Leopard Gecko Cinsiyet Ayrımı

Gecko türlerinden en sık rastladığımız tür olan leopard geckolarda cinsiyet ayrımı hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Bu türlerde cinsiyet ayrımı çok zor değildir fakat cinsiyet ayrımı yapabilmek için bazı kriterler vardır. Yavru olan leopard geckolarda cinsiyet belirlemek oldukça zordur ve yanıltıcı olabilir. Bu nedenle cinsiyet ayrımı yapabilmek için geckonun yeterli büyüklüğe ulaşmış olması gerekmektedir. Yeterli büyüklüğe ulaşan yani yaklaşık 9-10 aylık olmuş olan geckolarda cinsiyet ayrımı yapılabilir.

Leopard Geckolarda Cinsiyet Ayrımı

Cinsiyet ayrımı için çeşitli yollar vardır. Bunlardan bahsedelim.

Geckolarda arka ayakların alt kısımlarında gözenekler yer almaktadır. Hem erkek hemde dişi geckolarda yer alan bu gözeneklerin boyutları farklıdır. Erkek leopard geckolarda bu gözenekler büyük ve iri, dişilerde daha küçüktür. Her iki cinsiyettede bu prenal gözenekler “V” harfi şeklinde olsada dişilerde çok küçük olduğundan farketmek zordur. Erkek olanlarda “V” harfi şekli rahatlıkla fark edilir. Bu bezler erkeklerde mumsu bir salgı salgılar.

Erkek leopard geckoların kuyruklarının dibinde iki oval çıkıntı yer alır. Bu çıkıntılar dişilerde bulunmaz ve cinsiyet ayrımında en kolay yöntemdir. Tek problem bu çıkıntılar erişkinliğe ulaşmış erkeklerde görülür. Daha küçük olanlarda belirleyici olmaz.

Leopard Gecko Cinsiyet Ayrımı

Erkek olan geckolarda kafa yapısı dişi olanlara oranla daha iri ve geniştir. Fakat bunu tek başına değerlendirmek doğru değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu