Manda Sütü ve Besin Özellikleri

Manda sütü, Dünya süt üretiminin yaklaşık olarak %5’ini oluşturmaktadır. Manda sütü besin değerlerine ve üretim teknolojisine bakıldığında birçok bölgede tercih edilmektedir. Tercih edilmesinin en büyük sebebi entansif üretimin artması ile beraber üretimde çeşitli ilaçların ve kimyasal maddelerin kullanımı yaygınlaşmıştır. Manda üretiminde bu kullanım miktarı minimum seviyelerdedir. Fakat üretimin az olması hem bulunmasını güçleştirmekte, hem de fiyatlarını artırmaktadır. Ayrıca mandanın az süt vermesi ve bakım koşullarının daha zor olması ile sayıları giderek azalmaktadır.

Manda Sütünün Özellikleri

Manda sürünün içeriğine baktığımızda yaklaşık olarak %82.0 oranında su, %17.7 oranında kuru madde, %4.15 protein, %7.85 yağ, %4.8 laktoz ve %0.77 oranında mineral madde içerdiğini görmekteyiz. Bu değerleri dikkate aldığımızda manda sütünün inek sütüne göre daha az su ve daha fazla kuru madde içerdiğini söyleyebiliriz. Manda sütü ham kuru madde olarak hemde yağ ve kalori olarak inek sütüne göre daha yüksek değerlere sahiptir. Ayrıca koyun ve keçi sütüne göre de kuru madde ve yağ oranları daha fazladır.

Manda Sütünün Kullanımı

Manda sütü direk olarak tüketilmek ile beraber tereyağ, yoğurt, kaymak, peynir gibi süt ürünlerinin yapımında da kullanılmaktadır. İtalya’nın en ünlü peynirlerinden olan Mozzarella peynirinin en önemli özelliği manda sütünden yapılıyor olmasıdır. Ülkemizde de manda sütünden birçok ürün elde edilmektedir. Özellikle kaymak ve yoğurt ülkemizde manda sütünden üretim anlamında en çok tercih edilen ürünlerdir. Afyon bölgesi bu anlamda akla ilk gelen bölgedir. Aynı zamanda bazı bölgelerimizde peynir üretimi de söz konusudur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu