Forpus Papağanı Hakkında Bilgi

Görünümleri itibariyle sevda papağanlarına benzeyen forpus papağanları, muhabbet kuşu boyutunda, küçük papağan türlerinden birisidir. Ülkemizde çok fazla yaygın olmasa da son yıllarda yaygınlığı ve bilinirliği artmıştır. Meksika Forpus, Mavi Kanat Forpus, Pasifik Forpus, Sarı Yüz Forpus gibi alt türleri vardır. Anatavanları Güney Amerika’dır. Bunun dışında Avustralya’da da görülür.

Forpus papağanları çeşitli renklere sahip olabilir. Tek renk olabildiği gibi, farklı renklerin kombinasyonu şeklinde de olabilir. Erkekler biraz daha mattır. Gagaları ise kırmızı renktedir. Boyutları 12-18 cm arasında değişmektedir. Ortalama yaşam süreleri ise 15-20 yıl kadardır.

Bakımı

Kafeslerde bakımı biraz zordur. Çünkü kafes ortamına çok kolay alışamazlar. Yine de bakacaklar için çift halinde bakmaları daha iyi olacaktır. Eşlerine düşkün bir papağan türüdür. Geniş kafeslerde bakılmasını öneriyoruz. Bu anlamda kafeslerin boyutu, kanat açıklıklarının en az 3-4 katı olmalıdır. Aynı zamanda kafeslere özel papağan oyuncakları koymak faydalı olacaktır. Kendi eşi ile uyumu mükemmel seviyededir. Fakat diğer kuşlar ile çok uyumlu olduğu söylenemez. Bu nedenle her kafeste tek çift olarak bakımları uygundur.

Fiyatları ise ortalama olarak 150-500 TL arasında değişmektedir.

Beslenme

Doğal ortamlarında tohumlar ve meyveler ile beslenir. Evlerde bakacaklar için muhabbet kuşu yemleri gibi küçük taneli tohumları içeren yemler bu papağanlar içinde uygundur. Bunun yanında meyve ve sebzeler ile takviyeler yapabilirsiniz.

Üretim

Forpus papağanları dediğimiz gibi eşlerine düşkün olan türlerden birisidir. Bu nedenle üretimleri kolaydır. Uygun şartlar olduğu takdirde rahatlık ile yavrular alabilirsiniz. Çift olarak baktığınız kafese kapalı bir folluk koyarsanız yeterli olacaktır. Forpus papağanları yıl içerisinde 1 kez kuluçkaya yatarlar. Ortalama olarak 3-4 yumurta yumurtlarlar. Kuluçka süreleri ise 21-23 gün kadardır. Yavrular yumurtadan çıktıktan yaklaşık 1 ay sonra yuvadan ayrılırlar.

Konuşma Yetenekleri

Konuşma yetenekleri çok iyi değildir. Fakat gerekli eğitimler verilecek bazı kelimeleri öğrenmeleri sağlanabilir. Fakat genel olarak en zeki papağan türlerinden birisidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu