VetBilgi

Sultan Papağanlarında Cinsiyet Ayrımı


Sultan Papağanlarında Cinsiyet Ayrımı

Sultan papağanlarında cinsiyet ayrımı yapmanın değişik yöntemleri vardır. Fakat sıklıkla uygulanan ve tüy yapısı ile seslere bakılan bu yöntemlerde kuşun en azından 6 ayını doldurmuş olması gerekmektedir. Bunun dışında yanlış neticeler alınabilir. Bunun öncesinde kesin olarak cinsiyeti belirlemek için DNA testleri en kesin yoldur. Biz herkesin uygulayabileceği yöntemleri sizler için söyleyeceğiz. Fakat dediğimiz gibi kuşun en azından 6 ayını doldurmuş olması ve tüy ile yapılan tespitlerde tüy değişimini tamamlamış olması yanlışlık ihtimalini azaltacaktır.

Pearl Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Pearl sultan papağanlarında tüy değişimi tamamlandıktan sonra tüylere bakarak erkek ve dişi ayrımı yapılabilir. Tüy değişiminden sonra erkek olan pearl sultan papağanları tüylerindeki desenleri büyük oranda kaybederler. Hatta normal grey sultan papağanı ile karıştırılabilir. Ense ve kuyruktaki tüyleri ile normal greyden ayrılırlar. Erkeklerde ense ve kuyruk dışında tüyler desenini kaybetmiştir. Dişi pearl sultan papağanları ise desenlerini korurlar.

Resim: Dişi ve erkek pearl sultan papağanları.

Pearl Sultan Papağanı Cinsiyet

Cinnamon Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Bu tür sultan papağanlarında tüy değişimden sonra yüzlerdeki tüylere bakılır. Erkek olanlarda bu tüyler sarı renge dönerken, dişi olanlarda büyük oranda grilik göze çarpar.

Normal Grey Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Bu türlerde cinsiyet ayrımı cinnamon gibi yapılır. Yine kuşların tüy değişimini tamamlamış olması gerekmektedir. Tüy değişimini tamamlamış olan normal grey sultan papağanlarında yüz rengi sarıya dönenler erkek, büyük oranda gri olanlar ise dişidir.

Resim: Dişi ve erkek normal grey sultan papağanları, cinnamonlarda da aynı şekildedir.

Normal Grey Sultan Papagani Cinsiyet

White Face Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Tüy değişiminden sonra erkek olan white face sultan papağanlarında yüz renkleri beyaza döner. Dişi olanlarda ise büyük oranda gri olarak kalır.

Resim: Dişi ve erkek white face sultan papağanları.

White Face Sultan Papagani Cinsiyet

Lutino Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Lutino sultan papağanlarında baş bölgesindeki sarı bölgeden ayrım yapılabilir. Fakat bu tam anlamı ile doğru sonuç vermez. Bu nedenle lutinolarda ses ile ayrım yapmak daha doğrudur.

Resim: Dişi ve erkek lutino sultan papağanları.

Lutino Sultan Papağanı Cinsiyet

Ses İle Cinsiyet Ayrımı

Albino, Lutino ve Pied gibi türlerde dış bakış ile cinsiyeti ayırmak oldukça güçtür ve yanlış sonuçlar elde edilebilir. Bu tarz sultan papağanlarında ses ile cinsiyet ayrımı yapılır. Dişi olan sultan papağanları tek türde ses çıkarırlar, konuşmazlar. Erkek olanlar ise kanaryaya benzer yüksek, alçak farklı sesler çıkarırlar ve konuşabilirler. Bu şekilde tüm sultan papağanlarında ayrım yapılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Zaza dedi ki:

  Bende aldım bir tane, cinsiyetini çok merak ediyorum.

 2. Celal Erdoğan dedi ki:

  Yavru bir erkeğim var. (En azından ben öyle sanıyorum.) Daha 3 aylık dendi bana. Benim sorum şu; henüz tüy dökümüne girmemiş white face erkek, dişiye benzer mi görünüm olarak?

  1. Eyyüp Avcı dedi ki:

   Erkek ile dişi karıştırılması muhtemeldir fakat her petshop kuşun yaşını doğru söylemez 2-3 yaşında kuşları yavru diye satan yerler var. Bu insanlar genelde parasına bakar ve insanı aldatmak umurlarında değildir. Facebook’ta birçok hobici size kesin bir bilgi verir.

 3. Sedef dedi ki:

  Merhaba, sultan papağanım var. Kızgınlık yumurtası yapmaya başladı. Ona eş almazsam kuşuma zarar vermiş olur muyum? Şimdiye kadar 3 tane yumurta yaptı. Hepsini aldım kafesten. Ne yapmalıyım?

BİR YORUM YAZ