Dişi Köpeklerde Kısırlaştırma Sonrası Kızgınlık Belirtileri

Kısırlaştırmanın birçok avantajı ve artısı olduğundan veteriner hekimler kısırlaştırmayı önermektedir ve bilinçli hayvan sahiplerinin büyük çoğunluğu ise buna uymaktadır. Fakat bazen kısırlaştırma sonrasında çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir. Bunlar arasında sık gördüklerimizden birisi ovaryan remnant sendromu yani yumurtalık kalıntısı sendromudur. Bu sendromda dişi köpekler kısırlaştırma operasyonu sonrasında bile kızgınlık belirtileri göstermeye devam ederler.

Dişi köpeklerde kısırlaştırma operasyonu genellikle rahim ve yumurtalıkların alınması şeklinde uygulanır ve bu operasyona ovariohisterektomi ismi verilir. Bu operasyon neticesinde dişi köpek kısırlaştırılmış olur ve kızgınlık belirtilerini artık göstermez. Bazen ovariohisterektomi operasyonundan sonra dişi köpeklerde östrusa (kızgınlık) ilişkin davranışsal ve fiziksel belirtiler ortaya çıkar. Bunun nedeni tipik olarak yumurtalık dokusunun bir kısmının vücutta kalmış olmasından kaynaklıdır. Yumurtalık dokusunun kısırlaştırma operasyonu esnasında tamamen alınmış olması gerekmektedir. Çok az kısmı bile vücutta kalsa işlevine devam eder ve hormon üretir. Bu ise kızgınlık belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur.

Ovaryan Remnant Sendromu Nedenleri

Nedeni tamamen vücutta yumurtalık dokusunun tamamının veya bir kısmının kalması ile alakalıdır. Kısırlaştırma ameliyatı sonrasında yumurtalıkların tamamı veya bir kısmı çeşitli nedenler ile vücutta kaldıysa bu sorun ortaya çıkacaktır. Bununla beraber anormal yumurtalık dokusu varlığı da nedenlerden birisidir. Nadir olarak ise anatomik olarak 2 tane olması gereken yumurtalık sayısının fazla olması bu soruna sebebiyet verebilmektedir.

Ovaryan Remnant Sendromu Belirtileri

Tipik olarak belirtiler kızgınlık belirtileridir. Kısırlaştırılmış olan bir köpeğin kızgınlık belirtileri göstermesi beklenmez. Kızgınlık esnasında hem davranışsal hem de fiziksel belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu sorunda hem davranışsal hem de fiziksel kızgınlık belirtileri görülür.

  • Vulvanın şişmesi
  • Vajinal akıntı görülmesi
  • Erkek köpeklere karşı ilgi
  • Erkek köpekler ile ilişkiye izin verme

Ovaryan Remnant Sendromu Teşhis ve Tedavi

Kısırlaştırma operasyonundan sonra semptomların ortaya çıkması tipiktir ve ovaryan remnant sendromuna işaret eder. Kısırlaştırma operasyonu geçirmiş ama kızgınlık belirtileri şikayeti gösteren bir köpek ile veteriner hekime gittiğinizde hekimin aklına ilk olarak bu gelecektir. Bununla beraber fiziksel muayene, laboratuvar testleri ve ultrason muayenesi ile bu sorunu tespit edecek ve netleştirecektir.

Köpeğinizdeki bazı hormon değerlerini ölçmek ve vajinadan alınan örneklerin sitolojik (hücresel) incelemesi de köpeğinizdeki kızgınlığın durumunu belirlemede yardımcı olacaktır. Ultrason ile vücutta yumurtalıktan bir parça kalıp kalmadığı tespit edilebilir.

Eğer veteriner hekim köpeğinizin vücudunda yumurtalıkların tamamı veya bir kısmının kaldığını tespit ederse yeni operasyon ile bunların çıkarılması gerekecektir. Bazen bunu tespit etmek kolay olmayabilir, bu durumda ise de abdominal cerrahi ile parça kalıp kalmadığına bakılabilmektedir. Eğer kaldıysa operasyon esnasında çıkarılır.

Eğer yumurtalık veya kalıntısı tespit edilirse ve bir operasyon ile bu parçalar çıkarılırsa prognoz çok iyidir. Yani sorun kesin olarak çözülür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu