Muhabbet Kuşlarında Hastalık Belirtileri

Muhabbet kuşlarında bir hastalık ve sorun olduğunu bunu diğer canlılar gibi çeşitli belirtiler ile gösterir. Muhabbet kuşu konusunda tecrübe sahibi olan kişiler kuşun hasta olup olmadığını kolayca anlayabilirken bu konuda henüz acemi olanlar veya yeni bir muhabbet kuşu sahibi olmuş olanlar bu belirtileri anlayamayabilir. Aslına baktığımızda birçok kuş türü çeşitli sorun ve hastalıklardan kaynaklı belirtileri saklamakta iyidir. Genellikle sorun şiddetlendiğinde belirtiler daha net karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle belirtileri erken şekilde fark etmek ve hızlı bir şekilde tedaviye başlamak muhabbet kuşunun sağlığı açısından son derece önemlidir.

Bir papağan türü olan muhabbet kuşları oldukça zeki ve hassas bir canlıdır. İnsanlar ile ilişkileri ise genellikle iyidir. Bir sorun veya hastalık ile karşılaştığında bile ilişkisini bozmadan, günlük rutin aktivitelerine devam edebilir. Bu nedenle kuşunuz ile ilgili bir sorun olduğundan şüphe ettiğinizde veteriner hekiminiz ile görüşmek en doğru olandır. Muhabbet kuşlarında sık görülen hastalık belirtileri hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Her muhabbet kuşu sahibi bu hususlara dikkat etmeli ve gerektiğinde vakit kaybetmeden veteriner hekime başvuru yapmalıdır.

Muhabbet Kuşlarında Görülen Hastalık Belirtileri

Muhabbet Kuşlarında Dışkı Kontrolü

Kuşunuzun dışkısını izlemek ve kontrol etmek çok hoş gelmeyebilir. Fakat bizim için çok önemli bir kriterdir. Kuşunuzun sağlığının normal olup olmamasında önemli bir kriterdir ve birçok sorunu önceden gösterebilir. Öncelikli olarak dışkının yoğunluğu ve rengi beslenmeye göre değişebilir. Fakat rutin olarak takip ettiğiniz kuşunuzun dışkısının normal halini rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Muhabbet kuşu dışkısı sarı, koyu kahverengi, tamamen yeşil, kırmızımsı veya siyah olduğunda genellikle anormaldir. Bunun yanında dışkının çok cıvık ya da katı olması veya köpüklü olması da sorunlara işaret eder. Dışkılar bizlere özellikle sindirim sistemi sorunları ile alakalı bilgiler veriyor olsa da bazı sistemik ve metabolik hastalıklarda dışkı yapısını bozmaktadır. İshal oldukça sık karşılaştığımız bir sorundur “Muhabbet Kuşlarında İshale Ne İyi Gelir?” konumuzda detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Tüylerde Kabarma ve Kilo Verme

Tüylerde kabarma muhabbet kuşlarında sık gördüğümüz bir belirtidir ve tüyleri kabarmış halde genellikle hareket etmeyen kuşlar ciddi bir soruna yakalanmış olabilir. Tüylerde kabarma genellikle solunum sistemi rahatsızlıkları ile ilişkilidir. Aynı zamanda kabarık tüyler kuşunuzun genel kondisyonunu gizleyebilir. Böyle bir durumda kilo verip vermediğini anlamak veya deri üzerindeki lezyonları görmek oldukça güçtür.

Muhabbet kuşları kilo kaybına karşı oldukça hassastır ve aşırı kilo kaybı muhabbet kuşlarını ciddi anlamda etkileyebilir. Kilo kaybı iştahsız kuşlarda çok daha hızlı ilerler. Aynı zamanda muhabbet kuşlarında aşırı kilo kaybı bazı doku veya organların işlev kaybının olduğunun bir göstergesidir. Kilo kaybını belirlemek için mümkünse hassas teraziler ile kuşunuzu düzenli olarak tartın.

Tüyleri Kabarık Bir Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşlarında Burun ve Gözlerde Akıntı

Çeşitli hastalık ve sorunlar kuşların üst solunum yollarını ve gözlerini etkileyebilir. Muhabbet kuşlarında burun bölgesinde akıntı sık gördüğümüz bir belirtidir. Yine gözlerde akıntı ve kızarıklıkta yaygın olarak görülür. Bu sorunların birçoğu solunum sistemi hastalıkları ile ilişkilidir. Fakat bunun yanında alerjiler, çeşitli kimyasal tahriş edici malzemeler, aşırı soğuk veya sıcak hava ya da nem dengesizlikleri de bu soruna sebebiyet verebilir.

Muhabbet kuşları oldukça hassastır ve birçok sorun veya hastalıktan rahatlıkla etkilenebilir. Bu nedenle iyi bir takip önemlidir. Kuşunuzun burun, cere, gaga veya göz bölgesinde bir anormallik gördüğünüzde hiç vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurun.

Muhabbet Kuşlarında İştahsızlık

Kuşların metabolizmaları memeli canlılara göre çok daha hızlıdır. Bu nedenle her gün düzenli ve yeterli beslenmeleri son derece önemlidir. Eğer muhabbet kuşunuz herhangi bir nedenle yemeyi bırakırsa bu çok kısa sürede birçok farklı soruna sebebiyet verebilir. Bu nedenle oldukça dikkatli olmak gerekir.

Kuşunuz ani bir şekilde yemeyi bırakır ve kilo vermeye başlarsa bu bir sorunun önemli bir habercisidir. Aynı zamanda bağırsak tıkanıklığı gibi .ok ciddi ve acil müdahale edilmesi gereken bir durum da olabilir. Bunun yanında enfeksiyon hastalıklar, soğuk algınlığı, gıda zehirlenmesi gibi durumlarda iştahsızlığa neden olabilir.

Muhabbet Kuşlarında Ağız Açık Solunum

Günümüzde muhabbet kuşlarında en sık karşılaştığımız hastalıklar solunum yolu hastalıklarıdır ve ne yazık ki bu hastalıklar aynı zamanda en ciddi hastalıklardır. Muhabbet kuşunuz dinlenme esnasında ağzı daha doğrusu gagası açık bir şekilde solunum yapıyorsa büyük ihtimalle uzun süredir hastadır ve sorunu ciddidir.

Solunum sistemini etkileyen tüm enfeksiyon ve hastalıklar, bakım koşullarının kötü olması, aşırı sıcak havalar, tozlu ve hijyenik olmayan ortamlar bu soruna sebebiyet verebilen başlıca durumlardır.

Muhabbet Kuşlarında Kirli Tüyler

Kuşlar doğası gereği temiz ve bakımlı hayvanlardır. Eğer kuşunuzun tüyünde kirlilik, düzensizlik, kabarıklık gibi durumlar söz konusu ise ciddi bir durumdan kaynaklanıyor olabilir. Özellikle kuyruk tarafını ve anüs çevresini iyi kontrol etmek gerekir. Dışkıdan anlayamasanız bile buradaki dışkı bulaşıklığı size kuşunuzun ishal olup olmadığını gösterir.

Muhabbet Kuşlarında Kuyruk Sallama

Kuşlardaki birçok yaygın hastalık belirtisinde olduğu gibi, kuyruğun uzun süreli, tekrarlayan sallanması bir solunum yolu enfeksiyonuna işaret edebilir. Kuşlar karın ve göğüs boşluğunu birbirinden ayıran diyaframdan yoksundur. Kuyruğun tabanında bulunan kaslar, hava girişi için ciğerlerini genişletmede rol oynayarak kuşların nefes almasına yardımcı olur. Bir kuş nefes almakta zorlanıyorsa, kuyruk kasları daha fazla çalışır ve kuyruğun yukarı ve aşağı sallanmasına neden olur. Kuyruk sallanması genellikle hastalığın daha ciddi evrelerine kadar fark edilmez, bu nedenle kuşunuzun bu şekilde davrandığını görürseniz durum epey ciddidir ve hemen veteriner hekime başvurmanız gerekir.

Muhabbet Kuşu Sesindeki Değişiklikler

Kendilerini iyi hissetmeyen ve hasta olan kuşlar genellikle daha az öter ve ses çıkarır. Oldukça konuşkan ve ötücü bir kuşunuz varken bu durum sona ermiş ise muhtemelen bir sorun veya hastalık söz konusudur. Kuşunuzu iyi tanıyorsanız çıkardığı sesten bile bir anormallik olup olmadığını anlarsınız. Bu sayede ipuçlarını hızlı bir şekilde görebilirsiniz. Kuşunuzun ötme sıklığında veya genel tonunda herhangi bir değişiklik fark ederseniz, önümüzdeki birkaç gün içinde ek semptomlar için kuşunuzu takipte kalın.

Muhabbet Kuşlarında Hastalıkların Tedavisi ve Önlenmesi

Muhabbet kuşlarının oldukça hassas olan sistemleri vardır ve küçük bir sorun ile çok kısa sürede ciddi bir tehdide dönüşebilir. Erken teşhis, hasta bir kuşun hayatını kurtarmak için hayati olabilir.

  • Kuşunuzu herhangi bir hastalık ve enfeksiyon belirtisi açısından her gün inceleyin. Olası anormal durumlarda mutlaka veteriner hekim ile iletişim halinde kalın.
  • Kuşunuza hem zihinsel hem de fiziksel sağlığını olumlu yönde etkileyecek oyuncaklar ve düzenli bir egzersiz rutini sağlayın ve ihtiyaç duyduğu sosyal etkileşimi elde etmesi için kuşunuzla (karşılık vermese bile) konuşun.
  • Yeterli vitamin ve mineral aldığından emin olmak için kuşunuzu uygun bir diyetle beslemek de önemlidir. Kuşunuz için hangi yiyeceklerin uygun olduğundan emin değilseniz veterinerinize danışın.
  • Kuşunuzun kafesini temiz tutun. Çoğu kuş kendi kişisel bakımıyla ilgilenir. Fakat kafeslerin temizlenmesi, kuşun yiyecek ve suyunun taze ve hazır olması sahibine bağlıdır.

Özetle oldukça hassas olan muhabbet kuşunuzun sağlığı size bağlıdır. Muhabbet kuşunuzu tanımak, onu gözlemlemek ve gerektiğinde doğru müdahale etmek çok önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu