Muhabbet Kuşlarında Karaciğer Yağlanması

Muhabbet kuşlarında obezite sıklıkla görülmektedir. Bunun en büyük nedeni karaciğer yağlanmasıdır. Bu durum muhabbet kuşlarında yağlı karaciğer sendromu olarak adlandırılmaktadır. Bu problem genellikle muhabbet kuşlarında, yanlış yapılan beslenmeye dayalı olarak oluşmaktadır. Muhabbet kuşlarında yüksek yağlı diyetler ve yetersiz egzersiz nedeni ile oluşan obezite ve hepatositler veya karaciğer hücrelerinde bulunan yağ depoları buna yola açmaktadır. Bunun olay sonucunda karaciğer fonksiyonları bozulur ve normal görevlerini yerine getiremez. Ayçiçeği ve fıstık bu duruma sebebiyet veren en önemli besin maddeleridir. Ayçiçeği tohumları %25-47 oranında yağ, %24 oranında ise protein içermektedir. Birçok vitamin açısından eksik olup, Ca:P oranı 1:7’dir. Bu nedenle tek tip özelliklede ayçiçeği ve fıstık gibi besinler ile beslenme tehlikelidir.

Beslenmeden kaynaklı nedenler dışında; karaciğer yağlanması ve obezite hipotiroidizm kaynaklı olabilir. Beslenmesinde bir sıkıntı olmayan kuşlarda bu sorun ile karşılaşılıyorsa bu anlamdada değerlendirmek gerekir.

Belirtileri

Genel olarak bu soruna sahip olan kuşlar bakımlı, iri görülen kuşlardır. Muhabbet kuşları durgunlaşır ve uyuşuk (letarjik) bir hale gelir. Asitez, yani karın boşluğunda sıvı toplanması görülebilir. Bunlar yanında solunum problemleri, pıhtılaşma sorunları, depresyon ve nadirde olsa kusma görülebilir. Ayrıca muhabbet kuşlarında çoklu iyi organize olmuş lipomlar bu hastalığa bağlı olarak gelişir.

Tanı ve Tedavi

Tanı için anamnez, klinik belirtiler, veteriner hekim tarafından yapılan muayene ve laboratuvar testleri önemlidir. Laboratuvar testlerinde AST, TG, kolesterol ve safra asitlerine bakılır ve değerleri değerlendirilir.

Tedavide hastalığın nedeni oldukça önemlidir. Nedene göre tedavi yöntemi belirlenir. En büyük neden beslenme kaynaklı olduğundan tedavi başlangıcında beslenme yönetiminin doğru bir hale getirilmesi ve uygun egzersiz programları önemlidir. Muhabbet kuşları için özel pelet zayıflama diyetleri vardır. Bu diyetler veteriner hekim kontrolü ile uygulanabilir. Ayrıca kuş sahibine önerilen düşük yağlı doğal diyetler uygulanabilir.

Bu amaçla seçilebilecek besin maddeleri arasında;

  • Taze sebzeler
  • Tatlı patates
  • Taze meyveler (elma, kayısı, kavun)
  • Yağsız etler (pişmiş)
  • Brüksel lahanası
  • Pişmiş makarna, pilav
  • Az yağlı ekmekler
  • Sade az yağlı yoğurt

Ayrıca bunlara ilave olarak vitamin takviyeleri yapılabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu