Gambusya (Sivrisinek Balığı) Hakkında Bilgi

Gambusya, sivrisinek mücadelesinde kullanılması nedeni ile ülkemizde sivrisinek balığı olarakta bilinen ve canlı doğuranlar sınıfında yer alan bir balık türüdür. Bilimsel adı Gambusia affinis’dir. Bu balıklar akvaryumlarda sıkça beslenen balıklardan olan lepistes balıkları ile akrabadır. Lepisteslere göre daha agresif ve renksizdir. Oldukça dayanıklı olan gambusya balıkları sıcak ve soğuk sularda rahatlıkla yaşayıp, üreyebilmektedir. Gambusya balıklarının kökeni Amerika’dır. Oldukça obur bir balık türüdür ve kendi ağırlığındaki besini 1 günde tüketebilir.

Gambusya balıkları oldukça kolay üreyen bir balık türüdür. Dişiler, erkeklere göre daha iridir ve dişilerde gonopod bulunmaz. Dişiler yaklaşık 7 cm, erkekler ise yaklaşık 4 cm’dir. Yavru gambusyalar anneleri ve diğer balıklar tarafından yenebilir. Bu nedenle yavruları büyük olan balıklardan ayrı bir yerde tutmak gerekir. Genç olanlar ortalama 10-15 yavru, daha ileri yaşta olanlar ise 40-50 yavru verirler. Ortalama yaşam süreleri 2 yıldır.

Akvaryumlarda gambusya bakacaklar için oldukça kolay bir balık türü olduğunu söyleyebiliriz. 70 litre ve üstündeki akvaryumlarda yaşayabilirler. Sıcaklık olarak ise 12-30 derece arasına dayanıklıdır. pH olarak ise 6.0-8.0 arasında değerler olabilir.

Gambusya ve Sivrisinek Mücadelesi

Oldukça agresif ve dayanıklı bir balık türüdür. Aynı zamanda oldukça oburdur. Tüm bu özellikleri sebebi ile özellikle son yıllarda sivrisinek mücadelesinde kullanılmışlardır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken noktalardır. Sivrisinek mücadelesi için kullanılacak olan gambusyaların yer seçimi oldukça önemlidir. Özellikle tür çeşitliliği fazla olan ve canlı bakımından zengin yerlere konulduğunda doğal dengeyi bozabilir. Bu nedenle faydadan çok zarar meydana getirebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu