Kadango Cichlid Hakkında Bilgi

Kadango cichlid, Malavi Gölü cichlidlerinden birisidir. Latince ismi Copadichromis borleyi’dir. Malavi Gölü’nün kıyılarında yer alan kayalık alanlarda sığ ve orta seviyelerde yaşarlar. Doğal yaşamlarında oldukça hızlı ve hareketlidir. Akvaryumda da bu davranışlarını sergiler ve akvaristlere bu nedenle çekici gelmektedir.

Genel Özellikleri

Kadango cichlid, mavi ve kırmızı renk tonlarına sahiptir. Özellikle üreme dönemlerinde derinin mavi kısımlarında parlamalar görülür. Yetişkinleri doğal ortamlarda 20 cm, akvaryumlarda ise 15 cm boya kadar ulaşabilmektedir. Barışçıl bir akvaryum balığıdır. Sadece kendi türlerine karşı orta derece agresiftir.

Akvaryum Nasıl Olmalıdır?

Hacim olarak en az 200 litrelik akvaryumları önermekteyiz. Suyun pH seviyesi 8.0-8.5 arasında olmalıdır. İdeal su sıcaklığı 24-26 derecedir. Sert suları severler. Su temizliğine dikkat edilmelidir. Nitrat zehirlenmelerine karşı oldukça duyarlıdır. Suyun ve akvaryumun düzenli olarak temizlenmesi sağlıkları ve üremeleri için önemlidir.

Üreme ve Cinsiyet Ayrımı

Eğer bu balıklardan yavru almak istiyorsanız dişi erkek oranı 3-4 olmalıdır. Yani her 3-4 dişi için 1 erkek kadango cichlid gereklidir. Dişiler yaklaşık olarak 50 adet yumurta yaparlar. Bunları 30 boyunca ağızda kuluçka yaparlar.

Cinsiyet ayrımı renkten yapılır. Erkeklerde parlak ve turuncu bir vücut vardır. Kafası ise mavimsi renktedir. Dişilerde ise vücut genelde grimsi renktedir ve turuncu yüzgeçler vardır.

Beslenme

Hem etçil hem de otçul olarak beslenebilir. Yavruluk döneminde artemia verilmesi faydalıdır. Yine yavrular ezilmiş pul yemler ile beslenebilirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu