Köpeklerde Pyometra’nın Klinik Belirtileri

Pyometra; dişi köpeklerde sıklıkla gözlenen üreme sistemi hastalıklarından birisidir. Pyometra’ya ait klinik belirtiler genellikle östrus yani kızgınlık bitiminden sonraki 5-10 günlük zaman dilimi içerisinde gözlenir. Enfeksiyona neden olan etkene, hastalığın şiddetine ve hayvanın özelliklerine göre klinik belirtilerde farklılıklar gözlenebilmektedir.

Pyometra’ya ait en önemli klinik belirtiler; çok su içme, sık sık idrar yapma, karın bölgesinde şişkinlik, iştahsızlık, aşırı kilo kaybı, kusma ve ishaldir. Pyometra; açık ve kapalı pyometra olarak 2 farklı şekilde gözlenmektedir. Kapalı pyometra’da uterus içerisindeki irin dış ortama atılamaz bu nedenle kapalı pyometra olğularında klinik tablo daha şiddetlidir. Açık pyometra’da ise vajinada akıntı görülür. Buda önemli bir klinik belirtidir.

Kapalı pyometrada hastalığın daha şiddetli seyrettiğini söylemiştik. Serviks dediğimiz kısım bu tür pyometrada kapalı olduğundan dolayı uterus içeriği dış ortama atılamaz. Uterus içerisinde bulunan bakteri ve toksinler genel dolaşıma geçer. Bu şekilde tablo daha da şiddetlenir. Hayvan depresif bir hal alır. Hastalık tedavi edilmediği takdirde; şok, koma ve ardından da ölüm gerçekleşebilir.

Klinik tablo bu şekilde olsada; pyometra’nın türüne, etkenin özelliğine, hastalığın şiddetine, hayvanın yaşına ve hayvanın genel sağlık durumuna göre klinik belirtilerde farklılıklar gözlenebilmektedir.

Eğer vajinadan irinli ve buna benzer bir akıntı geliyorsa açık pyometra’dan şüphenilmelidir. Su içmede artış, sık sık idrar yapma, depresyon hali, iştahsızlık, kilo kaybı, kusma ve ishal gibi semptomlar görülüyorsa kapalı pyometradan süphenilmelidir.

Tanı konulduğu takdirde vakit geçirmeden tedavi yapılmalı ve koruyucu önlemler alınmalıdır.

Pyometra tipleri, pyometra nedenleri, pyometra tedavisi gibi konulara sitemizin arama bölümünden arama yaparak ulaşabilir. Sormak istediğiniz soruları ise aşağıdaki yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu