Kanaryalarda Ses Kısıklığı Nedenleri ve Tedavisi

Kanaryalar güzel ötüşleri ile bilinen kuş türlerindendir. Fakat çeşitli nedenlere bağlı olarak sesleri ile ilgili sıkıntılar ortaya çıkabilir. Özellikle ötücü kanaryalarda bu tarz durumlar ile sık karşılaşılmaktadır ve bu durum rahatsızlık vermektedir. Kanaryalarda ses kısıklığı normal seslerin kısık ve düzensiz halde çıkması, ötmenin azalması veya hiç ses çıkaramama şeklinde olabilir. Bunların farklı nedenleri vardır.

Kanaryalarda Ses Kısıklığı Nedenleri

Ses kısıklığının çok farklı nedenleri olabilir. En çok karşımıza çıkan neden aşırı ötmeye başlı olarak meydana gelen ses tellerindeki yıpranmalardır. Kanaryalar ötmeyi severler. Fakat bazen bu aşırı şekilde olabilir. Bu durumda ses telleri hasar görebilmektedir. Diğer önemli bir neden ise solunum yolları ile ilgili sıkıntılardır. Nezle, soğuk algınlığı, bronşit gibi üst ve alt solunum yolu rahatsızlıklarında bu tarz sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Bunlar dışında streste önemli bir faktördür. Herhangi bir nedenle duyulan aşırı heyecan veya korku kuşlarda ciddi strese ve buna başlı olarakta ses kısıklığına ve kayıplarına neden olabilir. Bunun dışında bakım ve besleme ile alakalı düzensizlikler ve yanlışlıklar sonucunda da böyle bir tablo görebiliriz.

Kanaryalarda Ses Kısıklığı İçin Çözüm Yolları

Öncelikli olarak neden belirlenmeli ve neden olan faktör ortadan kaldırılmalıdır. Ses kısıklığı genellikle aşırı ötme sonucunda şekillendiği için kanaryayı diğer kuşlardan ayırmak ve sessiz, sakin bir ortama olarak ses tellerinin dinlenmesini sağlamak faydalı olabilir. Herhangi bir uyarıcı olmadığında kanarya daha az ötmeye çalışacaktır veya hiç çalışmayacaktır. Bu sayede ses tellerini dinlendirebiliriz. Yine stres, korku, heyecan gibi bir nedenden bu şekillendi ise benzer uygulamalar yapabiliriz.

Eğer bir solunum yolu hastalığından dolayı kanaryanızda ses kısıklığı şekillendi ise bir veteriner hekim tarafından hastalığa yönelik tedavi yapılmalıdır. Bunun için farklı uygulamalar, ilaçlar ve tedavi seçenekleri kullanılabilir. Aynı zamanda destekleyici olarak vitamin takviyeleri yapılabilir.

Eğer bir bakım veya beslenme yanlışlığından bu şekillendi ise yanlışlıkları düzeltmek ilk yapılması gerekendir. Beslenme programında ağır besinler yerine düşük değerde ama kanaryanızın seveceği tohumlar ve besin maddelerinin kullanılması yararlı olacaktır. Ayrıca meyve ve sebzelerde çok abartılmamak koşulu ile bu dönemlerde verilebilir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba hocam, benim iki adet kanaryam var. Erkek kanaryam önceden ötüyordu kaç zamandır hiç ötmüyor ama sürekli geceleri sabaha kadar gıyık gıyık ses çıkarıyor. İkisi bir arada duruyor, çiftleşsin diye koydum dişi yuvada yatıyor ama boş yatıyor. Yemlerini, meyvelerini veriyorum düzenli olarak bakıyorum. Ben erkeğin durumuna çok üzülüyorum. Bana önerebileceğiniz bir ilaç var mı? Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar diliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu