Eclectus Papağanı Hakkında Bilgi

Eclectus papağanı, kilise papağanı olarakta bilinir. Ülkemizde çok yaygın olmayan papağan türleri arasında yer alır. Latince (bilimsel) adı; Eclectus roratus’dur. Bu papağanların doğal yaşam alanları; Solomon Adaları, Yeni Gine, Avustralya’nın kuzeydoğusu ve Maluku adalarıdır. Yetişkin bir eclectus papağanı ortalama 35 cm boya ulaşabilir. Ortalama yaşam süreleri ise 30 yıl kadardır.

Eclectus papağanları da diğer birçok papağan gibi meraklı ve zekidir. Oyun oynamayı severler, sosyal papağanlardır. Değişikliklere kolaylık ile uyum sağlarlar. Sahiplerinin yanında oldukça hareketli, oyuncu olan bu tür, yabancı kişilerin yanında hareketsiz kalmayı tercih edebilir. Konuşma yeteneği iyi olan papağan türleri arasında yer alır. Eğitim verildiği takdirde yüzlerce kelime öğrenebilirler. Kısa bir eğitim ile bile birkaç kelimeyi rahatlıkla öğrenirler.

Bakım

Aslında büyük papağan türlerinin bir çoğu yüksek sesle bağırdıkları için apartmanlar için çok uygun değildir. Fakat eclectus papağanı, diğer birçok türe göre bu anlamda daha uysaldır ve daha az seslidir. Bu nedenle büyük papağan türleri arasında apartmanlar için en uygun olanıdır diyebiliriz. Tabi ki yaşadığı ortamın yeterince geniş olması ve oyuncaklarının bol olması gerekir. Yine tırmanmayı sevdikleri için buna göre dizayn yapmak iyi olacaktır.

Beslenme

Bu papağanların sindirim sistemi normal papağanlara göre daha uzundur. Bu nedenle diyetlerinde lifli gıdalar daha fazla yer almalıdır. Sağlıklı bir yaşam için bu önemli bir noktadır. Doğal ortamlarında bu papağanlar tohumlar, meyveler, çeşitli çiçekler ve yapraklar ile beslenirler. Evlerdeki beslenme programı da buna uygun olmalıdır. Tohumlar, meyveler, sebzeler ve olgunlaşmamış fındık ile iyi bir diyet programı oluşturulabilir.

Cinsiyet Ayrımı

Bu papağan türünün en önemli özelliklerinden birisi direk olarak renklerinden cinsiyet ayrımı yapılabilmesidir. Birçok papağan türünde cinsiyet ayrımı yapmak oldukça zordur. Fakat eclectus papağanı bu anlamda en kolay cinsiyet ayrımı yapılan papağan türüdür. Dişileri kırmızı-lacivert renkte olurken, erkek eclectus papağanları yeşil renkte olmaktadır. Aynı zamanda dişilerde üst gagalar siyah renkte, erkeklerde ise turuncu renktedir.

Fiyat: Fiyatları yaşa, cinsiyete ve genel özelliklerine bağlı olarak 750 ile 3500 TL arasında değişmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu