Kedilerde Burun Kanaması

Kediler hassas koku alma duyuları ile haklı bir üne sahipler. Ancak kedilerin burnu yalnızca kokulara karşı değil darbelere ve hastalıklara karşı da hassastır. Kedilerde burun kanaması kimi zaman anlık ve basit nedenlerden kaynaklanır ancak bazen de burun kanamasının altında son derece ciddi sebepler ve hastalıklar yatar. Bu yüzden eğer kedinizin burnu kanıyorsa bunu kesinlikle ciddiye almanız gerekir.

Sebepler

Kedilerde burun kanaması çok sayıda farklı nedene bağlı olarak şekillenebilir. Burada önemli olan kanamanın yoğun mu yoksa hafif mi olduğu ve süreklilik gösterip göstermediğidir. Yani kedinizin burnu şiddetli ve sürekli şekilde kanıyorsa tehlike çanları çalıyor demektir. Kedilerin burnunun kanamasına yol açan başlıca hastalık ve etkenler şunlardır;

 • Çeşitli travmalar (buruna ve etrafına alınan darbeler)
 • Pencere, balkon gibi yüksek yerlerden düşme
 • Yüksek tansiyon
 • Bazı alerjiler
 • Bazı parazitler
 • Nazal tümörler (burun içi tümörleri)
 • Viral yani virüs kaynaklı hastalıklar
 • Buruna yabancı cisim kaçması
 • İç kanama
 • Pıhtılaşma sorunları
 • Kılcal damar çatlaması

Gördüğünüz gibi kedilerin burnunun kanamasının altında çok sayıda farklı neden yatabilir ve şayet hayvanın iki burun deliğinden de kan geliyorsa ayrıca kan koyu renk ve köpüklüyse bu durumun çok daha ciddi olduğuna işaret eder. Yeri gelmişken şunu söyleyelim; kediniz herhangi bir kazaya karıştığında, örneğin yüksekten düştüğünde ya da trafik kazası geçirdiğinde gözle görülür bir yarası olmasa dahi en kısa sürede veteriner hekime başvurmanız gerekir, çünkü bu tip kazalarda çoğunlukla iç kanama gelişir ve iç kanamaya müdahale edilmediği takdirde hayvanın hayatını kaybetme riski yüksektir.

Tedavi

Kedilerde burun kanaması tek başına bir hastalık olmadığı için tedavide öncelikle bu semptomun ortaya çıkmasına neden olan hastalık ya da etkeni belirlemek gerekir. Veteriner hekim kedinin kanamasını durdurmak için pıhtılaştırma aktivatörü ilaçlar uyguladıktan sonra esas nedeni teşhis edip bu nedeni ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi yöntemi belirler.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Kedim mamasını yediği zaman hapşıracakmış gibi oluyordu. En sonunda burnu kanadı. Sizce nedeni ne olabilir?

 2. Kedimin ağzından salya akıyordu, burnu kanıyordu. Veterinere götürdüm antibiyotik tedavisi uyguladı ama şimdi tekrar salya ve burun kanaması var ve kedim çok durgun. Ne yapmalıyım?

 3. Kedimi sinir olduğum biri vurdu, burnu kanıyor. 3 kere hapşırırken burnundan köpük gibi bir şey geldi kanlı ve normal orta koyulukta kan akıyor. Ne yapmalıyım? Veteriner bulamıyorum. Ölmez değil mi?

 4. Nerde yaşıyorsunuz da veteriner bulamıyorsun? Kediyi koruyamayacaksan niye sahiplendin, yazık günah değil mi? Gelmiş bir de burada ölmez değil mi diyor, hayvanın burnu kırıldı belki de, belki kafası hasar aldı kim bilir ne oldu. Küçük yerde olsan bile belediyelerde veteriner vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu