Kanatlılarda ILT (Enfeksiyöz Laringotrachetis)

ILT hastalığı kanatlılarda solunum sistemi ile ilgili problemlere neden olan viral bir hastalıktır. Hastalığın etkeni herpes virüstür. Kanatlı yetiştiriciliğinin yoğun olduğu birçok bölgede görülebilir. Enfekte olan kanatlılar ile virüs kolayca yayılır ve bulaşır. Aynı zamanda enfekte olan kanatlıların akıntıları ile kontamine olmuş malzemelerin taşınması ile de etken kolaylıkla yayılmaktadır. ILT hastalığı bazı bölgelerde ihbarı zorunlu hastalıklar içerisinde yer alır.

Hastalığa neden olan etken tüm Dünya’da yaygın olarak bulunsa da çok fazla dayanıklı değildir. Güneş ışığına ve kullanılan birçok dezenfektana karşı duyarlıdır. Enfekte olan tavuklar iyileşmiş olsalar bile virüsün taşıyıcılarıdır ve çeşitli dönemlerde virüsü yayabilirler.

Hastalığın belirtileri çeşitli faktörlere bağlı olarak etkenin alınmasından 6-12 gün sonra ortaya çıkmaya başlar.

ILT Hastalığının Belirtileri

Bulgular öncelikli olarak solunum sistemi ile alakalı bulgulardır. Birçok solunum sistemi probleminde görülen burun akıntısı, göz akıntısı, hapşırık gibi belirtiler öncelikli olarak ortaya çıkan belirtilerdir. Bunun dışında gelişme geriliği ve verim kaybı da görülür. Enfeksiyonun ilerlemesi ile beraber klinik belirtiler şiddetlenir. Göz akıntısı ve burun akıntısı şiddetli bir hal alır ve kanatlı nefes almakta zorlanır. Göz bölgelerinde şişmeler görülür, gözler kapanır. Göz ve burun çevresinde tahrişten dolayı yaralar meydana gelir. Akıntı kanlı bir hal alabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu