Köpeklerde Akut Gastritis

Köpeklerde sık görülen sindirim sistemi problemlerinden birisi gastritistir. Gastritis için kısaca; midenin iç yüzünü oluşturan mukoza tabakasının farklı nedenler sonucunda iltihaplanması diyebiliriz. Bu hastalık primer ve sekonder nedenler ile ortaya çıkabilir. Primer gastritis direk olan mide ile alakalı ve midenin aldığı hasar sonucunda ortaya çıkar. Sekonder gastritis ise; vücudun diğer farklı doku ve organlarındaki problemler ile ortaya çıkan gastritistir.

Primer Gastritis: Bu tipte direk olan mide mukozası hasar alır. Buna neden olan etkenler arasında yabancı cisimler, bozulmuş besinler, gıda toksinleri, gıda alerjisi, bakteriyel mide hastalıkları, parazitler, bazı virüs ve mantarlar ile bazı ilaçlar sayılabilir.

Sekonder Gastritis: Bu tip vücudun diğer bazı doku ve organlarındaki problemler neticesinde meydana gelebilir. Buna neden olarak stres, enfeksiyöz hastalıklar, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, bağırsaklardaki problemler ve çeşitli endokrin sistem sorunları sayılabilir.

Köpeklerde akut gastritisin oluşumuna baktığımızda; normal mideden salgılanan H+ tekrar mukozayı geçemez. Fakat yukarıda saydığımız nedenler ve bunlar dışındaki bazı nedenlere bağlı olarak mukozanın normal yapısı bozulabilir. Bunun neticesinde mukozanın altında kalan dokular yoğun aside maruz kalır. Bunun neticesinde oluşan tepkiler ile yangı meydana gelir.

Köpeklerde Akut Gastritis Belirtileri

Mide bulantısı öncelikli olarak meydana gelen belirtidir. Fakat bunu köpekler söyleyemez. Biz bunu iştah kaybı ve yemek yemede isteksizlik olarak görürüz. Bunun dışında kusma önemli bir belirtidir. Ayrıca abdominal dolgunluk ve ağrıda görülebilir. Hastalığın nedenine bağlı olarak halsizlik, yüksek ateş, ishal gibi farklı belirtilerde görülebilir.

Köpeklerde Akut Gastritis Tanı ve Tedavisi

Tanı anamnez ve klinik belirtilere bağlı olarak konabilir. Fakat önemli olan akut gastritisin altında yatan nedeni belirlemektir. Bunun için çeşitli laboratuvar testleri ve radyoloji teknikleri ile hızlı test kitleri kullanılabilir. Nedenin belirlenmesi özellikle tedavi açısından oldukça önemlidir.

Tedavide nedenin belirlenmesi önemlidir. Ayrıca semptomlara yönelik olarak mide koruyucu, kusma önleyici ilaçlar verilir. Akut gastritis tedavisinde bir süre sindirim sisteminin dinlendirilmeside önemlidir. Ayrıca antibiyotik ve çeşitli serum uygulamaları hastalığın nedeni ve şiddetine göre veteriner hekimler tarafından uygulanır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu