Evcil Kurbağa Türleri ve Bakımı

Kurbağaları genellikle doğal koşullarda ve vahşi bir canlı olarak görmekteyiz. Fakat kurbağalar doğru kişiler için oldukça ideal ve harika bir evcil hayvan olabilir. Vahşi doğada insan faaliyetlerinin bir sonucu olarak kurbağa nüfusu çok büyük ölçüde azalmıştır ve birçok kurbağa türünün nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bunun yanında evcil hayvan ticareti de kurbağa neslini olumsuz etkilemektedir. Sonuç olarak bilinçli olarak bakılacak her bir evcil hayvan aslında onun türünü tehlikeye sokmaktan çok olumlu birçok katkı sağlamaktadır. Bu nedenle bilinçli bir evcil hayvan bakımı, doğru türlerin seçimi, doğru bakım ve besleme oldukça önemlidir. Son olarak konunun detaylarına girmemek için yabani kurbağaları tutmaktan kaçınmak gerekir. Mümkün olduğunca evcil olarak bakılabilen ve hastalıksız kurbağaları evinize alıp beslemelisiniz.

Evcil Kurbağaların Bakımı

Gerekli ve doğru bir bakım yapıldığında evcil kurbağaların ömrü oldukça uzundur. Türüne göre kurbağa yaşam süreleri 4 ila 15 yıl arasında değişmektedir. Bu nedenle bir kurbağa sahiplenirken uzun süreli bir yolculuğa çıktığınızı unutmamak gerekir. Boyutlar ise türe göre değişebilmektedir. Sık beslenen evcil kurbağa türlerinden biri olarak bilinen ve Afrika boğa kurbağası ya da bilimsel ismi ile Pyxicephalus adspersus 20-25 cm gibi oldukça büyük boyutlara ulaşabilmektedir.

Bazı insanlar evcil kurbağaları sıkıcı veya itici bulabilir, ancak bazı küçük kurbağalar aslında oldukça aktiftir. Bunun yanında daha büyük kurbağaların çoğu hareketsizdir ve fazla hareket etmezler. Kurbağalar, özel ve hassas ciltleri nedeniyle düzenli olarak ele alınması gereken bir evcil hayvan değildir. Sık sık seyahat ediyorsanız ve bir seferde birkaç günden fazla şehirden ayrılma eğilimindeyseniz, bazen kurbağalarınıza bakacak birini bulmanın zor olabileceğini unutmamak gerekir.

Evde Kurbağa Bakımı

Uygun su, nem ve ısı gereksinimlerine sahip olan bir ortam sağlamak için kurbağanızı eve getirmeden önce ihtiyaç duyduğu her şeyi içeren bir teraryum veya yaşam alanı hazırlanmalıdır. Bazı kurbağalar kış uykusuna yatar ve kurbağanızın bunu güvenli bir şekilde yapmasını sağlamak için belirli koşulları sağlamanız gerekir. Kurbağa türüne göre yaşam alanları da farklı olmaktadır. Bazı kurbağa türleri doğada tamamen karada yaşarken, bazılarının yaşam alanı sular olabilir veya her ikisinde birlikte yaşayan kurbağa türleri de vardır.

Kurbağanızın ihtiyaç duyacağı doğru teraryum veya yaşam alanı türünü bildiğinizden (örneğin; suda, karada, ağaçta veya yarı suda) emin olmanız gerekir. Yarı kara ve yarı su ortamı kurmak muhtemelen en zor olanıdır, ancak aynı zamanda kurbağalar için gerekli olan en yaygın ve olması gereken teraryum türlerinden biridir.

Bir kurbağanın yaşam alanını temiz tutmak oldukça önemlidir. Birçok kurbağanın oldukça basit ışık, sıcaklık ve nem gereksinimleri vardır. Ancak bu kurbağa türlerinin birçoğu çevrelerindeki kirleticilere ve atıklara karşı çok hassastırlar ve bu kirleticiler ciddi sağlık sorunlarına ve problemlere neden olabilir.

Evcil Kurbağa Yaşam Alanı

Evcil Kurbağalarda Beslenme ve Su Tüketimi

Kurbağa türüne göre besleme veya beslenme ile ilgili konuşulacaklar farklı olacaktır. Birçok kurbağa türü etoburdur ve doğal ortamlarında böcekler ile beslenirler. Sinekler, cırcır böcekleri, solucanlar, çekirgeler, güveler, tırtıllar ve kelebekler doğal ortamlarında kurbağaların başlıca besin maddeleridir. Daha büyük olan kurbağa türlerinden bazıları fare veya sıçan gibi memeleri de tüketebilir.

Öncelikli olarak sahibi olduğunuz kurbağa türünün beslenme özelliklerine hakim olmalısınız ve buna göre bir beslenme programı belirlemelisiniz. Özellikle egzotik hayvanlar ile ilgili malzeme satan petshoplarda kurbağalar için özel yemler bulabilirsiniz. Bu yemler genellikle canlı, dondurulmuş veya kurutulmuş olan böcekleri içermektedir.

Bunun yanında kurbağanız için her zaman taze ve temiz bir su bulundurmanız gerekmektedir.

Yeni Başlayanlar İçin İyi Kurbağa Türleri

Sizin ve kurbağanızın mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşam sürebilmesi için uygun türün seçildiğinden emin olmak gerekir. Bu nedenle kurbağa beslemeye karar verdiğinizde türler hakkında detaylı bir araştırma yapmalı ve size en uygun olan türü belirlemelisiniz. Bu sayede hazırlıklı bir şekilde kurbağa ile yaşama başlayabilirsiniz.

Diğer evcil hayvanlarda olduğu gibi, ihtiyaçlarınıza en uygun kurbağa türüne karar vermeden önce çok fazla araştırma yapmak, sizin ve kurbağanızın mutlu olacağından emin olmanın en iyi yoludur.

Cüce Pençeli Afrika Kurbağası

Evcil olarak kurbağa beslemek isteyenler için en uygun olan türlerden birisidir. Bunlar küçük, aktif ve su içerisinde yaşayan kurbağalardır. Yurtdışında da en çok tercih edilen kurbağa türüdür.

Ateş Karınlı Kurbağa

Nispeten bakımı kolay olan kurbağa türlerinden birisidir. Kara ve suda ortak yaşar. Bu nedenle hem karasal hem de sulu alanlar içeren bir teraryum veya yaşam alanı hazırlanmalıdır. Oldukça aktif olan bir kurbağa türüdür.

Beyaz Ağaç Kurbağası

Oldukça uysal ve bakımı kolay olan bir kurbağa türüdür. Genel olarak hareketsiz durular ve aktif değillerdir. Karasal ortamlarda yaşarlar. Biraz pasif bir tür olduğundan bazıları için sıkıcı olabilir.

Afrika Pençeli Kurbağası

Oldukça büyük boyutlara ulaşabilen ve suda yaşayan bir kurbağa türüdür. Bunları cüce pençeli kurbağalar ile karıştırmamak gerekir. Bakım anlamında çok zorlayıcı bir tür değildir.

Amerikan Yeşil Ağaç Kurbağası

Yeni başlayanlar için uygun bir tür olabilir. Bakımı kolay olan ve doğal yaşam alanları genellikle ağaçlar olan bir kurbağa türüdür.

Pacman Kurbağası

Karada yaşayan bir kurbağa türüdür. Oldukça büyük boyutlara ulaşabilmektedir ve genellikle pasif, hareketsiz bir kurbağa türüdür. Bakımlarının ise kolay olduğunu söyleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu