhabbet Kuşlarında İshale Ne İyi Gelir?

Muhabbet kuşlarında en çok karşılaştığımız sorunlardan birisi ishaldir. İshal muhabbet kuşlarında birçok etkene bağlı olarak ortaya çıkabilmekte ve farklı şiddetlerde kendisini gösterebilmektedir. Bazen genel durumu etkilemezken, bazen çok ciddi bir şekilde genel durumu da etkilemektedir. Bu genellikle ishalin altında yatan primer sebebe bağlı olarak değişmektedir.

Öncelikli olarak böyle bir sorun olup olmadığını bilmek için muhabbet kuşlarında ishali iyi tanımak ve bilmek gerekir. Kuşlar dışkı ve idrarı birlikte dış ortama bırakırlar. Dışkı kısmı genellikle yeşilimsi bir renkte ve koyudur. İdrar kısmı ise beyazımsı bir renkte ve krema kıvamındadır. Beslenme, taze meyve tüketimi, sulu gıdaların tüketimi ve özellikle su tüketiminin artması ile beraber kuşlarda idrar miktarı artar ve idrarın yoğunluğu azalır. Bu durumu ishal ile karşılaştırmanız olasıdır. Öncelikli olarak dışkı ile idrarı ayırt etmeli ve sonrasında ishal olup olmadığına karar vermelisiniz.

Normal şekilde yapılan dışkı ve idrar karışımı kısa süre içerisinde aşağıda gördüğünüz şekilde katı bir kıvam almaktadır. Eğer yeşilimsi kısmın kıvamı normal ama beyazımsı kısım sıvı hale geliyorsa bu durumda endişe etmenize gerek yoktur. Tabi ki bu durum sürekli devam ediyorsa ishal durumundan değil ama üriner sistem sorunlarından şüphelenmemiz gerekebilir.

Konuyu daha iyi anlayabilmeniz için aşağıda ishal olan bir kuşa ait olan dışkı görüntülerini paylaştık. Bu görüntülerden de gördüğünüz gibi dışkı kısmının yapısı ciddi anlamda sıvılaşmış ve katı halini kaybetmiştir.

Muhabbet Kuşlarında İshal Nedenleri

İshale neden olan birçok faktör söz konusudur ve muhabbet kuşlarında en çok görülen sorunlardan birisidir. Fakat doğru ve zamanında müdahale edildiği takdirde sorun genellikle kısa sürede çözülmektedir. İshalin en büyük nedenleri arasında beslenme ilk sırada yer almaktadır. Yanlış besinlerin verilmesi, bozulmuş besinlerin verilmesi, sık sık besin ve yem değişimi ishale neden olabilen önemli faktörler arasındadır. Bu nedenle beslenmeye özen göstermek, doğru ve düzenli bir şekilde beslenme programı yapmak gerekir.

Diğer önemli bir neden ise enfeksiyonlardır. Enfeksiyonlara neden olabilecek birçok bakteri, virüs, mantar ve parazit türü vardır. Patojen mikroorganizmalar vücutta belirli bir seviye ulaştığında hastalık yapma özelliğine sahip olurlar. Her bir mikroorganizmanın etkilediği doku ve organ söz konusudur. Sindirim sisteminde özellikle bağırsaklarda patojen mikroorganizmalar ile sık karşılaşmaktayız. Bu mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlara bağlı olarak ishal şekillenmesi muhtemeldir. Tabi ki mikroorganizma kaynakları vardır ve kirli sular bunun en büyük kaynaklarından birisidir.

Bunun dışında muhabbet kuşlarında ishale neden olabilecek faktörleri başlıklar halinde sizlere sıralayacağız.

 • Çeşitli toksinler ve zehirlenmeler.
 • Kuşun hava akımına maruz kalması.
 • Endokrin sistem bozuklukları.
 • Aşrı korku ve stres.
 • Vitamin ve mineral eksiklikleri.
 • Aşırı sıcak veya soğuk ortam.
 • Karaciğer ve böbrek hastalıkları.
 • Sindirim sistemindeki tümörler ve yabancı cisimler.

Tabi ki bunlar dışında oldukça fazla faktör vardır. Fakat genel olarak ishale neden olan faktörler çok büyük oranda yukarıda saydığımız faktörlerdir.

Muhabbet Kuşlarında Kanlı İshal

İshal bazı durumlarda kanlı olarak görülebilir. Bununda belli başlı sebepleri söz konusudur. Öncelikli olarak bazı mikroorganizmalar bağırsak epitel dokusuna ciddi hasar verir ve bu dokularda kanamalara neden olur. Bunun sonucunda kanlı ishal durumu görülür. Bunun yanında kanlı ishale neden olabilen diğer önemli bir faktör yabancı cisimlerdir. Kuşların yutmuş olduğu bazı yabancı cisimler bağırsaklar ve diğer sindirim sistemi organlarında tahribata ve kanamaya neden olabilir. Bu durumda kanlı ishal görülür. Tümörler, kanser ve bağırsaklardaki lezyonlar kanlı ishal nedenleri arasındadır.

Muhabbet Kuşlarında İshal Tedavisi

Muhabbet kuşlarında ishalin tedavisi için çeşitli çözüm yolları ve tedavi seçenekleri mevcuttur. Fakat öncelikli olarak ishalin neden kaynaklı olduğunu belirlemek gerekir. Yukarı bahsettiğimiz gibi ishalin en büyük nedenlerinin başında yetersiz ve yanlış besleme uygulamaları gelmektedir. Bu nedenle eğer beslenmeden kaynaklı bir hata söz konusu ise bunu düzeltmek ve uygun bir besleme programı hazırlamak gerekir. Muhabbet kuşu beslerken hazır muhabbet kuşu yemlerini kullanabilirsiniz. Hazır yemlerin hemen hemen hepsinde muhabbet kuşunun ihtiyacını karşılayacak besin maddeleri ve uygun ürünler yer almaktadır. Bu nedenle beslenme olarak bunu önermekteyiz. Bununla beraber haftada birkaç kez muhabbet kuşları için uygun sebze ve meyve verebilirsiniz.

Muhabbet kuşu besleyenler, kuş için uygun bir yer seçmelidir ve bu alan hava akımına maruz kalmamalıdır. Yine sıcaklık değişimleri çok fazla olmamalı, stabil bir sıcaklık aralığı olmalıdır. Bu oldukça önemli bir konudur ve kuşun sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için gereklidir.

Kuşlar strese karşı duyarlı canlılardır. Bu nedenle stres faktörlerinden mümkün olduğunca uzak tutmak gerekir. Aynı zamanda kuş ile ilgilenmek, ona ilgi göstermek, oyun oynamak onun huzuru açısından önemlidir.

Mikroorganizma kaynaklı enfeksiyonların ciddi ishal sebepleri arasında olduğunu söylemiştik. Böyle bir durumda mikroorganizmanın türüne göre uygun bir ilaç kullanmak gerekir. Genellikle bakteri kaynaklı enfeksiyonlar ile sık karşılaşıyoruz. Bu tarz enfeksiyonların ilerlemesini engellemek ve tedavisini sağlamak için antibiyotikler kullanılmalıdır. Fakat antibiyotik seçimine, dozuna ve kullanımına dikkat etmek gerekir. Bu nedenle antibiyotik tedavisi sadece veteriner hekim önerisi ile ve gözetiminde olmalıdır.

Kuşunuzun içtiği suyun kalitesi önemli bir konudur. Mümkünse hazır sular kullanabilirsiniz. Diğer kullanımlarda ise eğer varsa arıtmadan geçirmek faydalı olacaktır. Bunun yanında suluk, yemlik, kafes ve diğer ekipmanlar belirli aralıklar ile dezenfekte edilmelidir.

Öneriler

 • Muhabbet kuşunun beslenmesine özen gösterin, mümkün olduğunda kaliteli yemler kullanın.
 • Sebze ve meyve çok vermeyin, haftada birkaç kez uygundur. Aynı zamanda ev yemekleri ve kuşlardaki etkisini bilmediğiniz besinleri vermeyin.
 • Ara ara kuşun dışkısını kontrol edin, bir anormallik görürseniz veteriner hekiminize danışın.

Muhabbet kuşlarında ishal durumu ile ilgili gerekli bilgileri paylaşmaya çalıştık. Sormak istediğiniz soruları aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. blank Meltem dedi ki:

  Kuşum ishal, veteriner hekimin tavsiyesi ile antibiyotik ve vitamin takviyesine başladık. Bugün 4. gün ve henüz hiçbir şey yemiyor. İlaçlı suyunu damlalık ile vermeye çalışıyorum, ilacı şu an devam ediyor. Çok canlı ve hareketli olan kuşum sürekli olarak uyku halinde ve çok az hareket ediyor, ötmüyor.

BİR YORUM YAZ