Kedilerde Şaşılık Nedenleri ve Tedavisi

İlk olarak şaşılık nedir? Kısaca bu soruya cevap verelim. Şaşılık tıp dilinde strabismus olarak isimlendirilir. Gözün çeşitli nedenlere bağlı olarak veya doğmasal olarak kontrol edilemeyen kayması anlamına gelir. Gözler yanlış pozisyonda durur ve farklı noktalara bakar. Bir göz normal bakılan noktaya bakarken; diğer farklı bir noktaya bakar.

Kedilerde şaşılık dediğimizde birçok kişinin aklına ilk gelen siyam kedileridir. Çünkü siyam kedilerinde doğuştan şaşılık olarak nitelendirebileceğimiz bir durum vardır. Siyam kedilerinde her iki gözde de gözleri tutan kasların dengesiz gelişimi sonucunda içe doğru bir şaşılık vardır. Bu durum siyam kedileri için genetiktir. Bunun dışında çeşitli nedenlere bağlı olarak kedilerde şaşılık problemi görülebilir.

Kedilerde Şaşılık Nedenleri

Genetik olarak doğuştan meydana gelebilir. Siyam kedilerinde bu durum çok sık görülür. Diğer kedi ırklarında da nadirde olsa görülme olasılığı vardır.
Göz küresi ile ilgili gelişim sıkıntıları neticesinde bu durum şekillenebilir. Göz küresinin normale göre büyük veya küçük olması şaşılık sebeplerindendir.
Çeşitli travmalar neticesinde göz küresini tutan kasların zarar görmesi ile şaşılık durumu meydana gelebilir.
Göze gelen sinirlerin çeşitli nedenler ile zarar görmesi ile şaşılık şekillenebilir.

Kedilerde Şaşılık Tedavisi

Kedilerde şaşılık estetik bir kusur olarak görüldüğü için normal şaşılıklara bir müdahaleye gerek yoktur. Fakat travma gibi nedenlere bağlı olarak meydana gelen problemler için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Kaslar ile ilgili meydana gelen problemlerde zıt taraftaki kasın zayıflatılması uygulanan yöntemlerden birisidir. Yine kopmuş veya hasar görmüş kasların cerrahi müdahaleler ile düzeltilmesi şeklinde tedavi de uygulanabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu