Flower Horn Cichlid Hakkında Bilgi

Flower Horn, bazı Amerika Cichlid türlerinin (C. festae, C. trimaculatus, Papağan gibi) melezlenmesi ile elde edilen bir cichlid türüdür. Henüz yeni bir türdür diyebiliriz. Çok farklı desenlerde ve renklerde görmemiz mümkündür. Bu anlamda discus balıkları ile benzerlik gösterirler ama discus balıkları saf bir türken bu saf bir tür değildir, melezleme ile elde edilmiştir. Kafalarında yer alan şişkinlik, muhteşem renk ve desenleri ile ilgi çekerler. Henüz akvaristler bu balık türü ile yeni tanışmış olsa da birçok akvarist için vazgeçilmez bir balık olmuştur. Tek sıkıntısı agresif bir balık türüdür. Bu nedenle farklı boyutları bir arada beslemek veya farklı türler ile bir arada beslemek oldukça zordur. Aynı zamanda oldukça obur hayvanlardır ve beslenmesine özellikle önem verilmelidir.

Flower Horn Cichlid Özellikleri

Bu balıkların yetişkinleri 40 cm boya kadar ulaşabilmektedirler. Akvaryumlarda tek başına bakılması uygundur. Diğer balıklar ile geçinmesi biraz zordur. Akvaryum hacminin en az 300 litre olması önerilmektedir. Ortalama yaşam süreleri 10-12 yıldır. Diğer balıklara karşı agresif olsalar bile insanlar ile arası iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Günde en az 2 kez karınları tam doyacak şekilde beslenmelidir. Sağlıklı bir gelişim için bu önemli noktalardan birisidir.

Üreme ve Cinsiyet Ayrımı

Tek eşlidir ve yumurta dökerek ürerler. Yavruların bakımı uzan sürelidir. Erkek olanlar dişilere oranla daha hızlı bir gelişim gösterirler ve daha büyük boya erişirler. Ayrıca kafalarındaki şişlik ve yüzgeçleri daha görkemlidir. Fakat kesin olarak cinsiyet ayrımı için bir uzman tarafından anüs-vent kontrolü yapılmalıdır.

Birçok farklı türü vardır. Bunlardan en çok bilinenler;

  • King Kong Parrots and Red Ingots
  • Golden Monkey
  • Kamfa
  • Zhen Zhu
  • King Kamfa
  • Kamfamalau
  • Thai Silk’dir.

Not: Satış fiyatları ortalama olarak 100-300 TL arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu