Köpeklerde Otitis Externa (Dış Kulak Yolu İltihabı) Nedenleri

Otitis externa; yani dış kulak yolu iltihabına köpeklerde sıklıkla karşılaşılmaktadır. Otitis externa’nın birçok nedeni vardır. Şimdi sırası ile bu nedenlerden bahsedeceğiz.

Su: Kulak kanalına giren suyun otitis externa oluşumu üzerine etkisi vardır. Özellikle köpeklerin şampuan yada çeşitli maddeler ile yıkanması sırasında içeriye kaçan kimyasal maddeli su otitis externaya sebebiyet verebilmektedir. Bu maddeler kulak yolundaki asidik ortamı bozar. Ormaın nötr olmasına neden olur. Böylece bakterilerin ve diğer mikroorganizmaların üremesi için gerekli ortam sağlanmış olur. Aynı zamanda mukozayıda etkileyen su, iltihabın derin dokulara yayılmasına da neden olur.

Soğuk: Özellikle soğuk havalarda ve hava akımı olan yerlerde dış kulak yolu etkilenir. Bunun sonucunda özellikle kataral yangı oluşur. Soğuk havalar ve şiddetli hava akımı otitis externanın nedenleri arasındadır.

Travmalar: Özellikle kulağın içerisine kaçan yabancı cisimler otitis externa nedenleri arasında önemli bir role sahiptir. Pisi pisi otu adı verdiğimiz yabancı cisimlere köpeklerde sıklıkla karşılaşılmaktadır. Özellikle bahçede ve dış ortamda beslenen köpeklerde pisi pisi otları sık görülmektedir. Kulağa rahatlıkla kaçan ve çıkması güç olan pisi pisi otları otitis externaya neden olabilmektedir. Bu otlar kulak yolu kanalında yaralanmalara ve enfesksiyonlara neden olur. Yine çeşitli odun ve kıymık parçaları, tozlar, kum parçacıkları kulak yolunda enfeksiyona sebep olur. Sivri ve batıcı cisimler ise kulak zarının delinmesine de sebebiyet verebilir. Uzun süre temizlenmeyen kulak kanalında da enfeksiyon şekillenebilmektedir.

Mikroorganizmalar: Çeşitli bakteri, mantar ve parazitler otitis externaya sebebiyet vermektedir. Çeşitli faktörlere bağlı olarak bu mikroorganizmaların kulak kanalında üremesi ve çoğalması ile enfeksiyon şekillenir.

Otitis externa yani dış kulak yolu kanalı iltihabının en önemli nedenleri bunlardır. Bunlar dışında bazı etkenlere ve predizpoze edici faktörlere bağlı olarak otitis externa şekillenebilmektedir.

Otitis externa ile ilgili diğer bilgileri sitemizden arama yaparak bunlabilirsiniz. Otitis externanın klinik bulguları, tanısı ve tedavisi ile ilgili bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu