Kedim Mama Yemiyor! Kedilerin İştahı Nasıl Arttırılır?

Kediler ile ilgili olarak bizlere en çok gelen sorulardan birisi “Kedim Mama Yemiyor, ne Yapmalıyım?” sorusudur. Aslında kedilerde mama yememe sorununun altında birçok neden yatabilir. Bu neden bazen basit bir nedenden kaynaklıdır, bazense çok ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Kedilerde mama yememe ve iştahsızlık hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Bu sorunun çözümünden ve iştah artırma yollarından bahsedeceğiz.

Kedim Mama Yemiyor!

Yukarıda bahsettiğimiz gibi mama yememesinin birçok farklı nedenini sıralamak mümkündür. Burada sizin değerlendirmeniz gereken en önemli nokta; sadece mama yememe sorunu mu var, yoksa başka problemler ve olumsuz belirtilerde kendisini gösteriyor mu?

Mama Seçimi Oldukça Önemli

Kediniz için mama seçimi oldukça önemlidir. Kediler için sağlıklı ve besin ihtiyaçlarını karşılayan bir mama seçmelisiniz. Aynı zamanda mamanın kediler için lezzetli olması da önemlidir. Kediler genellikle seçicidir ve her mamayı tüketmez, daha doğrusu tüketmek istemez. Aynı zamanda mama geçişlerinde veya geçişlerinde de sorun yaşayabilirisiniz.

Son zamanlarda bir mama değişikliği yaptıysanız ve kediniz bu mamayı tüketmiyorsa bu normal bir durum olabilir. Kediler inatçıdır ve birkaç gün o mamayı tüketmek istemez veya oldukça nazlanır. Böyle bir durumda yapmanız gereken ısrar ile o mamayı sunmak ve yemesini beklemektir. Bir süre sonra kediniz pes edecek ve mamayı tüketmeye başlayacaktır. Bu demek değildir ki; kalitesiz mamaları zorla verin! Burada gerçekten profesyonel ve kaliteli mamaları dahi kediler bazen nazlı bir şekilde tüketir.

Kediniz Stres Altında mı?

Stres kedilerde mama tüketimini etkileyen unsurlardan birisidir. Birçok neden kedilerde strese neden olabilir. Bunlardan bazı örnekler vermek gerekirse; yer değişikliği, sahip değişikliği, yeni bir kedi tanışma, bir oyun arkadaşı ile ayrılma, aşırı sıcak, aşırı soğuk gibi örnekler verilebilir. Tüm bu durumlar kedinizin mama tüketimi etkileyebilmektedir. Bu sebeplerden kaynaklı mama tüketimi azalmasında genellikle kediniz neşesizdir ve mamayı az miktarda tüketebilir.

Mama Yememe ve İştahsızlık Kontrolü

Mama yememe ile iştahsızlığı aslında birbirinden ayırt etmek önemlidir. Mama yememe, herhangi bir sorun olmadan ve genellikle mamayı beğenmeme ile alakalı bir durumdur. İştahsızlık ise daha ciddi sorunların habercisi olabilir. Bu ikisi arasındaki ayrımı yapabilmek için kedinizin sevdiği bir mama veya ürün ile deneme yapabilirsiniz. Bunun için aslında konserve mamalar iyi bir seçenektir. Kedinize daha önce severek tükettiği bir mama veya konserve mama verdiğinizde tüketiyorsa bu mama seçimi ile alakalı bir sorundur ve muhtemelen mamanın lezzetini beğenmemiştir. Eğer mamanın içeriğine, sağlıklı olduğuna ve besin değerlerinin yeterli olduğuna güveniyorsanız birkaç gün farklı bir şey vermeden bu mamayı tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Kedilerde Mama Yememe ve İştahsızlık Nedenleri

  • Mamayı beğenmeme ve mama seçmeden kaynaklı nedenler.
  • Çeşitli stres faktörlerine maruz kalınmasından kaynaklı iştahsızlık veya mama yememe.
  • Bazı iç parazitlerin neden olduğu iştahsızlık tablosu.
  • Çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıkları. Mide ve bağırsak ülserleri, iltihaplanmaları ve diğer hastalıkları.
  • Çeşitli enfeksiyon hastalıklardan kaynaklı ortaya çıkan iştahsızlık.
  • Bazı endokrin sistem hastalıklarına bağlı olarak beslenme düzeninin değişmesi.
  • Ağız ve diş sağlığı ile alakalı sorunlar, ağız ve diş sağlığının bozulmuş olması.

Aslında kedinizde mama yememe ve iştahsızlık sorunu söz konusu ise çok endişelenmenize gerek yok. Genellikle basit nedenlerden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Fakat mama yememe ile beraber; halsizlik, kusma, ishal, tüy dökülmesi, solunum zorluğu gibi farklı belirtilerde görürseniz; en kısa sürede veteriner hekime başvurmanız gerekir.

Kedilerin İştahı Nasıl Arttırılır?

Öncelikli olarak burada anlatacaklarımız herhangi bir sorun veya hastalıktan kaynaklı olmayan mama yememe ile alakalıdır. Eğer bir sorun veya hastalıktan kaynaklı mama yememe söz konusu ise altında yatan nedeni ortadan kaldırmak gerekir. Dediğimiz gibi anlatacaklarımız mama seçimi ile alakalı olarak mama yememe sorununa çözüm olacaktır.

Öncelikli olarak mama seçici olan ve her mamayı yemeyen kediler için özel olarak üretilmiş olan “Seçici Kedi Mamaları” kullanabilirsiniz. Bu mamalar kediler için çok daha cazip şekilde üretilmiştir ve birçok kedi bu mamayı reddetmez.

Mevcut mamanızı yedirmek istiyorsanız; başka herhangi bir şey vermeden bir süre bekleyebilirsiniz. Bir süre sonra kediniz mamayı yemek zorunda kalacaktır. Tabi ki bu durum birçok kedi sahibinin hoşuna gitmez. Fakat oldukça etkili bir yöntem olduğu için yazmak istedik.

Diğer önemli bir yöntem ise mamayı daha cazip hale getirmektir. Bunun için konserve mamaları kullanabilirsiniz. Bir mama kabı içerisine koyduğunuz kuru mamayı, bir konserve mama ile karıştırın ve o şekilde servis edin. Kediler genellikle konserve mamalara hayır diyemez ve konserve mamalar onlar için oldukça çekicidir. Fakat konserve mama oranı 1/4’ün üzerine çok çıkmasın. Yani 1/4 oranında konserve mama ve 3/4 oranında kuru mama ile bir karışım hazırlayın.

Eğer kediniz kuru mamayı tercih etmiyorsa; kuru mamayı daha cazip hale getirmenin yollarından birisi kedilerin sevdiği bir kokunun mamaya işlemesidir. Bunun için tavuk suyu veya et suyu kullanabilirsiniz. Bunlar iyi bir tercihtir. Fakat bu oranı abartmayın ve çok miktarda tavuk veya et suyu koyun.

Bilgilendirme

Kediler her zaman önlerinde taze mama ve su olsun isterler. Aynı zamanda mama ve suyu kabının temiz olmasını da isterler. Bu nedenle kedinizin önünde sürekli olarak temiz mama ve su kabında; taze mama ve su bulundurun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu