Parizyen Kanarya Genel Özellikleri

Kanarya türleri arasında sesinin yanında görsellik anlamında en görsel olanlardan birisi parizyen kanaryalarıdır. Aslına bakarsanız tüm kuşlar arasında en çok ilgi çekenlerden birisidir. Parizyen trompeter, age parizyen gibi alt türleri vardır. İlk etapta tüyleri ilgimizi çekmektedir. Karışık ama bir o kadarda uyum içerisindeki tüyleri ile bir görsellik sunmaktadır. Ortalama yaşam süreleri 6-10 yıl arasında değişmektedir. Bazen 15 yıla kadar çıkabilmektedir. Üretim amacı ile kullanılan ve çiftleştirilen parizyenlerde ortalama yaşam süresi biraz daha düşmektedir.

Tüm canlılarda olduğu gibi parizyen kanaryalarda da bakım ve besleme oldukça önem taşımaktadır. Hem kanaryanın sağlığı hem de gelişimi için bu önemlidir. Genel olarak ılıman ve hafif nemli iklimleri sever. Ortam sıcaklığı 15-16 derecenin altına düşmemelidir. Yine nem oranında %60-70 arasında olması önerilir.

Parizyen Kanarya

Bakıldığı kafeslerin yeterince büyüklükte olmasına ve temizliğine dikkat etmek gerekir. En azından haftada bir kafes temizliği mutlaka yapılmalıdır.

Kafeslerde tek başına bakılması iyi olacaktır. Diğer kuşlar tüy yapısına zarar verebilir.

Beslenmesi diğer ispinozgillerden çok farklı değildir. Ağırlıklı olarak tohumlar ile beslenirler. Bunun için hazır kanarya yemlerini kullanabilirsiniz. Üretim amacı ile kullanılanlarda ve yavrularda özel mama hazırlayarak besleme yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu