VetBilgi

Muhabbet Kuşlarında Yaş Nasıl Anlaşılır?Muhabbet Kuşlarında Yaş Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşu besleyenler için kuşun yaşını öğrenmek önemli olabilir. Eğer kuşunuzun tam olarak doğduğu zamanı tahmin edemiyorsanız ya da yeni bir evcil dost edineceğiniz zaman yaşını merak ettiğinizde ipucu olabilecek bazı noktalar vardır. Bunlar sayesinde az çok muhabbet kuşunun yaşını tespit etmeniz mümkündür.

Muhabbet kuşlarında yaş tespiti için farklı yöntemler kombine olarak uygulanabilir. Başlıca yöntemler alın tüyleri, cere rengi ve iris halkası rengidir. İsterseniz bu konulara kısa kısa değinelim.

Muhabbet Kuşlarında Yaş Belirleme

Birçok muhabbet kuşunda (albinolar ve tek renkliler hariç) ilk doğdukları andan erişkinliğe kadar geçen süreçte alınları siyah çizgilidir. Erişkinliğe adım atmadan itibaren bu çizgiler yavaş yavaş kaybolur ve yeni alın tüyleri çıkmaya başlar. Bundan itibaren o bölgedeki siyah çizgiler yerini kuşun ana rengine göre daha açık renklere bırakır. Muhabbet kuşları erişkinliğe 5-6 aylık yaşlarda ulaşır. Demek ki biz bu şekilde kuşun 5 aylık altımı, yoksa 5 aylık üstü mü olduğunu tespit edebiliriz.

Resim: Alın tüylerinden yapılan tespit. Sol tarafta genç, sağ tarafta ise erişkin bir muhabbet kuşu görüyorsunuz.

Muhabbet Kuşu Yaş

Cere renginden tespit ise özellikle erkek muhabbet kuşları için belirleyici bir faktördür. Dişi kuşlarda bu tespit tam olarak doğru yapılamaz. Çünkü yavru dişi muhabbet kuşu ile kızgınlıktan çıkmış olan dişi muhabbet kuşunun cere rengi aynıdır. Yine bu tespitte albino ve tek renklerde de yapılamaz. Erkek muhabbet kuşlarında yavruluk döneminde moru-pembe renklerde olan cere bölgesi erişkin olanlarda yani 5-6 aydan büyük olanlar da lacivert renktedir.

Resim: A harfi ile alın tüylerinden tespit, B harfi ile iris renginden tespit, C harfi ile cere renginden tespit gösterilmiştir.

Muhabbet Kuşlarında Yaş Tayini

Diğer önemli belirleyici nokta ise iris rengidir. 0-4 ay arasındaki muhabbet kuşlarında iris siyah renktedir ve büyüdükçe bu renk açılır. 4-6 aylar arasında koyu gri, 6-8 aylar arasında açık gri ve 8 aydan büyüklerde beyaz iris görülür.

Muhabbet kuşlarında genç ve erişkin ayrımı kısaca bu şekilde yapılmaktadır. Daha büyük kuşlarda ayrım ise profesyonellik istemektedir. Bunun için ayaklardaki pullardan, genel olarak kuşun dış görünüşünden, ötüşünden yararlanılır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ