Köpeklerde Kanlı Kusma

Köpeklerde kan kusma birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilecek bir durumdur. Bu tarz durumlar genellikle ciddi problemlerin habercisi olarak ortaya çıkar. Bu nedenle mutlaka dikkate alınmalı ve en kısa sürede bir veteriner hekime götürülmelidir.

Kanlı kusma çeşitli şekillerde görülebilir. Daha doğrusu kusmuğun içeriğindeki kan değişik şekillerde görülebilir. Taze kan, pıhtılaşmış kan, sindirilmiş kan veya kahve telvesi kıvamında kan bu şekillerdendir.

Kanlı Kusmanın Nedenleri

 • Ağız ve boğaz kaynaklı nedenlerden dolayı kusmukta kan görülebilir. Özellikle şiddetli kusmalarda kasılmalardan dolayı boğaz bölgesinde tahrişler şekillenir. Bu tahrişler neticesinde o bölgelerde kanama olması muhtemeldir. Bu kanama nedeni ile kusmuk içeriğinde kan görülebilir. Bu genellikle taze kandır.
 • Yemek borusu ile alakalı durumlardan dolayı kusmuk içeriğinde kan görülebilir. Yemek borusu yaraları, ülserleri en önemli faktörlerdir. Yine yabancı bir cisim yutan köpeklerde yemek borusunda tahribat olma olasılığı yüksektir. Bunun neticesinde kanlı kusma görülebilir.
 • Mide problemleri yine nedenler arasındadır. Midede ülser, yabancı cisim ve gastrit durumlarında kanlı bir kusma görülmesi muhtemeldir. Mide ile alakalı birçok problemde kusma en büyük belirtidir. Tabi ki kanlı kusmalarda da mide ilk düşünülmesi gereken yerdir.
 • Diğer sindirim sistemi organları ile alakalı durumlarda da kusma görülebilmektedir. Bu kusmanın içeriği direk olarak o organa bağlı ya da sekonder olarak kanlı olabilir.
 • Akciğer problemlerinde de kanlı bir kusma görülebilir. Buradaki kusmada kan taze kandır ve akciğerden geldiğini belli eder.
 • Pıhtılaşma bozukluklarına bağlı olarak mide ve bağırsak sisteminde kanamalar görülebilmektedir. Bu durumda şekillenen kusmalarda kanlı olabilmektedir.
 • İlaçlarda önemli nedenler arasında yer almaktadır. Köpeklerde ilaç kullanımı mutlaka bir veteriner hekim kontrolünde ve uygun dozlarda yapılmalıdır. Yine köpekler için toksik etkisi olmayan ilaçlar kullanılmalıdır. Bazı ilaç türleri köpeklerde mide kanamasına dolayısı ile kanlı kusmaya neden olabilir.
 • Zehirlenmelerde sayabileceğimiz nedenler arasında bazı maddeler ile zehirlenmeler midede kanamalara neden olarak kanlı kusmaya sebebiyet verir.

Nedene Yönelik Tanı Yöntemleri

Tanı için en önemli nokta anamnez ve kusmuğun içeriğidir. Hasta sahibinin vereceği bilgiler önemlidir. Yine kusmuğun içeriğindeki kanın çeşidi ve miktarı da ön bir bilgi edinmemizi sağlar. Klinik muayene ile tespit yapılabilir. Bunun yanında röntgen, ultrason, kan testi gibi çeşitli yardımcı tanı yöntemlerinden yararlanılarak neden tespit edilir.

Tedavi

Tedavide nedeni belirleyerek ortadan kaldırmak gerekir ve nedene yönelik olarak tedavi yapılır. Bununla beraber sıvı kaybı için IV serum, mide koruyucu ilaçlar verilebilir. Tüm bunlar veteriner hekim gözetiminde yapılmalıdır. Dediğimiz gibi nedene yönelik olarak çok farklı medikal ve operatif tedavi seçeneği mevcuttur.

Öneriler

 • Kanlı kusmalar ciddiye alınması gereken durumlardır. Böyle bir durum ile karşılaşırsanız hemen bir veteriner hekime başvurun.
 • Köpeğinizi toksik olabilecek şeylerden (fare zehiri, bitkiler, böcekler vs.) uzak tutunuz.
 • Asla bilmediğiniz insan ilaçlarını köpekleriniz için kullanmayınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu