Köpeklerde Othematom ve Tedavisi

Othematom özellikle Cocker, Pointer, Setter, Basset Hound gibi sarkık kulaklı olan köpek ırklarında görülen, kulak kepçesinde kıkırdak ile deri arasına çeşitli nedenlere bağlı olarak kan toplanması olayıdır. Genellikle kulak kepçesinin darbe alması veya bir yere sıkışması sonucunda ortaya çıkar. Aynı zamanda kulağın aşırı kaşınması ve sallanması sonucunda da meydana gelebilmektedir.

Köpeklerde Othematom Belirtileri

Othematom olaylarında kulak kepçesi üzerinde oval, gergin, yumuşak kıvamlı ve değişik büyüklüklerde olabilen şişkinlik görülür. Genellikle kulak kepçesinin iç yüzünde yer alır. Büyüklükleri ise küçük bir fındık büyüklüğünden, elma büyüklüğüne kadar değişebilir. Başlangıçta bir ağrıda söz konusudur. İlk günlerde daha yumuşak ve fluktasyonlu olan othematom daha sonra kanın pıhtılaşması ile beraber biraz daha sertleşir. Eğer dik kulaklı köpeklerde bu tarz bir olay şekillenirse kulak kepçesinde aşağıya doğru bükülme görülebilir. Aynı zamanda othematom olan kulak tarafına doğru baş hafif sarkıktır.

Köpeklerde Othematom Tedavisi

Tedavide othematomun büyüklüğü ve üzerinden ne kadar zaman geçmiş olduğu önemlidir. Genellikle punksiyon ile içeriğin boşaltılması ya da daha büyük olgularda anestezi altında ensizyon ile içeriğin boşaltılması şeklinde tedavi uygulanır. Othematom eğer tedavi iyi bir şekilde yapılmazsa tekrarlayabilir. Bu nedenle tedavi ve sonrasındaki bakım ve uygulamalar iyi olmalıdır. Veteriner hekimler çeşitli yöntemler ile tekrarların önüne geçmeye çalışırlar. Bunun için operasyon sonrası kulak kepçesine atılan dikişler ve sonrasında yapılan bandaj önemli bir noktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu