Broiler FCR ve EPEF Hesaplama Programı

Broiler yetiştiriciliğinde performans birçok farklı kritere göre değerlendirilir. Canlı ağırlık, ölüm oranı, yem dönüşüm oranı (FCR) ve EPEF (European Production Efficiency Factor) performansı değerlendirmedeki başlıca kriterlerdir.

Kanatlı eti üreten firmalar ve fason olarak broiler yetiştiriciliği yapan kişiler için bu performans kriterleri oldukça önemlidir. Bu kriterleri hesaplamak için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Sizler için Microsoft Office Excel ile bir program hazırladık. Bu hazırladığımız program ile broiler performans kriterlerini çok rahat bir şekilde hesaplayabileceksiniz.

Programı indirmek için buraya tıklayınız.

Programda sizin giriş yapacağınız alanlar; civciv giriş adedi, tüketilen net yem miktarı, kesim adetleri, günleri ve gramajlarıdır. Bu bilgileri girdikten sonra aşağıdaki sonuçlar size anlık olarak yansıtılacaktır.

Toplam Kesilen Hayvan Sayısı: Buradaki değer kesime gönderdiğiniz net hayvan sayısını ifade etmektedir.
Toplam Tonaj: Toplam teslim ettiğiniz canlı ağırlık miktarını ifade etmektedir.
Ortalama Kesim Yaşı: Kesime gönderdiğiniz hayvanların ağırlıklı olarak ortalama kesim yaşını hesaplamaktadır.
Ortalama Canlı Ağırlık: Kesime gönderdiğiniz hayvanların ortalama canlı ağırlığını ifade etmektedir.
Ölüm Oranı: Dönem boyunca gerçekleşen ölüm oranını yüzde olarak hesaplamaktadır.
FCR: İngilizce Feed Conversion Rate’in kısaltılmışıdır. Türkçe olarak yem dönüşüm oranı olarak ifade edilmektedir. Broiler yetiştiriciliğinde en önemli kriterlerden birisidir. Bu kısım sizin yem dönüşüm oranınızı ifade etmektedir.
EPEF: İngilizce European Efficiency Productivity Factor’ın kısaltılmışıdır. Türkçe’ye ise Avrupa Verimlilik Endeksi olarak çevrilmektedir. Yine broiler yetiştiriciliği için oldukça önemli bir kriterdir.

FCR ve EPEF hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız.

Sizlere Excel olarak sunduğumuz program aracılığı ile dilediğiniz zaman tüm bu bilgileri kolay bir şekilde hesaplayabileceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu