2023 Kedi Aşı Fiyatları ile İç ve Dış Parazit Uygulaması Ücretleri

2023 kedi aşı fiyatları belli oldu. Kedilerde kullanılan karma aşı, kuduz aşısı, FIV aşısı, lösemi aşısı ve diğer aşıların 2023 yılındaki fiyatlarını sizler için paylaşacağız. Kedilerin sağlıklı ve hastalıklardan uzak yaşam sürmesi için aşılamalar oldukça önemlidir. Yine hem kedinizin sağlığı hem de sizin sağlığınız için iç ve dış parazit tedavileri de çok önemli bir konudur. Kedinizin yaşadığı ülke ve bölgeye göre farklı aşı uygulamaları önerilebilir. Ülkemizde genel olarak kedilere karma, kuduz, lösemi (FeLV) ve FIV aşıları yapılmaktadır. Aşı programları hakkında veteriner hekiminizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Yine iç ve dış parazitler ile mücadele amacı ile düzenli olarak antiparaziter uygulamalar yapılması gerekir.

Biliyoruz ki her kedi sahibi tüm aşıları ve parazit tedavilerini düzenli olarak yaptırmak ister. Fakat tabi ki bu uygulamaların ekonomik bir boyutu da vardır ve kedi sahipleri tarafından merak edilen konulardan birisidir. Bu konumuzda sizlere yılı içerisinde uygulanacak olan 2023 kedi aşı fiyatları ve antiparaziter uygulamaların ücret tarifesini vereceğiz. Bunun öncesinde şunu belirtmek gerekir. Veteriner hekimlerin uygulayacağı ücret tarifeleri bağlı bulundukları Veteriner Hekimler Odası tarafından belirlenmek ve veteriner hekimler bu tarifeye uymak zorundadır.

2023 Kedi Aşı Fiyatları

Kediler ve tüm canlılar için aşılar oldukça önemlidir. Birçok enfeksiyöz hastalıktan korunmak için aşıların önemi çok büyüktür ve mutlaka aşı uygulamaları düzenli olarak yapılmalıdır. Kedinizin sağlıklı bir yaşam sürmesi ve minimum seviyede risk altında olması için aşıların önemini her konuda dile getirmeye çalışıyoruz. Kedilere başlıca uygulanan aşılar ise karma aşı, kuduz aşısı, lösemi aşısı, FIV aşısı ve mantar aşısıdır. Bunun dışında tetanoz gibi gerekli durumlarda uygulanan aşılarda vardır. Sitemizde kedi karma aşı içeriği hakkında bilgi vermiştik. Tekrar etmek gerekirse karma aşıyı kedilerde oldukça şiddetli seyreden ve ciddi sağlık problemlerine yol açan; Feline Panleukopenia, Feline Enfeksiyöz Rhinotracheitis ve Calicivirüs enfeksiyonlarına karşı yapıyoruz. Diğer aşıları zaten adından da anlayabilirsiniz.

2023 Kedi Karma Aşı Ücreti

Bu aşı kedilere veteriner hekim tavsiyesi ile kedilere 8 haftalık yaştan itibaren uygulanmaya başlanabilir. İlk uygulamalar 3 hafta ara ile 2 veya 3 doz şeklinde yapılır ve sonraki yıllarda tek doz şeklinde devam eder. Bu aşı kedilerde oldukça yaygın olarak görülen Feline Panleukopenia, Feline Enfeksiyöz Rhinotracheitis ve Calicivirüs hastalıklarına karşı yapılmaktadır. Kedi karma aşı ücretleri 350 – 450 TL arasında değişmektedir.

2023 yılı kedi karma aşı ücreti 400 TL’dir.

2023 Kedi Kuduz Aşısı Ücreti

Kuduz hastalığını bilmeyen yoktur. Özellikle evde yaşayan kediler için risk oldukça az olsa bile; hastalığı düşündüğümüzde bu riske kesinlikle değmez. Özellikle belirtiler ortaya çıktıktan sonra geri dönüşü imkansızdır. Aynı zamanda insanlara bulaşabilen zoonoz bir hastalıktır. Kedilere kuduz aşıları 3 aylık yaştan itibaren tek doz yapılır ve her yıl tekrar edilir. Kuduz aşısı fiyatları 300 – 400 TL arasındadır.

2023 yılı kedi kuduz aşısı ücreti 350 TL’dir.

2023 Kedi Diğer Aşıların Ücretleri

Aşı denildiğinde herkesin aklına ilk olarak karma ve kuduz aşısı gelmekle beraber farklı aşılar veteriner hekim önerisi ile uygulanabilir. Kedilere uygulanan diğer aşılar ve ücretleri aşağıda yer almaktadır.

  • Lösemi (FeVL) Aşısı : 400 TL
  • FIV Aşısı : 400 TL
  • Mantar Aşısı : 550 TL
  • Tetanoz Aşısı : 550 TL

2023 Kedi İç ve Parazit Uygulaması Ücretleri

Aşılardan sonra sıra iç parazit uygulamalarına geldi. Bu uygulamalar hem kedinizin sağlığı hem de kendi sağlığınız için oldukça önemlidir. Çünkü kedilerden insanlara geçebilen bazı parazit türleri vardır. Bunları engellemek ve bu tarz olumsuz durumların önüne geçmek için, kısacası küçükte olsa riske girmemek için iç parazit uygulamaları düzenli olarak yapılmaktadır. Kuru mama ile beslenen ve evde bakılan kedilerde bu uygulamalar üç ayda bir kez önerilmektedir.

Düzenli olarak iç parazit uygulamaları oldukça önemlidir. İç parazitler kedinizin sağlığına zarar verdiği gibi bazı türleri insan sağlığı içinde risk oluşturmaktadır. Kedilere genel olarak 3 ayda 1 kez uygulama yapılması gerekir. İç parazit uygulamaları ile aşıları birbiri ile karıştırmamak gerekir. İç parazit uygulamaları koruyucu değildir, mevcuttaki sorunu çözmek için kullanılır. 2023 yılı için kedilere uygulanacak iç parazit ilaçlarının ücretleri enjektabl iç parazit ilaçlarında 165 TL, oral yolla uygulanan ilaçlarda ise 75 TL’dir.

Dış parazit uygulamaları da yine kedilere düzenli olarak yapılmalıdır. Dış parazit uygulaması fiyatları kediler için 2023 yılında 150 TL arasında değişmektedir.

Damla şeklinde iç parazit uygulaması fiyatı 190 ile 265 TL arasında değişmektedir.

Damla şeklinde iç ve dış parazit uygulaması fiyatı 295 – 350 TL arasında değişmektedir.

Önemli Not

Dediğimiz gibi her ilde ve bölgede fiyatlar farklılık gösterebilir. 2023 kedi aşı fiyatları ve diğer uygulama fiyatlarının asgari fiyatları Veteriner Hekimler Odası belirlemektedir. Bazı odaların asgari fiyat listelerini derleyerek bu konu ön bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Net fiyatlar için veteriner hekiminiz ile görüşebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu