Detayları ile Yavru Köpeklerin Beslenmesi

Yavru köpeklerde beslenme; köpeğinizin yaşamının geri kalanını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle özellikle ilk 3 ay beslenmeye özen gösterilmelidir. Buradaki önemli bölüm ise ilk 1 haftadır.

Yeni doğan yavru köpekler ilk saatlerde ve özellikle ilk 2 gün mutlaka anne sütü içmelidir. Kolostrum veya halk dilindeki ismi ile ağız sütü olarak adlandırılan bu süt çok yüksek miktarda antikor içerdiğinden yavru köpeğin bağışıklığı ve dirençli kalması için çok önemlidir. İlk günlerde gözleri kapalı olan ve duyma yetisi olmayan yavru köpekler için ilk saatlerde ve günlerde kolostrumu almak önemlidir.

İlk 4-5 hafta boyunca anne sütü ile beslenen yavrular için bu dönem sonunda özel yavru mamalarına geçme zamanı gelmiştir. Veteriner Hekiminizin tavsiyesine göre köpeğinize en uygun mamayı kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu dönem köpeğin gelişimin en üst seviyede olduğu dönemlerden birisidir. Bu nedenle bu dönemdeki beslenme de oldukça önemlidir. Mama seçiminde Veteriner Hekiminizin tavsiyesine uymak ve uygun mama kullanmak gerekir. Yavru köpeğinizin ihtiyaçlarına göre hazırlanan profesyonel mamalar ile gelişimi desteklenecektir. Uygun protein, vitamin ve mineral oranları en önemli husustur. Eğer bu dönemde mama kullanmadan evde kendiniz beslemek istiyorsanız oldukça dikkatli olmalı ve yavrunuzun ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamalısınız.

Yavru köpeklerde anne sütünden mamaya geçerken dikkat edilmesi gereken önemli bir diğer nokta ise mamanın direk kuru mama olarak kullanılmamasıdır. Aksi durumda sindirim sistemi ile ilgili kabızlık, gaz oluşumu, hazımsızlık gibi problemler ortaya çıkabilir. Öncelikli olarak lapa tarzında yumuşak gıdalar vermelisiniz. Kuru mamayı ıslatarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Anne Sütünü Kullanamıyorsanız…?

Bu arada bir noktaya daha değinmek gerekir. Eğer yavrunuz herhangi bir nedenden dolayı annesini emmiyorsa veya ememiyorsa bu durumda veteriner kliniklerinde satılan özel mamaları hazırlayarak kullanabilirsiniz. Her ne kadar istenmeyen bir durum olsa da bazen bu tarz şeyler ile karşılaşabiliyoruz.

Kaç Öğün Mama Vermeliyim?

Gelelim öğün miktarlarına; köpeğinizin ilk 6 aydaki öğün miktarı 3-4 olmalıdır. Yani günde 3-4 öğün mama verebilirsiniz. Bazı veteriner hekimlerimiz sürekli önünde mama olması isteyebilirler. Annenin durumu, yavrunun durumu, gelişim süreci ve ırk gibi birçok faktöre dayanarak böyle birşey söylenmiş olabilir. Bunu da uygulamak gerekir. İlk 6 aydan sonra 1 yaşına kadar günde 2 öğün, 1 yaşından sonra ise günde tek öğün önerilendir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu