Köpeklerde Myasthenia Gravis Hastalığı

Myasthenia gravis; doğmasal veya edinsel olarak şekillenebilen bir otoimmun hastalıktır. Doğmasal olarak; reseptörlerin azlığına bağlı, edinsel olarak; sinir sistemindeki reseptörlerinin blokajına bağlı olarak şekillenen bir kas ve sinir sistemi hastalığıdır.

Myasthenia Gravis’in Klinik Belirtileri

  • Ayakta durmada güçlük ve çok çabuk yorulma vardır. Bazen bu güçsüzlük kaybolur normale döner ama kısa süre sonra tekrar başlar. Bu spesifik bulgusudur.
  • Özellikle arka ayaklarda belirgin bir kas zayıflaması görülür.
  • Hafif egzersizlerde bile yorulma ve oturma isteği vardır.
  • Bacaklarda sertlik kaslarda titreme görülür.
  • Özefagus felci ve megaözefagus oluşması görülebilir.
  • Timüs bezinde tümör oluşabilmektedir.

Myasthenia Gravis’in Tanısı

Tensilon Testi (Edrophonium Chlorid): Kısa etkili antikolinesteraz 0,5-5 mg/kg IV olarak uygulanır. Yaklaşık 10-30 saniye sonra hayvanda düzelme görülür ve 5 dakika sonra tekrar kas zayıflığı başlar.

Prostigmin (Neostigmine Methylsulfate): 0.05 mg/kg IM olarak uygulanır. 10-30 dakika sonra klinik iyileşme görülür ve birkaç saat devam eder. Ama kolinerjik kriz belirtileri oluşturabilir.

Thoraks Grafisi: Megaözefagus ve thymoma tablosu görülebilir.

Myasthenia Gravis’in Tedavisi

Tanı konduktan sonra veteriner hekim uygun bir tedavi protokolü belirler. Tedavisinde öncelikli olarak neostigmin kullanılmaktadır. Günde 3 kez 0,5-2,5 mg/kg IM ve regurgitasyon (megaözefagustan dolayı) giderildikten sonra 0,5 mg/kg IM olarak devam edilir. Ayrıca pyridostigmine bromide (mestinon) ve kortikosteroidler kullanılabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu