Daha Sağlıklı Evcil Hayvanlar İçin Antioksidanlar

Hayvanlarda insanlar gibi antioksidanlara ihtiyaç duyarlar, özellikle insanlara göre evcil havanlar kimyasala daha çok maruz kalırlar. Bunun sebebi boylarının kısa olması, daha yoğun yer konsantrasyonuna maruz kalmaları ve çimen kimyasalını teneffüs etmeleridir.

C Vitamini

Evciller kendi C vitaminlerinin bir miktarını kendileri üretebilir fakat hastalıklara dirençli olmaları için bu miktar yetersizdir. C vitamini ile beslenmeyi destekleyerek bağışıklık sistemini güçlendirebilir, katarakt riskini azaltabilir, alerjileri hafifletebilir, kalp rahatsızlığının önlenmesine ve düzgün kemik oluşumuna yardımcı olabilirsiniz. Bazı kaynaklara göre yetişkin köpekler için 500-1000 mg, kediler için ise 50-300 mg arası besin desteği verilebilir. Bu oranı dışkının durumuna göre yani seyrek dışkı veya ishal durumuna göre değişebilir.

A Vitamini

Canlılar için serbest radikallere karşı koruma sağlar bağışıklığı arttırır, enfeksiyonları önler, büyümeyi, cilt ve kürk sağlığını destekler, üretkenliğe ve solunumuda olumlu yönde destekler. Beta karoteni A vitaminine dönüştüremeyen tüm kedilerde durum farklıdır. A vitaminini bir hayvansal kaynaktan almak durumundadırlar. Beslemekte olduğunuz gıdanın üzerinde A vitamini yazılı olduğundan ve A vitaminini tüketebileceğinden, sodyum nitratın olmadığından emin olmalısınız.

Köpeklerde böyle bir sıkıntı yoktur fakat retinal körleşme gibi rahatsızlıkları önlerken aşırı alımı ciddi sorunlara sebep olabilir. A vitamini yetersizliğini kontrol etmek amaçlı kendiniz test yapabilirsiniz. Şöyle ki; köpeğinizin kıllarından birini çekiniz eğer ucunda yapışkan bir madde varsa A vitamini eksikliği söz konusudur. Bu durumu veteriner hekiminizle birlikte kontrol edebilirsiniz.

E Vitamini

Bağışıklık üzerinde oldukça etkilidir, toksinlere ve çevresel faktörlere karşı koruma sağlar, stres altındaki hayvanlarınız için kalp hastalıklarına karşı iyi bir destektir.

Selenyum

Hayvanlarda bağışıklık sistemini arttırmada kalp hastalıklarını önlemede selenyum, E vitaminiyle birlikte çalışır. Beslenmelerinde balık, kırmızı et, sakatat, yumurta ve tavuktan selenyumu temin ederler.

Çinko

Yeterli miktarda kalsiyum, fosfor ve A vitamini ile birlikte en iyi şekilde işlev gösteren mineraldir. Enzimlerin üretimi için çok önemli bir yere sahiptir. Bağışıklık sistemini destekler, zehirli maddelerin vücuttan atılmasını ve yaraların iyileşmesini sağlar. Sağlıklı cilt tüy oluşumunu destekler. Kuzu eti, sığır eti, karaciğer, bira mayası ve fasulyede bulunur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu