Kuş İsim Önerileri ve En Güzel Kuş İsimleri

Yeni bir evcil kuş sahiplendiğinizde ilk yapmayı düşündüğünüz şeylerden birisi ona bir isim bulmaktır. Kuşunuza onun özelliklerini yansıtan, güzel bir isim bulmanız ilerde onunla kuracağınız iletişim içinde oldukça önemlidir. Ülkemizde evlerde en çok beslenen kafes kuşlarından olan muhabbet kuşu, kanarya, cennet papağanı, sultan papağanı, hint bülbülü, ispinoz gibi kuşlar için sizlere isim önerilerinde bulunacağız. Tüm kafes kuşları için özellikle yeni bir kuş sahiplenen kişiler için bu durumun yani kuşa bir isim belirlemenin ne kadar heyecanlı olduğunu biliyoruz. Bu nedenle bu süreçte kararsızlıklar her zaman olabiliyor. Yeni bir kuş sahiplenen birisinin kuşuna isim ararken kararsızlığını tamamen normal karşılıyoruz. Tabi ki bir kuşa isim vermek daha doğrusu kuşun ismini seçmek tamamen sahibinin inisiyatifindedir. Fakat biz sizlerin işini kolaylaştırmak, sizlere fikir vermesini sağlamak ve güzel önerilerde bulunmak için yardımcı olmaya çalışacağız.

Kuşunuza isim verirken aynı zamanda dikkat etmeniz gereken bazı hususlarda vardır. Kuşunuzun türü bu kapsamda önemlidir. Papağan sınıfında yer alan muhabbet kuşu ve diğer papağan türlerinin sesleri taklit etme yetenekleri gelişmiştir. Bu nedenle bu tür kuşlara isim verirken aynı zamanda kuşunuzun kolaylıkla öğrenebileceği bir isim olması mantıklı olacaktır. Bununla birlikte kuşunuzun tüy rengi de önemli bir kriterdir. Türü ile birlikte tüy rengi de isim seçiminde sizlere fayda sağlayacaktır. Özellikle muhabbet kuşu sahipleri “Renklerine Göre Muhabbet Kuşu İsim Önerileri” konusundan daha fazla öneri alabilirler. Yine kuşun cinsiyeti, yaşı, boyutu veya karakteristik bazı özellikleri isim seçerken sizlere yardımcı olacak hususlardan birisidir.

Muhabbet Kuşu İsim Önerileri

Ülkemizde evlerde en çok beslenen kuş türlerinin başında muhabbet kuşu gelmektedir. Anavatanı Avustralya olan muhabbet kuşları papağanlar sınıfında yer almaktadır. Doğal yaşam ortamlarında ana renkleri yeşil ve sarıdır. Bununla birlikte birçok melezleme yapılmış, günümüzde muhabbet kuşlarını birçok farklı renk ve özellikte görebilirsiniz. Aynı zamanda muhabbet kuşları konuşma yetenekleri ile tanınırlar. Eğer iyi bir eğitim verilirse yüzlerce kelimeyi bile öğrenme yetenekleri vardır. Muhabbet kuşu ve papağanlar oldukça ilginç ve çekici canlılardır. Bu canlılar ile ilgili olarak “Papağanlar” kategorimizde birçok bilgi vermekteyiz. Muhabbet kuşları için isim önerilerine tekrar geçecek olursak isim seçerken özellikle sessiz harf olarak B, C, S, K harfleri içeren isimleri seçmeniz kuşunuzun ismini öğrenmesi için büyük avantaj olacaktır.

BoncukPaşaBulut
MavişLimonOğluş
PamukKahveAşkım
BıdıkCicikuşŞanslı
LokumDipsyNazar
YeşilimKralBobo
GüzelimViskiÇimen
GökFıstıkYeşim
GüneşBalımCoco
CesurŞekerTarçın
Muhabbet Kuşu İsim Önerileri

Cennet Papağanı İsim Önerileri

Cennet papağanı ülkemizde aynı zamanda aşk kuşu ismi ile de bilinmektedir. Bu kuşun anavatanı Afrika’dır. Cennet papağanları yani agapornis ailesinde 9 alt türde kuş yer almaktadır. Muhabbet kuşu gibi küçük papağanlar sınıfında yer alır. Sarı yakalı, fischer, şeftali yüzlü, gri başlı gibi türleri bulunmaktadır. Konuşma yeteneklerine baktığımızda bu anlamda diğer papağan türlerine göre çok geride kalırlar. Sadece iyi bir eğitim ile sınırlı sayıda yani birkaç kelime öğrenebilirler. Ülkemizde nispeten yaygın sayılan bu papağan türüne isim verirken aşağıdaki önerilerimizin sizlere yardımcı olacağını düşünüyoruz.

AşkımLokumGökkuşağı
SarışınFıstıkKızılcık
YeşilimElmaBonibon
RüyaŞimarıkCennet
YaramazPastelCicikuş
KralEflatunBiricik
BöcükAşkısıRenkli
ViskiOğluşLila
KamerPastaSütlaç
HaylazBademAlev
Cennet Papağanı İsim Önerileri

Sultan Papağanı İsim Önerileri

Bu kuş türü cacatuidae yani kakadugiller familyasında yer almaktadır. Ağırlıklı olarak gri, beyaz ve sarı renklerine ve bu renklerin çeşitli şekillerde kombinasyonlarına sahiptir. Bu kuş türünün normal grey, lutino, pearl ve pied olmak üzere başlıca 4 mutasyonu vardır. Konuşma yetenekleri olsa da, diğer birçok papağan türüne göre oldukça zayıftır, birkaç kelime ile sınırlı şekilde öğrenebilirler. Orta büyüklük ile küçük papağan türleri arasında yer alan bir boyuta sahiptir. Ortalama yaşam süreleri ise 15-25 yıl kadardır. Ülkemizde yine yaygın olan bir papağan türüdür. Ülkemizdeki en yaygın 3 papağan türünden birisi olduğundan sıklıkla karşılaşmamız mümkündür. Yeni bir sultan papağanı sahiplendiğinizde onun için isim arayışına girdiyseniz sizlere birkaç öneride bulunabiliriz.

SultanBulutAlbino
DumanTepeliKuvars
LekeliYaramazKömür
PırlantaLokumKızım
SüperÇelikGümüş
KarabiberSafirŞimşek
SarışınPamukOğluş
BaharatVernikMutlu
YorgunJelibonÇamur
GaripFuşyaBallım
Sultan Papağanı İsim Önerileri

Kanarya İsim Önerileri

Ülkemizde en yaygın olan evcil kuş türlerinden birisidir. Kanaryalar fringillidae yani ispinozgiller familyasının üyeleridir. Her ne kadar evcil kuş türlerinden birisi olsa da, insanlar ile ilişkileri bir muhabbet kuşu veya papağanlardaki kadar iyi değildir. Daha doğrusu onlar kadar samimiyet kuramazlar. Özellikle güzel sesleri ve ötüşleri ile bilinir. Tüm dünyada yapılan melezlemeler sonucunda Yorkshire, Norwich, Parizyen, Malinua, Gloster, Timbrado, Japon Hoso gibi birçok farklı özelliğe sahip birçok alt tür elde edilmiştir. Tüm dünyada kanaryalar ile ilgili oldukça fazla yarışma düzenlenmektedir. Kanaryalara isim konulurken belki bir muhabbet kuşu veya papağan kadar heyecanlı olamayabiliriz ama kanarya severler için bunun apayrı bir heyecanı olduğunu söylemek mümkündür. Kanaryalara koyabileceğiniz bazı isim önerilerinde bulunacağız.

SüslüKaramelPortakal
ÇapkınMercanSarışın
LimonNazlıPapatya
FenerGüzelimMiki
BalBaharReis
SürmeliKekikBalkız
MevsimCankuşBulut
KızılTepeliŞirin
MischaDoğaDeniz
KatmerSarozOrman
Kanarya İsim Önerileri

Kuş İsim Önerileri

Ülkemizde başlıca beslenen kuş türleri olan muhabbet kuşu, cennet papağanı, sultan papağanı ve kanaryalar için isim önerilerini sizler için verdik. Bunun dışında diğer kuş türleri içinde genel olarak bir isim listesi hazırladık. İspinoz, saka, finch, kakadu, afrika gri papağanı, macaw papağanı, senegal papağanı, hindistan papağanı, pakistan papağanı, hint bülbülü, amazon papağanı gibi diğer kuş türleri içinde örnek bazı isim önerilerini aşağıda görebilirsiniz.

LokumMiçoBıdık
MavilimCasperHediye
MinikGaripAşkım
YakutSevecenKızım
GırgırNohutOğluş
HavluFıstıkKuzucuk
YaramazLimonRüzgar
CesurTopikTatlı
KaptanMaydanozSafir
ViskiÇamurYeşim
FırıldakPolyDoğa
KaçakSütlaçKahve
BulutBiberLatte
YıldızGüzelZeytin
TarçınŞakirDeniz
MochaÇimenYoyo
BonibonCipsİpek
PaşaNazarJole
AlevYiğitGezgin
TombikŞakaHavuç

Sizlerde sahip olduğunuz kuşların isimlerini veya yeni bir kuş sahiplenenler için isim önerilerinizi ya da kuşunuza koyduğunuz ismin hikayesini aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu