Japon Balığı Özellikleri ve Çeşitleri

Hem amatör hem de profesyonel akvaryum meraklıları için en çok tercih edilen balık türleri arasında Japon Balığı gelmektedir. Literatürdeki adı Carrasius auratus olan Japon balıkları bulundukları ortama en iyi uyum sağlayan balık türlerinden birisidir. Maksimum 20 cm büyüklüğe çıkan bu balıklar; beslenme özelliği olarak etçil ve otçul olarak sınıflandırılır. Anavatanı Asya olan Japon Balıkları amatör akvaryum hobisi için başlangıç balıkları olarak da bilinmektedir. Kendilerine has vücut yapıları vardır. Kuyruk çeşidi bakımında diğer tür akvaryum balıklarında nadir görülen bir yapısı vardır. Bu nedenle hem ülkemizde, hem de dünyada en çok tercih edilen akvaryum balığı olarak bilinir.

Japon Balığı Özellikleri

Her akvaryumcu ve balık satan mağazada rahatlıkla bulunan bu balıklar sazangiller familyası ait bir cinstir. İri gözlü ve iri kafalı, karın boşluğunda parlak pullar ile bezenmiş, uzun kuyruklu ve tatlı sularda yaşayan bir balık türüdür. Davranış biçimi olarak barışçıl bir türdür. Ama tercih olarak kendi cinsleri ile birlikte bakılması gerekir. Çünkü diğer balıkların pek çoğu Japon balıklarının renkli vücut ve kuyruk yapıları dolayısı ile saldırma davranışında bulunmaktadır. Özellikle kuyrukları bu saldırgan davranışları kendine çekmektedir. Bu balıkların birlikte yaşayabildikleri türler arasında Vatoz, Çöpçü, Salyangoz balıkları sayılabilir. Japon balıkları çok fazla yumurta döken tür balıklardandır. Japon balıklarının midesi yoktur. Doyma içgüdüsü olmadığı için beslenme düzeni ve miktarı çok önemlidir. Genel olarak pelit ve granül yemlerle beslenmektedirler. Günde 1 kez kaliteli yemlerle beslemek tercih edilmeli, yumurta dökme dönemlerinde farklı ve besleyici bazı yiyecekler verilebilir. Bunlar arasında haşlanmış yumurta sarısı, ıspanak gibi besinler verilebilir. Akvaryum için ısıtıcı şart değildir ama ısının çok dengesiz olmaması gerekir. Sürekli su değişimi balıklara zarar verebilir. Özellikle akvaryuma ısı dengesini bozacak su konulmamalıdır. Akvaryum suyunun sıcaklığı 18-25 derce arasında olmalıdır. Ömürleri çevre şartlarına bağlı olarak iyi bakıldığında 5 ile 7 yıl arasında yaşayabilirler.

Japon Balığı Çeşitleri

Hem renkleri hem de kafa ve kuyruk yapısına göre pek çok çeşidi vardır. Bunlar arasında basit ve çatal kuyruklu Japon balıkları, peçeli kuyruklu Japon balıkları sayılabilir. Genel renk özelliği bakımında ise siyah, turuncu, alaca, kırmızı renkte sıklıkla satılmaktadır. Çok özel olarak mavi ve mor renkte Japon balıkları da Uzakdoğu’dan getirilebilmektedir. Japon balıkları türleri arasında; London Shubunkin & Common, Man-Yu, Jikin Goldfish, Oranda, İnci Gövdeli Japon balığı, Pom-Pon, Ryukin gibi türler bulunmaktadır. Nadir bulunan mavi alacalı fantail japon balığı, tüy kuyruklu japon balığı da seçkin akvaryumcularda satılmaktadır.

Akvaryum hobisine yeni başlayacak olanlar için en ideal balık türlerinden birisidir. Dayanıklı ve uzun ömürlü bir balık olması sebebi ile acemi akvaryumcular için en iyi başlangıç balığıdır. Aynı zamanda fiyatı da gayet uygundur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu