Köpeklerde Anöstrus Problemi

Köpeklerde normal östrus aralıkları 5-12 ay arasında değişmektedir ve ortalama olarak 7 ay kabul edilmektedir. Bu süre çeşitli nedenle bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Dişi köpeklerde reprodüktif faz 4 aşamadan meydana gelmektedir.

Bunlar;

  • Proöstrus
  • Östrus
  • Diöstrus (Metöstrus)
  • Anöstrus

Anöstrus Nedir?

Köpekler için anöstrusu; iki östrus arasındaki sürenin 9 aydan daha fazla sürmesi olarak tanımlayabiliriz. Köpeklerde yaş ilerledikçe bu süre uzayabilir. 8 yaşından büyük köpeklerde 10-12 ay sürebilir. Fakat 2-6 yaşlı köpeklerde bu sürenin uzaması normal değildir.

Köpeklerde Anöstrus Nedenleri

Doğmasal Nedenler: Hipotalamus ve hipofiz arasındaki normal fonksiyonun olmamasından ileri gelir ve nedeni bilinmemektedir.

Edinsel Nedenler: Hipotroidizm, hiperadrenokortikotroizim, kaşeksi, obezite, kistik endometrial hipeplazi nedenler arasında sayılabilir.

Köpeklerde Anöstrus Belirtileri

Köpekler normal dönemlerinde östrus dönemine girmesi gerekirken giremez. Bu dönemde görülmesi gereken fiyolojik ve davranışsal değişiklikler gözlenmez.

Doğmasal anöstrus olgularında; vulva küçük ve gelişmemiştir, memelerin gelişimi yoktur. Ovaryumlarda ovulasyonun oluştuğuna dair hiçbir bulguya rastlanmaz. Tiroid fonksiyonları normaldir. Plazma östradiol ve progesteron düzeyleri bazal seviyededir.

Köpeklerde Anöstrus Tedavisi

Anöstrus süresinin uzadığı belirlendikten sonra östrusu uyarma yöntemleri uygulanmadan önce östrusta bulunan bir dişi ve bir erkekle aynı yerde bir süre tutularak diğer dişinin feromonlarının etkisinde bırakılır. Bu uygulama sonucunda hayvanda östrus oluşup gebelik şekillenebilir.

Anöstrus dönemindeki köpeklerde reprodüktif işlevlerin başlatılması hormonal sağaltım ile yapılmaktadır. Köpeklerde östrusun uyarılması; östruslar arası sürenin kısaltılması ya da uzayan anöstrus olgularında bu dönemin süresinin kısaltılması amacıyla yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu