Sultan Papağanlarında Cinsiyet Ayrımı

Sultan papağanlarında cinsiyet ayrımı yapmanın değişik yöntemleri vardır. Fakat sıklıkla uygulanan ve tüy yapısı ile seslere bakılan bu yöntemlerde kuşun en azından 6 ayını doldurmuş olması gerekmektedir. Aksi takdirde yanlış neticeler alınabilir. Eğer kuşunuz 6 aylık yaştan küçükse kesin olarak cinsiyeti belirlemek için DNA testleri en kesin yoldur. Sultan papağanlarında herkesin uygulayabileceği yöntemleri sizler için aktaracağız. Fakat dediğimiz gibi kuşun en azından 6 ayını doldurmuş olması ve tüy ile yapılan tespitlerde tüy değişimini tamamlamış olması yanlışlık ihtimalini azaltacaktır. Aynı zamanda sultan papağanlarında cinsiyet belirlerken bir veteriner hekim veya uzman birisinden yardım almanız faydalı olacaktır.

Sultan papağanlarının en çok bilinen 4 ana mutasyonu vardır. Bu mutasyonlara göre cinsiyet ayrımları da farklılıklar gösterebilmektedir. Sultan papağanlarında 4 ana mutasyon normal grey, pearl, lutino ve pied mutasyonlarıdır. Bu sultan papağanı türlerine göre farklı şekillerde yapılan cinsiyet ayrımlarını aktaracağız.

Pearl Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Pearl sultan papağanlarında tüy değişimi tamamlandıktan sonra tüylere bakarak erkek ve dişi ayrımı yapılabilir. Yani kuşun belirli bir yaşa (yaklaşık 6 aylık) gelmiş olması gerekmektedir. Tüy değişiminden sonra erkek olan pearl sultan papağanları tüylerindeki desenleri büyük oranda kaybederler. Hatta normal grey sultan papağanı ile bile karıştırılabilir. Sadece ense ve kuyruktaki tüyleri ile normal greyden ayrılırlar. Erkeklerde ense ve kuyruk dışında tüyler desenini kaybetmiştir. Dişi pearl sultan papağanları ise desenlerini korurlar. Cinsiyet ayrımı tüy değişiminden sonra oldukça kolay bir şekilde yapılabilir.

Pearl Sultan Papağanı Cinsiyet
Erkek ve Dişi Pearl Sultan Papağanı

Normal Grey Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Oldukça yaygın olarak gördüğümüz türlerden birisidir, ülkemizde de genellikle bu türde sultan papağanları vardır. Bu türlerde cinsiyet ayrımında tüy değişimden sonra yüzlerdeki tüy rengine bakılır. Yine kuşların tüy değişimini tamamlamış olması gerekmektedir. Tüy değişimini tamamlamış olan normal grey sultan papağanlarında yüz rengi sarıya dönenler erkek, büyük oranda gri olanlar ise dişidir. Aşağıdaki resimde de göreceğiniz gibi cinsiyet ayrımı yine kolaydır ve rahatlıkla yapılabilir. Sadece kuşun yaşına ve tüy değişimini tamamlayıp, tamamlamadığına dikkat etmek gerekir.

Normal Grey Sultan Papagani Cinsiyet
Dişi ve Erkek Normal Grey Sultan Papağanı

White Face Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Adından da anlaşılacağı gibi beyaz tüylere sahip olan bir sultan papağanı türüdür. Bu sultan papağanı türünde de cinsiyet ayrımı tüy değişiminden sonra yapılmaktadır. Tüy değişiminden sonra erkek olan white face sultan papağanlarında yüz renkleri beyaza döner. Dişi olanlarda ise büyük oranda gri olarak kalır. Bu türden bazen gri ile beyaz renk karıştırılabilmektedir. Çünkü gri renk oldukça açık olabilmektedir. Cinsiyet belirlemeye çalışırken bu durumu dikkate almak gerekir.

White Face Sultan Papagani Cinsiyet
Erkek ve Dişi White Face Sultan Papağanı

Lutino Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Açık sarı ve beyazımsı bir renge sahip olan bir papağan türünde yani lutino sultan papağanlarında baş bölgesindeki tüy renginden cinsiyet ayrımı yapılabilir. Dişi olanlarda sarı kısım biraz daha baskınken, erkeklerde daha hafif ve belirsiz bir şekilde kendisini gösterir. Fakat bu tam anlamı ile doğru sonuç vermez. Bu alanda bilgili ve tecrübeli olmak gerekir. Aksi halde yanlışlık olma ihtimali yüksektir. Bu nedenle lutinolarda ses ile ayrım yapmak daha doğru olacaktır. Bu sayede daha net bir bilgi elde etmek mümkündür.

Lutino Sultan Papağanı Cinsiyet
Dişi ve Erkek Lutino Sultan Papağanı

Sultan Papağanlarında Ses İle Cinsiyet Ayrımı

Albino, lutino ve pied gibi türlerde dış görünüşe göre cinsiyeti ayırmak oldukça güçtür ve yanlış sonuçlar verebilir. Bu tarz sultan papağanlarında ses ile cinsiyet ayrımı yapmak daha doğru olacaktır. Dişi olan sultan papağanları tek türde ses çıkarırlar, konuşmazlar. Erkek olanlar ise kanaryaya benzer yüksek, alçak farklı sesler çıkarırlar ve birkaç kelime de olsa konuşabilirler. Kuşları bir süre takip ederek çıkardığı seslere odaklanmak size kısa sürede kuşun cinsiyeti hakkında bilgi verecektir. Sadece yukarıda saydığımız türlerde değil, tüm sultan papağanı türlerinde bu şekilde cinsiyet ayrımı yapmak mümkündür.

Son olarak bir konuyu daha belirtmemiz gerekir. Yukarıdaki tüm yöntemler çok büyük ölçüde fikir verecektir ama %100 kesin sonuç almak için DNA testi yapılması gerekmektedir. Bu kapsamda ülkemizde veya yurtdışında kuşunuzdan alınacak küçük örnekler (tüy vb.) ile DNA testleri yapılarak cinsiyet belirlenebilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Sultan papağan cinsiyeti nasıl belli olur?

Sultan papağanının türüne göre tüy renginden, sesinden ve bazı dış özelliklerine bakarak cinsiyet büyük ölçüde belirlenebilir. Kesin olarak cinsiyeti belirlemek için DNA testi kullanılabilir.

Yavru sultan papağanlarında cinsiyet ayrımı nasıl yapılır?

Eğer sultan papağanınız 6 aylıktan daha küçük yaştaysa veya tüy değişimini tamamlamadıysa dışarıdan bakarak ayrım yapmak çok zordur. Yavru sultan papağanlarında DNA testi ile cinsiyeti belirlemek en mantıklı olan yöntemdir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Yavru bir erkeğim var. (En azından ben öyle sanıyorum.) Daha 3 aylık dendi bana. Benim sorum şu; henüz tüy dökümüne girmemiş white face erkek, dişiye benzer mi görünüm olarak?

    1. Erkek ile dişi karıştırılması muhtemeldir fakat her petshop kuşun yaşını doğru söylemez 2-3 yaşında kuşları yavru diye satan yerler var. Bu insanlar genelde parasına bakar ve insanı aldatmak umurlarında değildir. Facebook’ta birçok hobici size kesin bir bilgi verir.

  2. Merhaba, sultan papağanım var. Kızgınlık yumurtası yapmaya başladı. Ona eş almazsam kuşuma zarar vermiş olur muyum? Şimdiye kadar 3 tane yumurta yaptı. Hepsini aldım kafesten. Ne yapmalıyım?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu