Tüy Dökmeyen 5 Kedi Irkı

Kedi beslemeyi düşünenlerin en çok çekindikleri konulardan birisi kedilerdeki tüy dökülmesidir. Ayrıca evinde kedi besleyen birçok kişinin en çok şikayetçi oldukları konuların başında yine tüy problemleri gelmektedir. Çünkü birçok kedi ırkı doğal olarak belirli aralıklar ile tüylerini yeniler. Yani eski tüyler dökülür, yeni tüyler yerine gelir. Bu dökülme bazı mevsimlerde artmış olsa da yılın her döneminde görülür. Düzenli tüy bakımı ve tarama ile bu sorun en kolay şekilde çözülmeye çalışılır. Fakat özellikle tüy bakımı yapılmayan ve düzenli tarama yapılmayan kedilerde bu sorun kendisini gösterebilir.

Tüy dökülme doğal tüy dökülmesi dışında bazı sorunlardan veya hastalıklardan kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Burada psikolojik nedenler ve patolojik nedenler olarak 2 ayrı sınıflandırma yapabiliriz. Stres psikolojik kaynaklı tüy dökülmesinin en önemli sebebidir. Patolojik olarak ise başta deri hastalıkları olmak üzere birçok doku ve organ hastalıklarında tüy dökülmesi görülebilir. Kedilerde tüy dökülmesi sorunları ile karşılaşıyorsanız “Kedilerde Tüy Dökülmesi Nedenleri ve Tedavisi” konumuza göz gezdirebilirsiniz.

Bu kısa bilgilerden sonra asıl konumuza gelelim. Eğer evde kedi beslemek istiyorsanız ve tüy dökülmesini gerçekten istemiyorsanız; sizin için bazı ırklar ideal olabilir. Bilindiği gibi bazı kedi ırkları tüysüzdür veya çok az tüye sahiptir. Bazılarında ise tüyler oldukça kısadır ve çok bir bakım istemez. Bu ırklarda tüy dökülmesi problemi nadir olarak görülür veya görülmez. Eğer bu sorun ile karşılaşmak istemiyorsanız bu ırkları tercih edebilirsiniz. İşte doğru bakım ve besleme ile tüy dökmeyen 5 kedi ırkı…

1. Sphynx

Bu ırk tüysüz kedi ırkları sınıfına girmektedir. Dünyada birkaç tüysüz kedi ırkı vardır. Sphynx bu ırklardan birisidir. Tüysüz olan bu kedi ırkını beslediğinizde dolayısı ile tüy problemi ile karşılaşmazsınız. Bu ırkın kökeni Kanada’dır. Görüntüsü sert ve asi olsada bunun aksine oldukça sakin, yumuşak huylu ve sahibine bağlı bir kedi ırkıdır. Düzenli olarak banyo yaptırılması gerekmektedir. Fakat soğuğa karşı dayanıksızdır. Bu anlamda dikkat edilmesi gerekir. Ortalama yaşam süreleri 8-15 yıl arasındadır.

2. Devon Rex

Bu ırk İngiltere kökenli bir kedi ırkıdır. Tüy bakımından ele aldığımızda kısa tüylü kediler grubuna girer. Devon rex dalgalı tüylere sahiptir. Tüy bakımı oldukça kolaydır. Ara sıra yıkamak yeterli olacaktır. Bazen tarak ile çok hafif tarama yapılabilir. Tüy yapısı oldukça sağlamdır. Hem kısa tüylü olması, hem tüy bakımı gerektirmemesi hemde sağlam olması tüy dökümünü oldukça azaltmaktadır. Oldukça oyuncu bir kedi ırkıdır. Ortalama yaşam süreleri 10-15 yıl arasında değişmektedir.

3. Burmilla (Silver Burmese)

Asya kökenli bir kedi ırkıdır. Kısa tüylü kediler grubuna girer. Düzenli ve yoğun bir tüy bakımına ihtiyaçları yoktur. Çok az tüy dökerler. Ara sıra yapılan hafif taramalar ve el ile gezinmeler sonucunda bu durumda yok denecek kadar azalır. Haftada birkaç kez bu işlemleri yapmak yeterlidir. Oldukça cana yakın ve oyuncu bir kedi ırkıdır. İnsanlar ile ve diğer kediler ile iyi ilişkiler kurabilir. Ortalama yaşam süreleri 13-19 yıl arasında değişmektedir.

4. Abyssinian

Bu ırk ülkemizde “Habeş Kedisi” olarakta bilinmektedir. Adından anlaşılacağı gibi Habeşistan kökenli ve kısa tüylü bir kedi ırkıdır. Genellikle kızılımsı kahverengi ve açık kahverengi tüy renklerine sahiptir. Tüy dökme eğilimleri yok denecek kadar azdır. Fakat haftada birkaç kez tüylerinin taranması ve beslenmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu şartlar sağlandıktan sonra tüy dökülmesi anlamında bir sıkıntı ile karşılaşmazsınız. Sakin, oyuncu ve insanlar ile iyi geçinen bir kedi ırkıdır. Ortalama yaşam süreleri 12-18 yıl arasında değişmektedir.

5. British Shorthair

Ülkemizde en çok beslenen kedi ırklarından birisidir. Bu ırk Büyük Britanya kökenli ve kısa tüylü bir kedi ırkıdır. Tüyleri kısa, dayanıklı ve tek kattır. Düzenli bakım ve haftada birkaç kez tarama ile tüy dökülmesi çok çok az görülür. Kızıl, beyaz, mavi, siyah, krem, vizon, duman, tekir, lekeli ve çift renkler mevcuttur. Ayrıca temizliğine düşkün bir ırktır. Tüylerini düzenli olarak yalar ve temizler. Sıcakkanlı, sabırlı bir kedi ırkıdır. Çocuklar ile iyi anlaşır, sahibi ile vakit geçirmeyi sever. Ortalama yaşam süreleri 14-18 yıl arasındadır.

Tüy Dökmeyen Diğer Kedi Irkları

Yukarıda saymış olduğumuz ırklar en çok bilinen ve ülkemizde de en çok beslenen tüy dökmeyen veya çok az döken kedi ırklarıdır. Bu ırklar dışında tamamen tüysüz olan veya çok kısa tüylere sahip olan, tüy dökme sorunu minimum seviyede olan başka birçok ırk vardır. Konu güncelleme adına ilave olarak bu ırklardan bazılarını da sizler için araştırdık ve aşağıya yazıyoruz.

Cüce Bambino Kedisi

Tüysüz olan kedi ırklarından birisidir. Adından da anlaşılacağı gibi bacakları, dolayısı ile boyu kısadır. Bu ırk Sphynx ve Munchkin ırklarının melezlenmesi ile ortaya çıkmıştır. Tüysüz olma özelliğini Sphynx kedisinden, boyunun kısa olma özelliğini ise Munchkin kedisinden almıştır. Bu ırk oldukça yeni bir ırktır ve 2005 yılında tescil edilmiştir. Tüyleri olmadığı için tüy dökme sorunu yoktur. Aynı zamanda karakter olarak oldukça sevecen ve uysal bir ırktır. Ortalama canlı ağırlığı 2,5-4 kilogram, ortalama yaşam süresi ise 10-13 yıldır.

Siyam Kedisi

Ülkemizde oldukça popüler olan kedi ırklarından birisidir. Tayland’dan köken alır ve Tayland dilindeki ismi Wichien Maat‘tır. Karakteristik olarak bu kedilerin burun kısımları, kulakları, ayakları ve kuyrukları vücuduna göre daha koyu renktedir. Genel olarak vücudu krem veya açık kahverengi, bahsettiğimiz kısımları ise koyu kahverengi tonlara sahiptir. Bu ırkın önemli bir özelliği ise popüler ırklar arasındaki saf ve doğal olan kedi ırklarından birisi olmasıdır. Bu özellikleri ile Havana, Himalaya, Tonkinese gibi bazı kedi ırklarının ortaya çıkmasında rol oynamıştır. Kısa tüylü kedi ırklarından birisidir. Tüy bakımı doğru ve düzenli yapıldığı takdirde tüy dökme problemleri minimum seviyede yaşanmaktadır. Uygun taraklar kullanarak bu sorunun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz. Siyam kedilerinin ortalama yaşam süreleri ise 8 ile 15 yıl arasında değişmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Tüy Dökmeyen Kedi Var Mı?

Tüyü olan kediler az veya çok mutlaka tüy dökecektir. Fakat Sphynx, Cüce Bambino kedisi gibi bazı ırklar tüysüzdür. Bu ırklar kesinlikle tüy dökmez diyebiliriz. Yani tüy dökmeyen kediler vardır.

Hangi Kedi Türü Daha Az Tüy Döker?

Kedilerde tüy dökme özellikleri tüy yapısı ve ırk ile ilişkilidir. Tüysüz veya kısa tüylü ırklar bu anlamda en sorunsuz ırklardır. Fakat orta ve uzun tüylü ırklarda da doğru bakım ile tüy dökme sorunu minimum seviyede olmaktadır. Tür olarak baktığımızda Sphynx, Cüce Bambino, Siyam, Abyssinian, Burmilla (Silver Burmese) ve Devon Rex gibi ırklar en sorunsuz ırklardır.

Tüy Dökmeyen Kedi Cinsleri Nelerdir?

Sphynx, Peterbald, Bambino, Minskin ve Donskoy gibi kedi ırkları tüysüz kedi ırklarıdır ve bu kedi cinsleri tüy dökmezler. Bununla beraber kısa tüylü olan Siyam, British Shorthair, Burmilla, Abyssinian gibi kedi cinsleri de doğru bir tüy bakımı ile minimum seviyede tüy dökerler.

En Az Tüy Döken Kediler Hangileridir?

Kedilerde tüy dökülmesi ile tüy uzunluğu genellikle doğru orantılıdır. Uzun tüylü kedi ırklarında tüy dökülmesi ve benzeri sorunlar daha sık karşımıza çıkmaktadır. Orta ve kısa tüylü ırklarda ise bu sorun daha azdır. Tüysüz kedi ırklarında ise bu sorun zaten görülmemektedir. Tüysüz kedi ırklarından Sphynx, Cüce Bambino Kedisi gibi kediler, kısa tüylü kedi ırklarından ise; British Shorthair, Siyam Kedisi, Devon Rex Kedisi gibi kediler en az tüy döken kedi cinsleri arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu