İspinozlarda Beslenme ve Evde İspinoz Yemi Yapımı

Evde veya belirli bir ortamda herhangi bir kuş besliyorsanız bakım ve beslenmesine özen göstermeniz gerekir. Hangi kuş türü olursa olsun; kuşun sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürmesi, gelişip büyümesi, hastalıklardan korunması ve sağlıklı bir şekilde üreyebilmesi için bakım ve besleme oldukça önemlidir. Genel olarak ispinoz türlerinde bakım ve besleme kolay görülse de, bazı püf noktalar ve dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Özellikle mevsime ve kuşun yaşam dönemine göre beslenme diyetlerinde değişiklikler yapmak gerekebilmektedir.

İspinozlarda Beslenme

Bu tür kuşların beslenmeni temel olarak tohumlar oluşturmaktadır. Özellikle darı bu tür kuşların beslenme programında en ağırlıklı bulunan üründür. Ticari olarak satılan ispinoz yemlerinde de büyük oranda beyaz ve sarı darı bulunmaktadır. İspinoz beslenmesinde temel besin maddesi olarak tohumların kullanıldığını söylemiştik. Ticari olarak satılan bir yem aldığınızda kuşunuzun bu ihtiyaçları karşılanacaktır.

Tabi ki sağlıklı bir beslenme programında ticari yemler dışında ekstra ürünlerde vermek gerekir. Bu besinler kuşunuza uygun olmalı ve çok sık verilmemelidir. Bu hatırlatmayı yapmakta fayda var. İspinozlarda sebze, meyve ve canlı yemler kullanabilirsiniz. Sebze ve meyveleri haftada 2-3 kere verebilirsiniz. Canlı yem olarak önerilen ve en sevdikleri yemler solucanlardır. Kuşunuza uygun büyüklükte solucanları canlı olarak verebilirsiniz.

Bunun yanında kuşunuzun özellikle kalsiyum ihtiyacını karşılaması amacı ile mürekkep balığı kemiği almanız ve kafeste bulundurmanız tavsiye edilmektedir.

Üreme Döneminde İspinozlarda Beslenme

Beslenme her dönemde önemlidir. Fakat yavruluk dönemi, üreme dönemi gibi bazı dönemlerde daha fazla önem taşımaktadır. Üreme döneminde diyetlerine mutlaka canlı yem eklemelisiniz. Bunun yanında diye bu dönemlerde yumurta maması, çimlendirilmiş tohumlar tercihleriniz arasında bulunabilir. Bu gibi özel dönemlerde kuşunuzun besin ihtiyaçları da değişecektir. Bu değişiklikleri doğru bir şekilde uygulamak önemlidir.

Evde İspinoz Yemi Yapımı

İspinozlarda ana besin maddesinin tohumlar olduğunu söylemiştik. Ticari olarak yem almıyorsanız ve kuşunuzun yemini kendiniz hazırlamak istiyorsanız bu mümkündür. Doğru besin maddelerinden, doğru oranlarda kullanarak kuşunuza uygun bir yem yapabilirsiniz.

İspinozlar için aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz.

  • %40 oranında ak darı (beyaz darı)
  • %25 oranında sarı darı
  • %15 oranında kırmızı darı
  • %5 oranında kolza tohumu
  • %5 oranında nijer tohumu
  • %5 oranında kenevir
  • %5 diğer tohumlar

Yukarıda saydığımız ürünlere ilave olarak kullanabileceğiniz tohum çeşitleri arasında; çim tohumu, perilla, keten tohumu, devedikeni, kereviz tohumu, anason sayılabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu