Tavuk Eti Köpeğiniz İçin Sağlıksız mı?

Köpek beslemeye karar verip, beslemeye başladığınız andan itibaren yakın çevrenizden bazı tavsiyeler almaya başlarsınız. Bunların başında da tavuk etinin köpeğiniz için uyuza neden olacağı kanısıdır. Ancak; bilinmelidir ki kaşınan her hayvan uyuz değildir, alerji de olabilir.

Kedi-köpek beslemeye karar verdiğiniz andan itibaren danışmanız gereken en doğru kaynak, pet hayvanlar konusunda çalışmakta olan bir veteriner hekim olacaktır.

Köpeklerde birçok alerji çeşidi vardır:

1. Polen, kıl, toz, küf gibi maddelerin neden olduğu “atopik alerjiler”
2. Pirelerin kan emerken salgıladıkları toksinlerden kaynaklı olan “pire alerjileri”
3. Staphylococcus bakterilerine karşı antikor üretiminden kaynaklı “bakteriyel alerjiler”

Ancak bizim bu yazımızda ele alacağımız “besin alerjisi” kapsamına giren tavuk eti, gıda alerjilerinin başında gelmektedir. Bunun nedeni tavuğun ucuz ve kolay ulaşılabilir bir protein kaynağı olmasıdır. Tavuk etinden üretilen tavuk eti türevleri besinler bol verildiğinde yüksek protein diyeti nedeniyle köpeğinizi alerjiye açık hale getirecektir. Elbette ki tüm köpek ırklarının gıda çeşitlerine olan toleransları farklıdır. Labrador, cocker, alman kurtları genetik olarak alerji ve deri hastalıklarına hassasiyeti yüksek ırklardır. Bu sebeple bu ırka bakacak evcil hayvan sahiplerinin alerji belirtileri görmeden köpek dostlarına alerji testi yaptırmaları daha doğru olacaktır. Bunların dışında erken yaşta anne sütünden kesilen hayvanlarda immunolojik bağışıklık zayıf olacağından hassasiyeti aynı türdeki hayvanlara kıyasla daha fazla olacaktır; çünkü erken yaşta anne sütünden kesilen hayvanlarda barsak gelişimi yetersiz olacağından alerjen etkenlerin kana geçişi daha kolay olacaktır.

Alerji Belirtileri: Alerjik bir hayvanın derisiyle ilgili ortaya çıkan klinik belirtiler kaşıntı, parmakların yalanması ve dişlenmesi, yüzün sağa sola sürtünmesidir. Bununla beraber kusma ve ishal gibi belirtiler de zaman zaman görülebilmektedir.

Ancak, görülen gıda alerjilerinin tümünüde tavuk etine bağlamak yanlıştır. Çünkü; gıda alerjilerinin başında tavuk eti kaynaklı alerjiler gelse de, köpeğinizin sığır, koyun etlerine de hassasiyeti olabileceği unutulmamalıdır. Bu sorunuza cevap alabilmek için veteriner hekimin kontrolü sonrası alerji testi gerekiyorsa, uygun alerji testini yaptırmanız doğru olacaktır. Tavuk alerjisi tespit edilen bir köpekte en iyi tedavi yöntemi ise tavuk ve ürünleri içermeyen bir diyet programı uygulanmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu