Kediler ile Beraber Otobüs ve Uçak Yolculuğu

Bir yerden başka bir yere taşınırken veya seyahat ederken kedinizi yanında götürmeniz gerekebilir. Kediniz ile yolculuk ne şekilde olursa bazı noktalara dikkat etmeniz hem kediniz için hemde sizin için oldukça önemlidir. Kediniz ile yapacağınız yolcukluklar da eğer yapılması gerekenlere uyarsanız sıkıntısız ve huzurlu bir yolculuk yapabilirsiniz.

Otomobil İle Yolculuk

İlk olarak otomobiliniz ile seyahat ederken kedinizi de yanında götürecekseniz ilk yapmanız gereken kedinizi uygun bir taşıma kabına koymak olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus kedinizi sakin bir şekilde kaba koymanız olacaktır. Birçok kedi taşıma kaplarını sevmemektedir ve bu esnada sinirlenebilmektedir. Hatta birçok kedi sahibi, kedilerini taşıma kabına sokmak için saatlerini harcar ve en sonunda arabada serbest olarak götürme kararı alır. Kedinizi taşıma kabına alıştırmak ve sıkıntı yaşamamak için otomobiliniz ile seyahat etmeden birkaç saat önce kedinizi, taşıma kabının yanında bekletin ve kedinizin bu kaba alışmasını sağlayın. Kediniz oyun oynarken veya taşıma kabını merak edip içine girdiğinde kapısını kapatıp, içerdeyken onu ödüllendirin. Bu şekilde birkaç defa yaptıktan sonra kediniz kaba alışacak ve belli bir süre sonra kendiliğinde kabına girecektir. Tabi ki bu bir süreçtir. Sadece taşıma esnasında değil ara sıra kedinizi taşıma kabına almak ve onu ödüllermek; taşıma sırasında size ekstra avantajlar sağlayacaktır.

Eğer otomobiliniz ile uzun bir yolculuğa gidiyorsanız daha farklı önlemler almanız gerekebilir. Böyle bir durumda öncelikli olarak mutlaka veteriner hekiminize danışın. Eğer veteriner hekimde uygun görürse sakinleştirici bir ilaç vererek seyahat etmek sizin ve kediniz için keyifli bir yolculuk olacaktır. Seyahat etmeden önce kedinize mama kesinlikle vermeyin, otomobilinize ihtiyacını giderebilir ve o kokuyla seyahat etmek size sıkıntı verebilir. Aynı zamanda mola verdiğiniz de kedinizi hava aldırmak adıyla dışarı çıkarmayın, çünkü ortama alışamayan kedilerde sürekli bir yerlere saklanma isteği duyar. Bu durum ciddi sorunlara ve hatta kedinizin kaybolmasına neden olabilir.

Otobüs İle Yolculuk

Eğer kedinizi otobüs ile bir yerden başka bir yere götürmeniz gerekiyorsa ilk olarak yapmanız gereken otobüs firmaları ile görüşmeniz ve otobüslerinde kafes, taşıma kabı gibi hayvan taşıma bölümlerinin olup olmadığını sormanızdır. Bazı otobüs firmaları ise taşıma kaplarını bavulların bulunduğu bölümlere alabiliyorlar, bu hususu da sorabilirsiniz. Fakat bu hayvanlar için zor bir yolculuk oluyor. Çünkü havasızlık ve sürekli karanlık hayvanların psikolojisini de bozabiliyor. Ülkemizde otobüs firmaları hayvanlar için ek bölme yapmadığı için genellikle uçaklar, gemiler ve otomobiller kullanılıyor. Eğer uygun bölüm varsa veya bir nedenden dolayı otobüs ile yolculuk etmeniz gerekiyorsa özellikle birkaç saatten uzun süren yolculuklarda veteriner hekiminiz ile görüşmeniz ve sakinleştirici ilaç kullanmanız iyi olacaktır.

Gerçek anlamda evcil hayvanlar için rahat ve konforlu bir yolculuk sunan otobüs firması yok diyebiliriz. Bu nedenle kediniz ile yolculuk yapacaksanız öncelikli tercihiniz otomobil veya uçak olsun.

Uçak İle Yolculuk

Evcil hayvanları taşımak için en güzel ulaşım birimi uçaktır. Çünkü belirli standartları vardır ve bu standartlar çerçevesinde beslediğiniz her tip hayvanı götürebilirsiniz. Öncelikli olarak yapmanız gereken firmanızın evcil hayvan taşıma kurallarını okumanız olmalıdır. Bunun yanında yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Öncelikli olarak kedinizin sağlık ve aşı karnesi mutlaka olmalıdır. Veteriner hekiminiz ile bu konu hakkında görüşebilirsiniz. Ayrıca standartlar değişebiliyor olsa da çoğunlukla 45x35x23 cm boyutlarında bir taşıma kabı gerekiyor olacaktır. Birçok uçak firması kediler için bu taşıma kabı ölçülerini standart olarak kullanmaktadır. Bu taşıma kapları 6 kiloya kadar olan kediler içindir. Eğer kediniz 6 kilodan fazla ise farklı bir yöntem ile taşımanız gerekebilir. Hava yolu firması ile görüşerek küçük köpekler için belirlenmiş olan standart kaplara koyabilirsiniz.

Uçak yolculuklarında her şey uygun olsa bile göze almanız gereken bazı riskler vardır. Örnek olarak vermemiz gerekirse; kedinizin bulunduğu bölmede başka kediler ve hayvanlar ile beraber olacaktır. Eğer bulaşıcı bir hastalık söz konusu ise bulaşma olabilmektedir. Aynı zamanda yine stres görülebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu