VetBilgi

En Zeki Papağan Türleri


En Zeki Papağan Türleri

Papağanlar en zeki hayvanlardan birisidir. Hem mükemmel taklit yetenekleri hemde konuşma özellikleri papağanların zekasının büyük bir kanıtıdır. Birçok papağan türü vardır. Her papağan türünün farklı özellikleri olmak ile beraber genel olarak her birinin oldukça zeki olduğunu söyleyebiliriz. Fakat birbirlerine göre bazı üstünlükleri de söz konusudur. Bu konumuzda sizlere en zeki papağan türlerinden ve bu papağanların kısaca özelliklerinden bahsedeceğiz.

Afrika Gri (Jako) Papağanı

Bu papağan Afrika Gri veya Jako papağanı olarak bilinmektedir. Tüylerinin büyük bir kısmı gri renktedir. Kuyruk kısmı ise kırmızı renktedir. Yaklaşık olarak 30-35 cm boya ulaşabilirler. Birçok uzman tarafından en zeki papağan türü olarak nitelendirilir. Hem konuşma özellikleri hemde taklit özellikleri üst seviyededir. Özellikle konuşma yeteneği oldukça gelişmiştir. Yüzlerce kelimeyi öğrenebilir, sorulara mantıklı cevaplar verebilir. Kongo ve Timneh Jakosu adı ile alt türleri vardır. Ortalama yaşam süreleri ise 80-90 yıl kadardır.

Resim: Jako papağanı

jako papagani

Amazon Papağanı

Amerika kıtası kökenli bir papağan türüdür. Hem taklit özellikleri hemde konuşma özellikleri oldukça gelişmiştir. Birçok farklı alt türü vardır. Bu nedenle çok farklı renklerde ve şekillerde görmemiz mümkündür. Sarı Enseli Amazon türü diğer alt türler arasından zekası ile daha ön plana çıkan türdür. Bunun dışında onlarca farklı alt türü vardır. Ortalama olarak 35-40 cm boya ulaşabilirler. Yaşam süreleri ise yaklaşık 90-100 yıl kadardır.

Resim: Sarı enseli amazon papağanı

Sarı Enseli Amazon Papağanı

Eclectus (Kilise) Papağanı

Kökeni Güney Pasifik bölgeleridir. Ortalama olarak 30-35 cm boya ulaşan Eclectus papağanlarının 10 tane alt türü bulunmaktadır. Konuşma ve taklit yeteneği en gelişmiş olan papağan türlerinden birisidir. Kelime ve cümle öğrenmek yetenekleri oldukça iyidir, bazen iyi bir eğitim ile rahatlıkla şarkı söyleyebilirler.

Resim: Kilise papağanı

Kilise Papağanı

İskender Papağanı

Kökeni Hindistan olan bir papağan türüdür. Zekası üst seviyede olan bu papağan türü aynı zamanda insanlar ile bir arada olmayı da sever. Konuşma yeteneği en gelişmiş olan papağan türlerinden birisidir. Konuşurken tonlamaları oldukça iyidir. Boyları 50 cm’ye kadar ulaşabilmektedir.

Resim: İskender papağanı

İskender Papağanı

Monk Papağanı

Bu papağan Quaker Papağan olarakta bilinmektedir. Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika’da bulunur. Konuşma yetenekleri oldukça gelişmiştir. İnsan sesleri tonları ile beraber rahatlıkla taklit edebilirler. Ortalama olarak 25-30 cm boya ulaşırlar.

Resim: Monk papağanları

Monk Papağanı

Muhabbet Kuşları

Papağan sınıfında en çok bilinen kuşlar muhabbet kuşlarıdır. Anavatanı Avustralya kıtasıdır. Doğal ortamlarındaki asıl rengi yeşil olmak ile beraber evlerde beslenen türlerde onlarca farklı renkte, boyutta ve şekilde görmek mümkündür. Ortalama olarak 16-20 cm boya ulaşırlar. Konuşma yetenekleri oldukça iyidir. Taklit yetenekleri ise konuşma yeteneklerine göre zayıftır. İyi bir eğitim ile karşılıklı diyalog şeklinde konuşmak bile mümkündür.

Resim: Muhabbet kuşu

Muhabbet Kuşu

Kakadu Papağanları

Kakadu dediğimizde birçok alt türü olan bir papağan türünü söylemiş olmaktayız. Taklit yetenekleri oldukça gelişmiş, zeki bir papağan türüdür. Alt türlerine göre farklı fiziksel özelliklere sahiptir. Konuşma yeteneklerinin çok fazla gelişmiş olduğunu söylemeyiz ama iyi bir eğitim ile onlarca kelimeyi öğrenebilmektedir. Taklit yetenekleri ise tam aksine gelişmiş olan bir papağan türüdür.

Resim: Kakadu papağanı

Kakadu Papağanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ