Gökkuşağı Lori Papağanı Hakkında Bilgi

Papağangiller familyasının üyelerinden birisi Latince adı Trichoglossus haematodus olan ve “Gökkuşağı Lori Papağanı” olarak adlandırılan papağan türüdür. Doğal olarak varlığını sürdürdüğü ülkeler arasında Avustralya, Solomon Adaları, Endonezya, Yeni Kaledonya, Vanuatu ve Papua Yeni Gine sayılabilir. Sürüler halince dolaşırlar. Tırmanma özellikleri de oldukça gelişmiştir. Doğal ortamlarında çiçek polenleri, meyvelerin özleri, meyveler ve tohumlar ile beslenir. Bazen böcek türlerini yedikleri görülür.

Birçok rengi bir arada barındırdığı için bu isim verilmiştir. Başı mavi, gagası turuncu, gözleri kırmızı, göğsü kenarlara doğru sarıya çalan turuncu, kanatları yeşil ve tonları, kuyruğu ise gridir. Boyutlarına gelecek olursak yaklaşık olarak 25 cm boya ulaşırlar. Dişi ve erkek gökkuşağı lori papağanları aynı renktedir. Bu nedenle renge bakarak cinsiyet ayrımı yapılamaz.

Üreme yılın herhangi bir mevsiminde olabilir. Yuvalarını genellikle ağaç kovuklarına yaparlar. Yıl içerisinde ortalama 2-3 kez kuluçkaya yatarlar. Her seferinde 2-3 adet yumurta yumurtlarlar. Kuluçka süresi bu papağan türünde 27 gündür. Yavrular 2 ay içerisinde uçmayı öğrenirler ve takip eden birkaç haftada yuvadan uçarlar.

Gökkuşağı Lori Papağanı

Ortalama yaşam süreleri 15-20 yıl civarındadır.

Evcil bir kuş olarak en çok tercih edilen lori türü budur. Aynı zamanda öğrenme, taklit ve konuşma yetenekleri oldukça gelişmiştir. Yüksek ses ile öttüğü için ev ortamında biraz sıkıntı çıkarabilir. Aynı zamanda kafes hayatını da çok sevmez. İlgi isteyen bir papağan türüdür.

Gökkuşağı Lori Papağanlarının beslenmesinde dikkat etmeniz gereken nokta hazır yemler ile beraber mutlaka taze meyveleri de diyetinde bulundurmanızdır. Doğal ortamında ağırlıklı olarak meyveler ile beslenen bir tür olan Gökkuşağı Lori, tohumları yese de bu miktar meyvelere göre çok az kalmaktadır. Ev ortamında da bu duruma özen gösterilmelidir. Aksi takdirde sindirim sistemi ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu