Welsummer Tavuğu Hakkında Bilgi

Welsummer, kahverengi ve koyu kahverengi, benekli yumurtaları ile dikkat çeken Hollanda kökenli bir tavuk ırkıdır. Bu tavuk ırkı adını Welsum köyünden almıştır. Bu ırkın oluşumunda Cochin, Wyandotte, Ligorin, Barnevelder ve Rhode Island Red ırkları kullanılmıştır. Bu ırk iri bir vücut yapısına sahip olmasına rağmen hafif cins kategorisine girmektedir.

Welsummer tavuğu aktif, tetikte bir ırktır ve yiyecek aramada iyilerdir. Boyut olarak orta boydur. Ortalama olarak bir Welsummer horozu 3 kg, Welsummer tavuğu ise 2,50 kg’dır. Tavuk konusunda acemi kişilerin bakımına veya doğal şartlarda yaşamaya uygun bir tavuk ırkıdır. Biraz ürkek, çekingen ve hareketli olması salma tavukçuların aradığı bir özelliktir. Altuni kahverengi ve gümüşü renkli 2 farklı türü vardır. Gagası sarı veya boynuz rengi, gözler kırmızı, ibik, yüz, kulak lobları ve gerdanlar parlak kırmızı, bacaklar ve ayaklar sarı, alt renk koyu gridir.

Yumurta rengi kahverengi, koyu kahverengi, zeminde çikolata rengi dağılımlı olarak değişkenlik gösterir. Genellikle az yumurtlayanlar en koyu yumurtaları verir. Açık renk yumurtlayan tavuklar ise çok sayıda yumurta verir. Bu nedenle üreticinin yumurta rengi veya sayısı ile ilgili olarak bir tercih yapması gerekir. Yumurta boyutu XL olup, yılda ortalama 230-260 civarında yumurta üretirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu