Buzağı İsimleri – Dişi ve Erkek Buzağı İsim Önerileri

Buzağı isimleri konumuzda sizlere yeni doğan sevimli buzağılarınız için birbirinden güzel isim önerileri vereceğiz. Günümüzde büyükbaş hayvancılık genellikle büyük çiftliklerde ve ticari işletmelerde yapılmaktadır. Fakat özellikle kırsal bölgelerde halen aile işletmelerini görmek mümkündür. Büyükbaş hayvancılıkta aile işletmeleri sadece olaya ekonomik olarak bakmamakta, hayvanları ile aralarında ciddi duygusal bağlarda olmaktadır. Öyle ki buzağısına isim veren, ona ismi ile hitap eden birçok kişiyi duymuşunuzdur.

Yeni doğan bir buzağının heyecanı özellikle aile işletmelerinde oldukça farklı ve başkadır. Tüm aile fertleri bu durumdan hoşnut olmuştur ve farklı bir heyecana kapılmıştır. Yeni bir buzağı dünyaya geldiğinde ona bir isim vermekte gelenekler arasındadır. İster dişi olsun, ister erkek olsun buzağıya vereceğiniz güzel bir isim onunla olan bağınızı daha da güçlendirecektir.

Buzağıya İsim Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Buzağınıza isim verirken tabi ki bir sınır yoktur ama ona uygun bir isim vermek hepimiz için önemlidir. Bu nedenle buzağının cinsiyeti, ırkı, tüy rengi öncelikli olarak isim vermemizi etkileyen faktörler arasındadır. Bu nedenle buzağınıza isim verirken bunları dikkate almak doğru olacaktır. İlk olarak cinsiyet konusunu dikkate almalısınız erkek veya dişi buzağılar için farklı isimler önerilebilir. Aynı zamanda her iki cinsiyette kullanılabilecek isimlerde vardır.

Buzağı İsimleri
Buzağı İsimleri – Buzağı İsim Önerileri

Cinsiyet dışında buzağının ırkı ve tüy rengi de diğer dikkat edilecek noktalar arasındadır. Holstein, simmental, esmer, angus, hereford, montofon ve yerli ırklardan doğu anadolu kırmızısı, yerli kara, güney anadolu kırmızısı ve boz ırk ilk olarak karşımıza çıkan ırklardır. Bu ırkların her birisinin farklı özellikleri ve tüy renkleri vardır. İsim verirken bunları da dikkate almakta ve buna göre isim vermekte fayda olacaktır.

Buzağı İsim Önerileri

SarıkızKaraTarçın
PrensesDumanBulut
AşkımSadıkSütlaç
UysalPamukBenekli
KöpükZeytinAykız
IcePonçikNazlı
KarakızKömürKaymak
DevHaytaDelikız
OğluşYeniayKirpi
EkimVaskaEsinti
KuzeyCesurKızgın
AmberRokkoRambo
KasırgaZeusKing
AstraSedirÜzüm
SezarÖzgürAylak
KraliçeMuskaKar
KahveNilüferPatron
Buzağı İsimleri

Dişi Buzağı İsimleri ve İsim Önerileri

Eğer düveniz veya ineğiniz dişi bir buzağı dünyaya getirdiyse onun için belli başlı isimler oldukça ideal olacaktır. Yukarıda listede zaten birçok isim önerisinde bulunmuştuk. Dişi buzağılar için en güzel isimler arasında; sarıkız, karakız, prenses, aşkım, aykız, kraliçe, nilüfer, pamuk gibi isimler gelmektedir. Yeni bir kızınız dünyaya geldiğinde bu isimleri düşünebilirsiniz.

Erkek Buzağı İsimleri ve İsim Önerileri

Yeni kavuştuğunuz buzağınız eğer erkek ise ona özel bazı isim önerilerimizde olacaktır. Erkek buzağılar için oldukça ideal olduğunu düşündüğümüz isimler arasında; duman, kara, dev, oğluş, rambo, sezar, cesur, patron gibi isimler yer almaktadır. Bir oğlunuz dünyaya geldiğinde bu buzağı isimlerini verebilirsiniz.

Buzağınıza isim verirken diğer bir dikkate alabileceğiniz nokta ise buzağınızın ırkı ve dolayısı ile rengidir. Birçok farklı ırkta ve renkte buzağı görmemiz mümkündür. Bazılarında ise birden fazla rengin kombinasyonunu görmekteyiz. Bir holstein ırkı inek genellikle siyah ve beyaz karışık renkte olurken, bir simmental genellikle kahverengi ve beyaz rengin karışımız şeklinde karşımıza çıkar. Angus veya yerli kara gibi ırklar ise genellikle tamamen siyah renktedir.

Siyah Buzağı İsimleri

Özellikle angus, yerli kara gibi bazı ırklar tamamen siyah renktedir. Bunun yanında birçok ırkın siyah renkteki versiyonunu görmek mümkündür. Siyah renkteki buzağı ve ineklere yakışacak en güzel isimler olarak kara, duman, esmer, zeytin ve kömür isimlerini söyleyebiliriz.

Beyaz Buzağı İsimleri

Beyaz renkte olan buzağılarınız için verebileceğiniz çok fazla isim vardır. Bunlar arasında sizlere öncelikli olarak önereceğimiz isimlerin başında; pamuk, bulut, aykız, prenses, kar gibi isimler gelmektedir.

Kahverengi Buzağı İsimleri

Kahverengi ve kahverenginin tonlarında buzağılar belki de karşımıza en çok çıkan buzağı renkleridir. Simmental ve yerli ırklarda bu renk oldukça yaygındır. Kahverengi dişi ve erkek buzağılar için önereceğimiz isimlerin başında kahve, tarçın, latte, mocha gibi isimler yer almaktadır.

Sizlerde aklınıza gelen isimleri veya buzağınıza koymuş olduğunuz isimleri aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda diğer isim önerileri için “Buzağı İsimleri” linkini de ziyaret edebilirsiniz.

Yeni buzağınız dünyaya geldi ve artık ona bir isim verdiniz. Bundan sonraki en önemli konu onun bakım ve beslenmesini en iyi şekilde sağlamanızdır. Buzağınızın özellikle ilk günlerinde bakım ve beslenmesi onun tüm yaşamı boyunca sağlıklı kalması için önem taşımaktadır. Bu nedenle ilk haftalara ve özellikle ilk günlere ekstra önem vermek gerekir. Buzağı beslenmesi ile alakalı olarak “Yeni Doğan Buzağılarda Beslenme Programı ve Önerileri” konumuzdan faydalanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu