Amazon Papağanı (En Konuşkan Papağan Türü)

Papağanlar taklit yetenekleri ile tanınmış kanatlı hayvanlardır. Dünya’da çok sayıda papağan türü bulunmaktadır. Aynı zamanda bu papağan türlerinin çok sayıda alt türüde bulunmaktadır. Taklit yetenekleri çok iyi olan papağanlarında türüne göre özellikleri değişmektedir. Ses taklidi yani konuşma yeteneği en iyi olan papağan türü ise Amazon papağanıdır.

Amazon papağanları Güney Amerika kökenli bir papağan türüdür. Doğal yaşam alanları Karayip’ler ile Meksika arasıdır. Yaklaşık olarak 30 alt türü bulunmaktadır. Bu alt türlerinin büyük çoğunluğunda hakim olan tüy rengi yeşildir. Büyük boyutlu papağan türleri arasında yer alır. Bu konumuzda sizlere Amazon papağanlarının alt türlerinden kısa kısa bahsedeceğiz.

Sarı Alınlı Amazon Papağanı

Anavatanı Güney Amerika’dır. Amazon papağanları arasında en çok bilinen tür budur. Ortalama olarak 34-36 cm boya sahiptir. Taklit ve konuşma yetenekleri çok yüksektir. Alın kısmı sarı renkli vücudunun büyük bir kısmı yeşil renklidir. Özellikle solunum sistemi hastalıklarına karşı duyarlıdır. Normal papağanlarda olduğu gibi tohum ve meyve içeren diyetler ile beslenmelidir. Ortalama yaşam süreleri ise 100 yıla kadar çıkmaktadır.

Sarı Başlı Amazon Papağanı

Ortalama boyutları 40-42 cm kadardır. Doğal yaşam alanları Meksika ve diğer Güney Amerika bölgeleridir. Baş bölgesi büyük oranda sarı renktedir. Bunun dışında vücudunun büyük kısmı yeşil renktedir. Göz çevresi beyaz renklidir. Konuşma ve taklit yetenekleri oldukça iyidir. Özellikle bu anlamda papağan türü arayanlar için en ideal seçimlerden birisidir. Ortalama yaşam süreleri ise 50 yıl kadardır.

Turuncu Kanatlı Amazon Papağanı

Ortalama boyutu 33-35 cm kadardır. Genel olarak vücudu yeşil renktedir. Adından anlaşılacağı gibi kanat altları turuncu renklidir. Kafasında ise sarı ve mavi alanlar vardır. Konuşma ve taklit yetenekleri diğer amazon türlerine göre biraz daha düşüktür. Çok ses yapmayı sevmez. Bu nedenle özellikle apartmanda beslenebilecek papağan türleri arasında yer alır. Ortalama yaşam süreleri 60 yıl kadardır.

Mavi Alınlı Amazon

Ortalama boyutları 36-38 cm kadardır. Gürültücü bir yapıya sahip olan bu papağan türünün taklit yeteneği ise çok iyi düzeydedir. Amazon türleri arasında ise konuşma yeteneği anlamında ilk 3 sırada yer almaktadır. Adından anlaşılacağı gibi başının ön kısmı açık mavi renklidir. Göz çevrenin iç kısmı gri, dış kısmı ise sarı renklidir. Bunun dışında vücudunun büyük kısmı yeşil renklidir. Tohum ve meyveler ile beslenirler. Gürültücü yapıya sahip olmaları nedeni ile özellikle apartmanda bakımları sıkıntı oluşturabilir. Ortalama yaşam süreleri 80-100 yıl arasındadır.

Mealy Amazon Papağanı

Ortalama 40 cm boya sahiptir. Oldukça sakin ve uysal bir papağan türüdür. Bu nedenle özellikle apartmanda beslemeye uygun olan türlerden birisidir. Fakat konuşma ve taklit yetenekleri diğer birçok Amazon türüne göre oldukça düşüktür. Bu özelliklerini dikkate alarak seçim yapmak gerekmektedir. Uysal, sakin ve sahibine düşkün olan bu türün ortalama yaşam süresi ise 40-60 yıl arasında değişmektedir.

Gül Boğazlı Amazon Papağanı

Ortalama boyları 30-32 cm kadardır. İsmini aldığı yer boyun kısmıdır. Vücudu genel olarak yeşil tonlarında olsa da boyun kısmı açık pembe gül rengindedir. Oldukça canlı renklere sahiptir. Aynı zamanda erkeklerin boynunda bir halka vardır. Bu halka 3 yaşından itibaren belirginleşir. Konuşma yetenekleri diğer amazon türlerine oranla daha düşüktür. Papağanların tohum ve meyve ağırlıklı genel diyetleri bunlar içinde uygundur. Ortalama yaşam süreleri 15 yıl kadardır.

Yeşil Yanaklı Amazon Papağanı

Bu amazon türünün alnı kırmızı renktedir. Meksika ve Amerika’da sık bulunur. Kırmızı alın bölgesinin yanında vücut rengine göre tonu biraz daha farklı olan yeşil bir alan vardır. Yanak kısmı bu şekilde vücudunun diğer bölgelerindeki yeşilden ayrılır. Konuşma ve taklit yetenekleri orta seviyededir. Genel olarak tohum ve meyve ağırlıklı bir beslenme diyeti uygundur.

Sarı Gagalı Amazon Papağanı

Ortalama boyutları 27-29 cm kadardır. Genel olarak vücut rengi yeşildir. Fakat kanat altları mavi tonlarında ve boyun kısmında hafif pembelik vardır. Göz çevreleri beyaz renklidir ve tüysüzdür. Gagası ise adından anlaşılacağı gibi sarı renktedir.

Sarı Enseli Amazon Papağanı

Ortalama boyutları 34-36 cm kadardır. Doğal yaşam alanları Orta Amerika bölgesinden Güney Amerika bölgesine kadar uzamaktadır. Konuşma ve taklit yeteneği oldukça iyidir ve bu anlamda en başarılı olan papağan türleri arasında yer alır. Bu özellikleri isteyen birisi için en ideal seçimlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Ense kısmı sarı renktedir. Bunun dışında vücudunun büyük kısmı yeşil tonlarındadır. Konuşma yetenekleri dışında ses çıkarma ve bağırma huylarıda vardır. Bu nedenle apartmanda bakacakların dikkatli olması gerekmektedir. Ortalama yaşam süreleri 40 yıl kadardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu