Papağanlarda ve Muhabbet Kuşlarında Tırnak Kesimi

Papağanlarda ve papağanlar sınıfının en bilinen türlerinden birisi olan muhabbet kuşlarında tırnaklar belirli sürelerde uzamaktadır. Uzayan bu tırnaklar özellikle evlerde bakılan kuşlar için biraz sıkıntılı olmaktadır. Hem ellerde ve vücutta gezerken insanlara takılma ve ağrı hissi verir. Hemde evdeki perdelere, koltuklara ve diğer eşyalara takılarak eve ve kendisine zarar verir. Bu nedenle uzayan tırnakları belirli aralıklar ile kesmek sizin ve kuşunuz için en doğru olanıdır.

Tüm papağan türlerinde tırnak kesimi yapılabilmektedir. Tırnak kesimi yapmak için belirli bir süre yoktur. Tırnakların uzadığını hissettiğiniz anda tırnak kesimini yaptırabilirsiniz. Bu bazen 1 ay, bazen 3 aylık süreç almaktadır. Dediğimiz gibi papağan türüne, beslenmesine, bakımına ve bireysel özelliğine göre bu süre değişebilmektedir.

Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Papağanlarda ve muhabbet kuşlarında tırnak kesimi için evcil hayvanlar için özel olarak üretilmiş tırnak makasları, törpüler kullanılabilir. Muhabbet kuşu gibi küçük ırklarda insanlar için kullanılan tırnak makasları kullanılabilir. Büyük ırklarda ise hayvanlar için özel üretilmiş tırnak makasları veya yüksek devirli dönen törpü tarzında aletler kullanılabilir.

Resim: Papağanlarda tırnak kesim yeri

Papağan Tırnak

Uygun bir ekipman seçildikten sonra sıra tırnak kesimine gelmiştir. Beyaz ve açık renk ayaklara sahip olan papağanlarda tırnaklardaki canlı doku ile ölü dokuyu rahatlıkla ayırabilirsiniz. Bu tarz papağanlarda canlı doku bittikten sonra 1-2 mm boşluk bırakarak tırnak kesilebilir. Fakat siyah ve diğer koyu renk ayaklara sahip olan papağanlarda tırnaklardaki canlı ve ölü dokuyu gözle görmek pek mümkün değildir. Bu tarz papağanlarda tırnak kesimi mutlaka bir uzman tarafından yapılmalıdır. Bu tarz papağanlarda tırnağın alt kısmından başlanarak ve az az kesilerek yukarı doğru çıkılır.

Kanama Olursa Ne Yapılmalıdır?

Tırnak kesimi esnasında özellikle koyu renk ayaklara sahip olan papağanlarda kanama görülebilir. Bir kanama olması durumunda eğer kanama durdurucu gümüş nitrat, potasyum permanganat gibi ürünler yoksa bölgeye tampon yapabilirsiniz. Ama bu tarz bir durumun yaşanmaması için bir klinikte bu işlemi yaptırmanızda yarar vardır. Bazen tampona rağmen kanama durmayabilir. Özellikle tırnağı derin kestiğinizde arter kanamasının durması biraz zordur. Bu tarz durumlarda müdahale edilmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu