Köpeklerde Temizlik ve Banyo

Köpeklerde ter bezleri yoktur. Bu nedenle vücuttaki kötü kokunun en büyük sebeplerinden birisi olan terleme köpeklerde patiler dışında meydana gelmeyecektir. Buna bağlı olarak terden kaynaklı kötü kokma durumu söz konusu olmaz. Tabi ki bunun dışında çeşitli nedenlere ve dışarıda gezmeye bağlı olarak kirlenme söz konusu olacaktır. Köpeklerin insanlar gibi sık bir şekilde yıkanmasına gerek yoktur. Fakat yine belirli aralıklar ile yıkanabilir.

Köpekler eğer sık yıkanırsa derinin pH değeri değişir ve başta uyuz, mantar gibi problemler olmak üzere deri problemlerine karşı daha duyarlı olur. Bu nedenle çok sık yıkamak faydadan çok zarar getirecektir. Eğer tüylerinin sürekli olarak düzenli ve temiz olmasını istiyorsanız fırçalama ve tarama işlemlerini yapabilirsiniz. Köpeklerde yıkama işleminin ekstra durumlar dışında ayda 1 kez yapılması yeterlidir.

Köpeklerde Banyo

Dediğimiz gibi çok sık yıkamak doğru değildir. Ortalama olarak ayda 1 kez yıkamak yeterli olacaktır. Yıkarken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır.

  • Yıkama suyu çok soğuk veya sıcak olmamalıdır. Ilık olmalıdır.
  • Yıkama esnasında kullanılan şampuanlar kesinlikle köpekler için özel üretilmiş şampuanlar olmalıdır. İnsanlar için üretilmiş olan şampuanlar derinin pH dengesini bozarak deri problemlerine neden olabilir.
  • Yıkama esnasında kulaklara su kaçırılmamalıdır. Bu nedenle kulakları bir pamuk yardımı ile kapatmakta yarar vardır.
  • Şampuanlama esnasında köpükler ağız, burun, göz ve kulaklara kaçırılmamalıdır.
  • Yıkama işlemi bittikten sonra çok iyi bir şekilde kurulanmalıdır.

Köpeğinize banyo yaptırdıktan sonra en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi kurulamadır. Banyo sonrasında önce kuru bir havlu ile sonrasında ise saç kurutma makinesi ile köpeğinizi çok iyi bir şekilde kurutmanız gerekmektedir. Aksi takdirde çeşitli sağlık problemleri ve mantar sorunları ortaya çıkabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu