Etçi Sığır Irkları

Etçi sığır ırkları olarak nitelendirilen ırklar; sadece et verimi yönünden geliştirilmiştir. Bu ırkların sütleri genellikle ticari amaç için kullanılmaz ve sağılmaz. Sadece buzağılarına yetecek kadar süt vermeleri yeterli sayılmaktadır. Et yönünden geliştirilen bu ırklar özellikle geniş otlak, mera ve çayırlara sahip olan ülkelerde tercih edilmektedir.

Günümüzde etçi sığır ırkları genellikle belli bir yaşa geldikten sonra yurt dışından ithal edilmekte; birkaç ay daha beslendikten sonra kesime sevk edilmektedir. Dünya’da etçi olarak nitelendirilen çok sayıda sığır ırkı vardır. Bunlar arasında en çok bilinen ve tercih edilenleri sizler ile paylaşacağız ve bu ırklar hakkında sizlere kısa bilgi vereceğiz.

Hereford: Bu ırk İngiltere’de geliştirilmiş bir sığır ırkıdır. İngiltere’de geliştirildikten sonra etçi özelliği ile Dünya’nın birçok bölgesine yayılmıştır. Bu ırkın vücudu koyu kırmızı ve kahverengi renktedir. Yüz, döş, göğüs altı, karın altı, kuyruk ucu, sırt çizgisi ve bacakların alt kısımları ise beyaz renktedir. 14-15 aylık yaşa kadar damızlıkta kullanılabilir. Adaptasyon yetenekleri iyidir, yemden yararlanma oranları yüksektir. Eti biraz yağlıdır. Bu dezavantaj olarak nitelendirilebilir. Kesim yaşında dişiler 500 kg, erkekler ise 800 kg civarındadır.

Angus: Bu ırkın anavatanı İskoçya’dır. Birçok ülkede et üretiminde kullanılan bir ırktır. Rengi siyahtır. Kas liflerinin arasında yağ dağılımı homojendir. Bu durum etin lezzetli olmasını sağlar. Kesim yaşında dişi bir angus 500 kg, erkek ise 800 kg civarındadır.

Etçi Shorthorn: Bu ırkın anavatanı İngiltere’dir. Irkın geliştirilmesinde holstein ırkının payı vardır. Bu ırk etçi ve sütçü olmak üzere 2’ye ayrılır. Rengi kırmızı, beyaz ve kızıldır. Vücudu derin, geniş, uzun ve silindir şeklindedir. Kas gelişimi oldukça hızlıdır. Eti lezzetli bir ırktır. Kesim yaşında dişiler 600 kg, erkekler ise 8000 kg civarındadır.

Brangus: Bu ırkın anavatanı Amerika’dır. Siyah renkli ve boynuzsuz bir sığır ırkıdır. Cidago bölgesinde küçük bir hörgüç vardır. Bu ırk brahman ve aberdeen angus ırklarından geliştirilmiştir. Dayanıklı, yem dönüşümü yüksek ve et kalitesi iyi bir sığır ırkıdır.

Santa Gertrudis: Anavatanı Amerika’dır. Shorthorn ve brahman ırklarından üretilmiştir. Rengi kırmızıdır. Sıcak iklimlere daha iyi uyum sağlayan etçi bir sığır ırkıdır. Besi yeteneği, yem dönüşüm oranı ve et kalitesi iyi düzeydedir.

Chianina: İtalya kökenli etçi sığır ırkıdır. Erken gelişme yeteneğine sahiptir ve yemden yararlanma oranı oldukça iyidir.

Charolais: Ülkemizde şarole olarak bilinmektedir. Anavatanı Fransa’dır. Üretilmesinde shorthorn ırkının payı büyüktür. Son yıllarda en çok tercih edilen etçi sığır ırklarından birisi haline gelmiştir. Rengi krem rengidir. İri ve ağır yapılı bir ırktır. Kesime gelen bir dişi yaklaşık 800 kg, erkek ise 1000 kg ağırlığındadır.

Limousin: Fransa’da geliştirilmiş bir etçi sığır ırkıdır. Rengi buğday rengindedir ve göz etrafında siyah bir halka vardır. Gelişimi hızlıdır. Özellikle süt danası eti üretimi için en uygun olan ırklardan birisidir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Adana Ceyhan’da oturuyorum. Bizim burada angus ırkı yetişir mi? Mera var, sıcağa dayanır mı? Teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu