Muhabbet Kuşu Muz Yer Mi? Muzun Faydaları

Muhabbet kuşlarının temel besin kaynaklarını tohumlar ve kuruyemişler oluşturuyor olsa da; bu kuşlar çok seçici değildir ve birçok meyve ile sebzeyi tüketebilirler. Muhabbet kuşlarının tütebileceği meyveler arasına muzu rahatlıkla ekleyebiliriz. Genel olarak meyveler kuşları için ödül amacıyla verilmelidir. Bunun yanında çeşitli vitamin ve mineraller bakımından zengin olan meyveler muhabbet kuşunun sağlığına da katkı sağlayacaktır. Muzda birçok vitamin ve mineral açısından zengin bir meyvedir ve muhabbet kuşunuza bu anlamda avantaj sağlayacaktır. Tabi ki çok abartmamak şartıyla vermek gerekiyor.

Evlerde en çok beslenen kuş olan muhabbet kuşlarına sahipleri genellikle tohumlardan oluşan hazır yemler vermektedir. Bu doğru bir besleme tarzıdır ama ara ara çeşitli meyve, sebze ve kuruyemişlerin verilmesi de olumlu olacaktır. Muhabbet kuşları için muz uygun bir meyvedir ve bu nedenle muzu güvenle verebilirsiniz. Aynı zamanda muz kuşunuzun da hoşuna gidecektir.

Muhabbet Kuşları Muz Sever Mi?

Genel olarak muhabbet kuşları çok seçici kuşlar değildir ama bireysel olarak bazıları seçici olabilir. Genel olarak muz tüketmeyi birçok muhabbet kuşu seviyor olsa da, istisnai olarak bazıları bundan hoşlanmayabilir. Bütün kuşlar muzları sevmez, bu yüzden onları beslemeye hazırlanırken, sevmeme ihtimalinin olduğunu da bilmelisiniz. İsrafı önlemek için yapılacak en iyi şey, yeni bir ürünü veriyorsanız bunu kuşunuzda yavaş yavaş denemek ve onlara tanıtmaktır. Muhabbet kuşunuzun meyveden keyif alıp almadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Muhabbet kuşunuz muzla ilk karşılaştığınızda olumlu tepki vermezse, zorlamayın ve ertesi gün tekrar deneyin. Muzları başlangıçta sevmeyebilirler, ancak yavaş yavaş alışarak sevebilirler. İlk gün yemezse veya yemeye yanaşmazsa, ertesi gün tekrar deneyin. Eğer 3 günlük deneme sonunda halen muza alışamadıysa, muhabbet kuşunuzun muzları sevmediği sonucuna varabilirsiniz.

Muz Muhabbet Kuşları İçin Sağlıklı Mı?

Muhabbet kuşunuzun muz yemesinin en önemli faydalarından biri, muzun oldukça besleyici bir meyve olmasıdır. Kuşun vücutlarında kullanabileceği temel vitamin ve minerallere sahiptirler. Bu besinlerden bazıları şunlardır.

  • Potasyum: Muzda oldukça zengin bir miktarda bulunan ve canlılar için önemli olan minerallerden birisidir. Özellikle genç muhabbet kuşlarının dengeli ve sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olur. Bunun yanında böbrek ve üriner sistem sağlığı açısından önemlidir.
  • Demir: Başlıca görevi kanda oksijen taşıyan hemoglobinin yapımında kullanılıyor olmasıdır. Demir canlılar için gereklidir. Eksikliğinde anemi riski artar. Aşırı demir alımının da çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabileceği bilinmelidir.
  • Magnezyum: Muhabbet kuşları oldukça canlı ve hareketli kuşlar olduğundan yüksek enerjiye ihtiyaç duyarlar. Magnezyum, yağları ve proteinleri enerjiye dönüştürdüğü için bu enerjiyi sağlamada hayati öneme sahiptir. Ayrıca kaslarının gevşemesine ve kasılmasına yardımcı olarak sağlıklı olmalarını sağlar.
  • A Vitamini: Muhabbet kuşlarının beslenmesinde oldukça önemlidir. Kilo vermeyi, gözlerde şişmeyi, kuşların tırnak ve gagasında aşırı büyümeyi önlemek için önemli bir mineraldir. Ayrıca pençelerin ve gaganın sağlıksız bir şekilde kırılmasını önler.
  • B6 Vitamini: Büyüme ve sinir sistemi sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bunun yanında özellikle damızlık veya dişi muhabbet kuşlarında yumurta üretimine ve yumurtanın sağlıklı olmasına katkı sağlar.
  • C Vitamini: Muhabbet kuşlarında bağışıklık sistemini güçlendirmede, hastalıklar ve enfeksiyonlarla başa çıkmak için antikor üretmede önemlidir. Ayrıca kuşun zihinsel sağlığını geliştirmek ve kuştaki stresi azaltmak için de gereklidir.
  • Antioksidanlar: Kalp hastalığı riskini azalttığı için kuşunuzun beslenmesi için gereklidir. Kalp hastalıklarına bağlı ani ölümleri önlemeye yardımcı olurlar ve muhabbet kuşlarında kalp ve damar sağlığının korunmasında önemli rol oynarlar.

Yavru Muhabbet Kuşları Muz Yiyebilir Mi?

Muz hem yetişkin hem de yavru muhabbet kuşlarına verilebilir ve her yaştaki muhabbet kuşu için sağlıklı bir meyvedir. Bununla birlikte ölçülü olarak verilmesi gerekir. Uygun şekilde verildiğinde yavru kuş, muzda bulunan tüm besinlerden yararlanabilir. Temel ve önemli besinlerden biri, yavru kuşun güçlü kemik ve eklem geliştirmesine yardımcı olan potasyumdur. Potasyum ayrıca yavru muhabbet kuşlarının sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olur. Bununla birlikte, muzun gagalarına sıkışmasını önlemek için besleme sizin kontrolünüzde olmalıdır ve dikkat etmeniz gerekir. Bunun nedeni, muzun genellikle üst gagada birikebilmesi ve bunun neticesinde diğer besinlerin alımındaki zorlanmadır.

Muhabbet Kuşları Muz Kabuğu Yiyebilir Mi?

Muz kabuğu da aynı muz gibi muhabbet kuşlarına verilebilir. Sadece hassas olan muhabbet kuşlarında sindirim sistemi ile alakalı sorunlara neden olabilmektedir. Bunun yanında özellikle iyot açısından zengin olan muz kabuğunun da faydaları bulunmaktadır. Aynı zamanda kuşunuza muz kabuğu vermeyi düşünüyorsanız kabuğu uygun ve güzel bir şekilde temizlemelisiniz. Bilindiği gibi tarımsal ilaç kalıntıları veya diğer kimyasal kalıntılar olabilir. Temizleme esnasında sirke veya karbonat kullanabilirsiniz.

Çok Fazla Muz Muhabbet Kuşlarına Zararlı Mı?

Aslında bakarsanız muhabbet kuşlarını daha doğrusu tüm canlıları ölçülü bir şekilde beslemeniz gerekir. Muzu çok tükettiklerinde muhabbet kuşları için ciddi bir zararı olmasa da, yine de ölçülü, dengeli ve ara sıra vermelisiniz. Bununla birlikte, meyveler kuşunuzun diyetinin %20’sinden fazlasını oluşturmamalıdır. Muhabbet kuşunuzu muz kabuklarıyla beslerken dikkatli olmalısınız çünkü çok fazla kabuğun sindirimi zor olabilir. Muhabbet kuşlarına haftada bir veya iki kez meyve verin. Bu meyveleri de ara ara değiştirin.

Muhabbet Kuşlarına Muz Nasıl Verilir?

Yetişkin muhabbet kuşları genellikle kendileri muzu tüketebilir. Bu nedenle dilimlediğiniz muzları direk olarak kuşunuza verebilirsiniz. Verdiğiniz miktara dikkat etmenizde fayda vardır. Muzu soyduktan sonra yuvarlak şekilde bir dilim muhabbet kuşunuz için yeterli olacaktır. Birkaç saat sonra tüketmediği kısımlar varsa, bunları tekrar kafesten veya meyveyi koyduğunuz yerden uzaklaştırmanız gerekir. Özellikle sıcak havalarda muzu soğutarak veya dondurarak muhabbet kuşunuza servis edebilirsiniz. Yavru muhabbet kuşlarına muz verirken çok iyi ve homojen bir şekilde ezerek karıştırmak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu