Lepistes Balıklarında Üreme

Lepistes balıkları akvaryumlarda en çok beslenen balık türleri arasında yer almaktadır. Latince adı Poecilia reticulata’dır. Bu balıkların anavatanı Orta Amerika’dır. Ortalama olarak boyları dişi lepisteslerde 5-6 cm, erkeklerde 3-4 cm’dir. Lepistes balıkları genellikle barışçıl balık türleri arasında yer alır. Bu durum kendi türleri içinde geçerlilik göstermektedirler. Balıkları besleyeceğiniz akvaryum için ideal su sıcaklığı 25-28 derece, ideal pH değeri ise 7-8,5’dir. Akvaryumda beslenen lepistes balıkları için su hacmi en az 40 litre olmalıdır. Ayrıca su sertliği orta veya yüksek olabilir.

Bu balıklarda cinsiyet ayrımına bakıldığı zaman dişileri, erkeklere göre daha iri olmaktadırlar. Dişilerde, erkekte bulunan gonopod bulunmamaktadır. Erkeklerin arka yüzgeci dişilere göre daha gösterişli, renkli ve geniştir. Aslında lespistes balıklarını dış görünüşleri ile çok kolay bir şekilde dişi ve erkek olarak ayırabilirsiniz.

Balıklarda Üreme

Lepistes balıkları canlı doğuran balıklar sınıfına girmektedir. Yani yavrularını yumurtadan çıkmış halde, yüzer durumda suya bırakırlar. Balıkların üremesi, yavrulaması ve yavru balıkların bakımı ile beslenmesi oldukça kolaydır. Dişi lepistes balıkları doğum yapmalarına yakın bir zamanda diğer balıkların bulunduğu akvaryumdan ayrılıp başka bol bitkili bir akvaryuma yada özel doğum kaplarına koyulursa yavrular ve anne balıkların sağlıklı kalma oranı oldukça yüksektir. Aksi takdirde diğer büyük balıklar yavru ve anne balığa zarar verebilir.

Gebe balıklardan sağlıklı yavrular alabilmek için satılan özel doğum kaplarından alınabilir. Doğum yapmadan birkaç gün önce gebe dişi balıklar bu kaba ayrılmalıdır. Bu balıklarda gebelik süresi yaklaşık olarak 28 gündür. Gebelik süresi bazı sebeplerden dolayı farklılık gösterebilmektedir. Genetik faktörler, form, beslenme ve sıcaklık gibi etkenler doğrultusunda gebelik sürecinin 21 ile 40 gün arasında değişebildiği gözlemlenmiştir.

Dişi lepistes balıklarının erkek balıklar tarafından kovalanmaması için akvaryumlarda erkek sayısını dişi sayısından daha az tutulması gerekir. En az 3 dişi balık için 1 erkek balık yeterlidir. 1 erkek balık için dişi balık oranı 8-10’a kadar çıkabilir. Yavru balıklar 3 ayı doldurduktan sonra cinsel olgunluğa ulaşmaktadırlar.

Yavru Lepistes Balıklarında Beslenme

Lepistes balıklarının beslenmesi günde 3 kez yem verilerek yapılmalıdır. Balık sayısına göre verilecek yem miktarı değişiklik göstermektedir. Fakat her akvaryum balığında olduğu gibi kısa sürede bitirebilecekleri oranda yem vermeye dikkat edilmelidir. Aksi takdirde aşırı yemlenmeye bağlı olarak su değerlerinde bozulmalar ve kirlenme gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir.

3 ay gibi bir sürede olgunluğa erişen bu balık türlerinde yavruluk döneminde beslenmeye daha çok dikkat etmek gerekmektedir. Doygunluk hissini bilmeyen bu balıklar erişken hale geldiklerinde yem miktarları yarıya düşecek oranda azaltılmalıdır. Erkeklerde aşırı yemleme yapıldığının göstergesi olarak karın bölgelerinde şişkinlik meydana gelmektedir. Yem kalitesi ve yem miktarı önemlidir ve dikkat edilmesi gereken bir husustur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu