VetBilgi
blank

Tüy Dökmeyen 5 Kedi IrkıTüy Dökmeyen 5 Kedi Irkı

Kedi beslemeyi düşünenlerin en çok çekindikleri konulardan birisi kedilerdeki tüy dökülmesidir. Ayrıca evinde kedi besleyen birçok kişinin en çok şikayetçi oldukları konuların başında yine tüy problemleri gelmektedir.

Birçok kedi ırkı doğal olarak belirli aralıklar ile tüylerini yeniler. Yani eski tüyler dökülür, yeni tüyler yerine gelir. Bu dökülme bazı mevsimlerde artmış olsada yılın her döneminde görülür. Düzenli tüy bakımı ve tarama ile bu sorun en kolay şekilde çözülmeye çalışılır. Fakat özellikle tüy bakımı yapılmayan ve düzenli tarama yapılmayan kedilerde bu sorun kendisini gösterebilir.

Tüy dökülme doğal tüy dökülmesi dışında bazı sorunlardan kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Burada psikolojik nedenler ve patolojik nedenler olarak 2 ayrı sınıflandırma yapabiliriz. Stres psikolojik kaynaklı tüy dökülmesinin en önemli sebebidir. Patolojik olarak ise başta deri hastalıkları olmak üzere birçok doku ve organ hastalıklarında tüy dökülmesi görülebilir.

Bu kısa bilgilerden sonra asıl konumuza gelelim. Eğer evde kedi beslemek istiyorsanız ve tüy dökülmesini gerçekten istemiyorsanız; sizin için bazı ırklar ideal olabilir. Bilindiği gibi bazı kedi ırkları tüysüzdür veya çok az tüye sahiptir. Bazılarında ise tüyler oldukça kısadır ve çok bir bakım istemez. Bu ırklarda tüy dökülmesi problemi nadir olarak görülür veya görülmez. Eğer bu sorun ile karşılaşmak istemiyorsanız bu ırkları tercih edebilirsiniz. İşte doğru bakım ve besleme ile tüy dökmeyen 5 kedi ırkı…

1. Sphynx

Bu ırk tüysüz kedi ırkları sınıfına girmektedir. Dünyada birkaç tüysüz kedi ırkı vardır. Sphynx bu ırklardan birisidir. Tüysüz olan bu kedi ırkını beslediğinizde dolayısı ile tüy problemi ile karşılaşmazsınız. Bu ırkın kökeni Kanada’dır. Görüntüsü sert ve asi olsada bunun aksine oldukça sakin, yumuşak huylu ve sahibine bağlı bir kedi ırkıdır. Düzenli olarak banyo yaptırılması gerekmektedir. Fakat soğuğa karşı dayanıksızdır. Bu anlamda dikkat edilmesi gerekir. Ortalama yaşam süreleri 8-15 yıl arasındadır.

2. Devon Rex

Bu ırk İngiltere kökenli bir kedi ırkıdır. Tüy bakımından ele aldığımızda kısa tüylü kediler grubuna girer. Devon rex dalgalı tüylere sahiptir. Tüy bakımı oldukça kolaydır. Ara sıra yıkamak yeterli olacaktır. Bazen tarak ile çok hafif tarama yapılabilir. Tüy yapısı oldukça sağlamdır. Hem kısa tüylü olması, hem tüy bakımı gerektirmemesi hemde sağlam olması tüy dökümünü oldukça azaltmaktadır. Oldukça oyuncu bir kedi ırkıdır. Ortalama yaşam süreleri 10-15 yıl arasında değişmektedir.

3. Burmilla (Silver Burmese)

Asya kökenli bir kedi ırkıdır. Kısa tüylü kediler grubuna girer. Düzenli ve yoğun bir tüy bakımına ihtiyaçları yoktur. Çok az tüy dökerler. Ara sıra yapılan hafif taramalar ve el ile gezinmeler sonucunda bu durumda yok denecek kadar azalır. Haftada birkaç kez bu işlemleri yapmak yeterlidir. Oldukça cana yakın ve oyuncu bir kedi ırkıdır. İnsanlar ile ve diğer kediler ile iyi ilişkiler kurabilir. Ortalama yaşam süreleri 13-19 yıl arasında değişmektedir.

4. Abyssinian

Bu ırk ülkemizde “Habeş Kedisi” olarakta bilinmektedir. Adından anlaşılacağı gibi Habeşistan kökenli ve kısa tüylü bir kedi ırkıdır. Genellikle kızılımsı kahverengi ve açık kahverengi tüy renklerine sahiptir. Tüy dökme eğilimleri yok denecek kadar azdır. Fakat haftada birkaç kez tüylerinin taranması ve beslenmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu şartlar sağlandıktan sonra tüy dökülmesi anlamında bir sıkıntı ile karşılaşmazsınız. Sakin, oyuncu ve insanlar ile iyi geçinen bir kedi ırkıdır. Ortalama yaşam süreleri 12-18 yıl arasında değişmektedir.

5. British Shorthair

Ülkemizde en çok beslenen kedi ırklarından birisidir. Bu ırk Büyük Britanya kökenli ve kısa tüylü bir kedi ırkıdır. Tüyleri kısa, dayanıklı ve tek kattır. Düzenli bakım ve haftada birkaç kez tarama ile tüy dökülmesi çok çok az görülür. Kızıl, beyaz, mavi, siyah, krem, vizon, duman, tekir, lekeli ve çift renkler mevcuttur. Ayrıca temizliğine düşkün bir ırktır. Tüylerini düzenli olarak yalar ve temizler. Sıcakkanlı, sabırlı bir kedi ırkıdır. Çocuklar ile iyi anlaşır, sahibi ile vakit geçirmeyi sever. Ortalama yaşam süreleri 14-18 yıl arasındadır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ