Muhabbet Kuşlarında Yaş Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşu besleyenler için kuşun yaşını öğrenmek önemli olabilir. Eğer kuşunuzun tam olarak doğduğu zamanı tahmin edemiyorsanız ya da yeni bir evcil dost edineceğiniz zaman yaşını merak ettiğinizde ipucu olabilecek bazı noktalar vardır. Bunlar sayesinde az çok muhabbet kuşunun yaşını tespit etmeniz mümkündür.

Muhabbet kuşlarında yaş tespiti için farklı yöntemler kombine olarak uygulanabilir. Başlıca yöntemler alın tüyleri, cere rengi ve iris halkası rengidir. İsterseniz bu konulara kısa kısa değinelim.

Muhabbet Kuşlarında Yaş Belirleme

Birçok muhabbet kuşunda (albinolar ve tek renkliler hariç) ilk doğdukları andan erişkinliğe kadar geçen süreçte alınları siyah çizgilidir. Erişkinliğe adım atmadan itibaren bu çizgiler yavaş yavaş kaybolur ve yeni alın tüyleri çıkmaya başlar. Bundan itibaren o bölgedeki siyah çizgiler yerini kuşun ana rengine göre daha açık renklere bırakır. Muhabbet kuşları erişkinliğe 5-6 aylık yaşlarda ulaşır. Demek ki biz bu şekilde kuşun 5 aylık altımı, yoksa 5 aylık üstü mü olduğunu tespit edebiliriz.

Resim: Alın tüylerinden yapılan tespit. Sol tarafta genç, sağ tarafta ise erişkin bir muhabbet kuşu görüyorsunuz.

Muhabbet Kuşu Yaş

Cere renginden tespit ise özellikle erkek muhabbet kuşları için belirleyici bir faktördür. Dişi kuşlarda bu tespit tam olarak doğru yapılamaz. Çünkü yavru dişi muhabbet kuşu ile kızgınlıktan çıkmış olan dişi muhabbet kuşunun cere rengi aynıdır. Yine bu tespitte albino ve tek renklerde de yapılamaz. Erkek muhabbet kuşlarında yavruluk döneminde moru-pembe renklerde olan cere bölgesi erişkin olanlarda yani 5-6 aydan büyük olanlar da lacivert renktedir.

Resim: A harfi ile alın tüylerinden tespit, B harfi ile iris renginden tespit, C harfi ile cere renginden tespit gösterilmiştir.

Muhabbet Kuşlarında Yaş Tayini

Diğer önemli belirleyici nokta ise iris rengidir. 0-4 ay arasındaki muhabbet kuşlarında iris siyah renktedir ve büyüdükçe bu renk açılır. 4-6 aylar arasında koyu gri, 6-8 aylar arasında açık gri ve 8 aydan büyüklerde beyaz iris görülür.

Muhabbet kuşlarında genç ve erişkin ayrımı kısaca bu şekilde yapılmaktadır. Daha büyük kuşlarda ayrım ise profesyonellik istemektedir. Bunun için ayaklardaki pullardan, genel olarak kuşun dış görünüşünden, ötüşünden yararlanılır.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Selam, bugün bir kuş aldım da alnındaki çizgiler belli belirsiz, irisi siyah, ceresi daha önceki fotoğraflarda mavi fakat şuan kahverengi, sizce cinsiyeti ve yaşı kaçtır? Dişi olsun istemiyordum çünkü insanlar daha vahşi olduğunu söylüyor bu doğru mudur?

    1. Dişiler cidden vahşidir, koruma içgüdüsü yüzünden sevemezsin bile hemen ısırmak ister. İrisi siyahsa o dönemler maksimum 4-5 aylık olduğunu düşünüyorum. Maviyse erkektir ama nasıl mavi olduğunu kendin belirleyebilirsin, dişilerde de mavi var ama baya açık bir mavi, koyuysa erkektir.

    2. Kuşun dişi ve büyük bir kuş en az 6-8 aylık belki de daha fazla 6 aylıktan büyük bir kuş. Bak benimde dişi kuşum var; kuş geliyor bana öpücük atıyor, ısırdığında acıtmak istemiyor, gagasıyla vuruyor. Yani senin o kuşa nasıl baktığın önemli. Benim kuşuma ben vuruyorum, kuş beni ısırmıyor, gagasını vuruyor oda, sonrada öpüp onu sevmemi istiyor.

  2. Dişiler cidden vahşidir, koruma içgüdüsü yüzünden sevemezsin bile hemen ısırmak ister. İrisi siyahsa o dönemler maksimum 4-5 aylık olduğunu düşünüyorum. Maviyse erkektir ama nasıl mavi olduğunu kendin belirleyebilirsin, dişilerde de mavi var ama baya açık bir mavi, koyuysa erkektir.

  3. Dişiler vahşileri olduğu gibi uysal dişiler de var. Benim var uysal ele omuza gelen dişi ama yavrusu olduğunda içgüdüsel olarak vahşileştiği oluyor bize. Bence vahşi olmasının sebebi insanların onlarla ilgilenmemesinden dolayıdır. Yavru kuş aldığın sürece dişi veya erkek fark etmeden sevgi verdiğin sürece saldırmaz sahibine.

  4. Merhaba biz 1,5 ay önce 🐦 aldık. Erkek diye biliyoruz ama vahşi ve çok gagalıyor. 6-7 aylık diye biliyoruz. Burun deliğinin etrafı beyaz ama tamamı değil. Lila, açık mavi gibi ceresi var. Dişi diyende var, erkek diyende var. Bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olursa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  5. Merhaba, ben kuşumu 5 ay önce almıştım bize 6-7 aylık demişlerdi yani şu an 1 yaşlarında olması lazım ama bir kaç yerde de gördüm burnu erkek 6 aylık kuşlarla aynı biz aldığımızda da bu renkti hiç değişmedi ve gözünün çevresi de sanırım koyu gri ama siyah da olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu