VetBilgi

Kedi Arka Ayak Tutmaması ve Felci

Köpek Eğitim Merkezi Çiftliği

Online Pet Shop

Kedi Arka Ayak Tutmaması ve Felci

Kedilerde birçok sağlık sorunu ile karşılaşmamız mümkündür. Arka ayakların tutmaması sık karşılaştığımız sağlık sorunlarından birisidir. Bazen arka ayaklarda bir güçsüzlük karşımıza çıkarken, bazen arka ayaklarını hiçbir şekilde yere basamaz, sürükler pozisyonda yürür, bir felç durumu söz konusudur. Yani bu olayın şiddeti değişkenlik gösterebilmektedir.

Söz konusu duruma neden olabilecek oldukça fazla faktör vardır. Bazı hastalıklar, travmalar, sinirsel bazı sorunlar, zehirlenme durumları, bazı kan hastalıkları, tümörler ve bunlara benzer birçok sağlık sorunu bu duruma sebebiyet verebilmektedir. Tedavi seçenekleri ise medikal veya cerrahi olabilmektedir. Tedavi de başarı oranı sorunun nedeni, kedinin genel sağlık durumu gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir.

Nedenleri

Nedenlere bakacak olursak en önemli neden omurilik sorunlarından kaynaklı felç veya kısmı felç durumlarıdır. Bilindiği gibi vücudumuzun ana sinir hattı omur adı verilen kemiklerin içerisinden geçen omurilik ile sağlanmaktadır. Boyundan itibaren kuyruk sokumuna kadar uzanan omurilik vücudun birçok kontrolünü sağlamaktadır. Özellikle travmalar sonucunda omurda oluşan zedelenmeler, kırıklar omurilik kısmına bakı yapabilmektedir. Bu baskının olduğu yere göre karşımıza çıkan belirtiler farklılıklar göstermek ile beraber genellikle arka ayaklarda tutmama gibi belirtiler görülmektedir. Yani arka ayak tutmamasının en büyük nedeni omurilik kısmının baskı altında kalmasıdır.

Bazen travmalar neticesinde omurilik çok ciddi şekilde hasar görebilir veya kopabilir. Bu durumlarda bir felç tablosu görülür ve arka ayaklarda hiçbir şekilde his olmaz, arka ayaklarını basamaz. Ciddi omurilik hasarları sonucunda oluşan bu tablonun geri dönüşümü maalesef imkansız sayılır.

Omurilik kısmına baskı sadece travmalar sonucunda omur kemikleri tarafından yapılmaz. Bazen omurilik çevresindeki enfeksiyonlar, apseler ve tümörlerde omuriliğe baskı yaparak arka ayakların tutmamasına sebebiyet verebilir.

Zehirlenmeler yine önemli bir neden olarak sayılabilir. Bazı kimyasallar ve toksinler bu soruna sebebiyet verebilmektedir. Zehirlenme kaynaklı olarak bu tarz bir olgu gördüğümüzde muhtemelen başka belirtilerde görürüz.

Bunun dışında nadirde olsa başka sebeplerden kaynaklı arka ayaklarda güçsüzlük ve tutmama görülebilir. Fakat bu durumda tablo omurilik kısmına yapılan baskıdaki kadar şiddetli değildir. Bazı hastalıklar, kan bozuklukları, parazitler bu soruna sebebiyet verebilmektedir.

Belirtileri

Şiddete göre farklı belirtiler görülebilir. Bazen arka ayaklarda hafif şekilde güçsüzlük görülürken, bazen hiçbir şekilde arka ayaklarda his yoktur ve hareket ettiremez. Yürürken ise arka ayaklarını sürüyerek yürür.

Tedavisi

Nedene göre farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Fakat en önemli nedenin omuriliğe baskı olduğunu söylemiştik. Bu baskıya neden olan faktörü ortadan kaldırmak gerekir. Omur kırıkları gibi durumlarda genellikle cerrahi tedavi gerekmektedir. Cerrahi tedavinin başarı şansı hasarın durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

Bunun yanında omuriliğe baskı bir tümör tarafından yapılıyorsa yine tedavi için cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. Travmalara göre bu durumlarda tedavinin başarı şansı en azından bu sorun için daha yüksektir.

Bunun dışında bu soruna neden olan ana sebebi belirleyerek ana nedene yönelik bir tedavi yapmak gerekir.

Ana tedaviye ek olarak sinir sistemini güçlendirici bazı ilaçlar kullanılabilir ve vitamin takviyesi yapılabilir. Veteriner hekim bu konuda uygun tedavi seçeneğini belirleyecektir.

Tedaviye cevap vermeyen ve kalıcı felç şekillenmiş olan kedilerde farklı şekillerde protez bacaklar kullanılabilmektedir.

Öneriler

Travmaları (yüksekten düşme, araba çarpması vb.) bir kenara bırakırsak bu sorun genellikle yavaş yavaş ilerlemektedir. Başlangıçta arka bacaklarda ve ayaklarda çok hafif bir güçsüzlük varken, bu giderek daha şiddetli bir hal almaktadır. Bu nedenle bu tarz bir durumdan şüphe ederseniz en kısa sürede veteriner hekiminize bildiriniz. Bu tarz olgularda erken müdahale ve tedaviye erken başlamak hayati önem taşımaktadır. Başarı şansı çok daha fazla olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Havva dedi ki:

  Cerrahi müdahale gerekirse ne kadar tutar?

 2. Kayserili dedi ki:

  Hocam çok acil cevap verirseniz sevinirim. Kedim dün akşam hiç bir şeyi yokken yemeğini yedikten sonra gayet keyifli bir şekilde uyudu, uyandı sevmeye çalıştığımız da tısladı ve sol arka bacağı topallayarak uzaklaşmaya çalıştı. Ne oldu anlayamadık yanına kimseyi yaklaştırmıyor ve şimdi sanırım korkusundan saklandı. Bakışları filan normal ve 10 yıldır baktığımız kedimiz hiç birden bire böyle bir şey yaşamamıştık ayrıca oturduğu yerde kendi kendine hareket ettikçe tıslıyor geri dönüş yaparsanız sevinirim.

 3. Ayşe Nur dedi ki:

  Aynı durum bizde de var. Nedir son durumu, bilgi verebilir misiniz?

 4. Özgür dedi ki:

  Bizimde bir dişi kedimiz var. Arka ayaklarını hiç basamıyor, sürünüyor. Gittikçe daha kötü oluyor. Yardım edin.

 5. Alaattin dedi ki:

  Hocam, benim de bir kedim var. 1 hafta arka ayakları tutmadı. Veteriner, antibiyotik iğne verdi. Artık o mu iyileştirdi bilmem ama 4-5 gün baya yürüdü. Şimdi yine yürümüyor. Ne yapmalıyım? Teşekkürler.

  1. Korhan dedi ki:

   Alaattin bey selamlar. Kedinizin durumu nedir? Bugün benim de kedim birden bire sendelemeye başladı, kustu ve ardından arka ayakları tutmamaya başladı. Veterinerimiz iğne yaptı ancak sokağa çıkma yasağı olduğu için muayenehaneyi açamadı, yarın muayene edebilecek. Siz nasıl bir yol izlediniz ve hangi ilaçları kullandınız. Sebebini öğrenebildiniz mi?

   1. Bilgin dedi ki:

    Merhaba, benim de kedim var, bu sebeple son zamanlarda çok sık şahit olduğum FIP virüsünü bir araştırın lütfen. Belirtilerinden biri de kaslarının zayıflaması ve yürüyememesi. Ölümcül bir virüstür, lütfen hemen tahlil yaptırın. Umarım değildir.

BİR YORUM YAZ