Muhabbet Kuşlarında İştahsızlık

İştahsızlık tüm canlılarda olduğu gibi muhabbet kuşlarında da sıklıkla görülen bir durumdur. İştahsızlık için yeme ve içme isteğinin azalması, normale göre daha az veya hiç besin tüketmeme durumu diyebiliriz. Bazen basit bir durum neticesinde gelişebileceği gibi bazen çok ciddi hastalıkların habercisi olarak meydana gelebilir.

Muhabbet Kuşlarında İştahsızlık Nedenleri

  • İştahsızlığın en büyük nedeni kuşa alışık olduğu yem dışında başka bir yem verilmesidir. Bu durumda özellikle ilk başlarda muhabbet kuşu yeni yemi yemek istemeyebilir. Dolayısı ile bir iştahsızlık durumu söz konusudur.
  • Stres kuşlar için önemli iştahsızlık nedenlerinden birisidir. Farklı bir ortama götürülmesi, yanına başka bir kuşun gelmesi veya yanındaki bir kuştan ayrılması, sahibinin değişmesi gibi stres kaynakları iştahsızlığa sebebiyet verir.
  • Ortam şartları yine nedenler arasında sayılabilir. Aşırı sıcak veya soğuk ortamlar, rüzgarlı ortamlar kuşların besin tüketme oranını azaltmaktadır.
  • Gaga ve ağız içerisindeki sorunlar ve lezyonlar iştahı ciddi anlamda etkileyebilir. Gaga yapısının bozuk olması veya gaganın kırılması ya da ağız içerisinde bir sorun meydana gelmesi iştahsızlığa sebebiyet verebilir.
  • Enfeksiyonların hemen hemen hepsi iştahsızlığa sebebiyet verebilir. Özellikle sindirim sistemi enfeksiyonları kuşlarda iştahsızlığın en önemli sebepleri arasında değerlendirilebilir.

Neler Yapılmalıdır?

Öncelikli olarak nedenin ortaya çıkarılması önemlidir. Neden ortaya çıkarılıp bu neden ortadan kaldırıldığında muhtemelen bu sorunda ortadan kalkacaktır. Özellikle yem geçişlerinde direk olarak başka bir yeme geçmek yerine kademeli olarak geçiş yapmakta fayda vardır. Yine stres faktörleri söz konusu ise strese neden olabilecek etkenleri ortadan kaldırmak gerekir.

İştahsızlık eğer bir hastalıktan ve enfeksiyondan kaynaklı ise mutlaka bir veteriner hekim tarafından muayene edilmeli ve tedavi uygulanmalıdır. Yapılacak tedavi ile hastalığı ortadan kaldırmak aynı zamanda iştahsızlık problemini de düzeltecektir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba, 9 aylık muhabbet kuşumuz var, çok aşırı olmamakla beraber ishal oldu 3 gündür, ishal damlamız var onu veriyorum. Sıcak tutmaya çalışıyorum, keyfi yerinde ama beslenmeyi de azalttı. Ne yapabilirim? Yada hangi noktada veterinere götürmeliyim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu