Köpeklerde Toxoplasmosis (Toksoplazma Enfeksiyonu)

Köpeklerde en sık görülen paraziter hastalıklardan birisi de Toxoplasmosis‘dir. Toxoplasmosis’in etkeni; Toxoplasma gondii‘dir. Etkenin yumurtaları nemli bölgelerde uzun süre canlı kalabildiğinden dolayı özellikle nemli bölgelerde hastalıkla daha fazla karşılaşılmaktadır. Parazitin yumurtaları aynı zamanda asitlere ve deterjanlara da dayanıklıdır. Yüksek ısı ve amonyağa ise duyarlıdır.

Hastalığın bulaşması ağız yolu meydana gelmektedir. Enfekte kedilerin dışkıları ile yayılan yumurtalarla bulaşık su içilmesi ve yiyeceklerin yenilmesi hastalığın bulaşmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda parazitin yumurtaları ile enfekte etlerin yenilmesi de hastalığın bulaşmasında rol oynamaktadır.

Hastalığın belirtileri etkenlerin yerleştiği dokulara ve hastalığın şiddetine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak; iştahsızlık, yüksek ateş, ağız ve burun akıntısı, lenf yumrularının şişmesi, solunum güçlüğü, bronkopnemoni, gastroenterit, kaslarda spazm, felç ve abort sayılabilir.

Hastalıktan korunmak için bulaşma riski olan etler ve yiyecekler köpeklerden uzak tutulmalıdır. Köpeklerin düzenli paraziter kontrolleri ve ilaçlamaları yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu